537. ZAKLJUČCI o usvajanju Informacije o epidemiološkoj situaciji COVID-19 u Federaciji Bosne i Hercegovine na dan 01.08.2022. godine s prijedlogom naredbi i preporuka Kriznog štaba Federalno

Na temelju članka 19. stavak (4) Zakona o Vladi Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", br. 1/94, 8/95, 58/02, 19/03, 2/06 i 8/06), na prijedlog Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva, a u cilju realizacije Zaključka Vlade Federacije Bosne i Hercegovine V. broj: 21/2021 od 08.01.2021. godine donijetog s ciljem provedbe Odluke o dopustivosti i meritumu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u predmetu E.Š. i dr. broj: AP-3683/20 i Odluke o dopustivosti i meritumu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u predmetu M.D. i drugi broj: AP-3932/21, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine na 327. sjednici, održanoj 04.08.2022. godine, donosi


ZAKLJUČKE


O USVAJANJU INFORMACIJE O EPIDEMIOLOŠKOJ SITUACIJI COVID-19 U FEDERACIJI BOSNE I HERCEGOVINE NA DAN 01.08.2022. GODINE S PRIJEDLOGOM NAREDBI I PREPORUKA KRIZNOG STOŽERA FEDERALNOG MINISTARSTVA ZDRAVSTVA





1. Usvaja se Informacija o epidemiološkoj situaciji COVID-19 u Federaciji Bosne i Hercegovine na dan 01.08.2022. godine s prijedlogom naredbi i preporuka Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva.

2. Usvajaju se Naredbe Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva koje su sastavni dio ovih zaključaka (Privitak 1).

3. Usvajaju se Preporuke Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva koje su sastavni dio ovih zaključaka (Privitak 2).

4. Naređuje se vladama kantona, odnosno kriznim stožerima kantonalnih ministarstava zdravstva da kontinuirano prate epidemiološku situaciju na području kantona, te u slučaju pogoršanja pravovremeno djeluju i donose mjere spram epidemiološke situacije i o tome redovito izvješćavaju Krizni stožer Federalnog ministarstva zdravstva.

5. Zadužuje se Krizni stožer Federalnog ministarstva zdravstva da kontinuirano prati epidemiološku situaciju COVID-19 na području Federacije Bosne i Hercegovine, te u slučaju pogoršanja odmah preporuči Vladi Federacije BiH nove mjere spram epidemiološke situacije.

6. Naredbe i Preporuke Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva donose se s rokom važenja od 30 dana računajući od dana, 04.08.2022. godine, koji se utvrđuje kao dan početka primjene ovih naredbi i preporuka.

7. Zadužuje se Krizni stožer Federalnog ministarstva zdravstva da ove zaključke s privitcima dostavi prema kriznim stožerima kantonalnih ministarstava zdravstva, kantonalnim ministarstvima zdravstva, zdravstvenim ustanovama s područja kantona putem kriznih stožera kantonalnih ministarstava zdravstva, kliničkim centrima u Federaciji BiH, općim, kantonalnim i specijalnim bolnicama putem kriznih stožera kantonalnih ministarstava zdravstva, Federalnoj i kantonalnim upravama za inspekcijske poslove i Upravama policija MUP-a kantona.

8. Sukladno Zaključku V. broj 21/2021 od 08.01.2021. godine pod točkom 4., Vlada Federacije Bosne i Hercegovine će obavijestiti Parlament Federacije Bosne i Hercegovine o epidemiološkoj situaciji u Federaciji Bosne i Hercegovine i mjerama Vlade Federacije Bosne i Hercegovine koje su donesene u cilju zaštite zdravlja građana i smanjenja rizika za širenje virusa, na 327. sjednici održanoj dana, 04.08.2022. godine.

9. Ovi zaključci stupaju na snagu danom donošenja i objavit će se u "Službenim novinama Federacije BiH".

V. broj 1184/2022
04. kolovoza 2022. godine
Sarajevo


Premijer
Fadil Novalić, v. r.

Privitak 1.


NAREDBE
KRIZNOG STOŽERA FEDERALNOG MINISTARSTVA ZDRAVSTVA


I. NAREDBE ZA KRIZNE ŠTOŽERE KANTONALNIH MINISTARSTAVA ZDRAVSTVA I USTANOVE I DRUGE SUBJEKTE U OBLASTI ZDRAVSTVA


1. Nalaže se obvezno nošenje respiratorne zaštite maske u svim zdravstvenim ustanovama (djelatnici, pacijenti i svi posjetitelji).
2. Nalaže se zdravstvenim ustanovama da reduciraju posjete u zdravstvenim ustanovama sukladno kriznom planu pripravnosti i odgovora na pojavu COVID-19.
3. Obvezuju se krizni štožeri kantonalnih ministarstava zdravstva, kao i zdravstvenih ustanova s područja kantona, da redovito revidiraju krizne planove pripravnosti i odgovora na pojavu novog koronavirusa (COVID-19), prema promjeni epidemiološke situacije na području kantona ili lokalne zajednice.
4. Nalaže se svim zdravstvenim ustanovama na području Federacije BiH da nastave s kontinuiranom provedbom i primjenom kantonalnog kriznog plana pripravnosti i odgovora na pojavu COVID-19, a posebno mjera koje se odnose na hospitalizaciju osoba i drugih mjera spram izvora zaraze, u sukladno s revidiranim dokumentom "Upravljanje slučajem COVID-19 i osiguranje kontinuiteta zdravstvenih službi – prijenos u zajednici".
5. Sve zdravstvene ustanove na području Federacije Bosne i Hercegovine dužne su organizirati pružanje svih zdravstvenih usluga za koje su registrirane, sukladno raspoloživim resursima.
6. Zadužuju se zavodi za javno zdravstvo kantona da nadziru provedbu i primjenu kantonalnog kriznog plana pripravnosti i odgovora na pojavu novog koronavirusa (COVID-19).
7. Nalaže se kriznim štabovima kantonalnih ministarstava zdravstva da u svim zdravstvenim ustanovama na području kantona, bez obzira na oblik vlasništva, kao i kliničkim centrima u Federaciji BiH, osiguraju u kontinuitetu rad bolničkih komisija i bolničkih timova s ciljem sprječavanja širenja COVID-19 infekcije u zdravstvenim ustanovama, u skladu s članom 51. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, kao i odredbama Pravilnika o uvjetima i načinu provođenja mjera za sprječavanje i suzbijanje bolničkih infekcija ("Službene novine Federacije BiH", broj 84/10).
8. Mikrobiološku djelatnost - laboratorijsku izolaciju virusne RNA i identifikaciju uzročnika zarazne bolesti (SARS-CoV-2) radi utvrđivanja dijagnoze na COVID-19 obavljaju laboratoriji zdravstvenih ustanova verificirani od strane Federalnog ministarstva zdravstva, kao i Veterinarski fakultet Univerziteta u Sarajevu – Laboratorij za molekularno-genetička i forenzička ispitivanja, kao podrška javnom sektoru zdravstva, i to za vrijeme trajanja potrebe za obavljanje ove djelatnosti u Federaciji BiH prema epidemiološkoj COVID-19 situaciji u BiH i u svijetu.
Svi verificirani laboratoriji, kao i Veterinarski fakultet Univerziteta u Sarajevu – Laboratorij za molekularno-genetička i forenzička ispitivanja, kao podrška javnom sektoru zdravstva iz stava (1) ove točke, dužni su čuvati originalne uzorke i ekstrakcije, na temperaturi od minimalno -20 °C, najmanje 14 dana, računajući od dana testiranja, kao i voditi ažurne evidencije o korištenim internim i pozitivnim kontrolama u smislu utvrđenih vrijednosti istih.
9. U svrhu unaprjeđenja odgovora na pandemiju COVID-19, kod pacijenata s izraženim kliničkim simptomima karakterističnim za ovo oboljenje (sukladno definiciji slučaja), osim PCR temeljnih testova, koji ostaju zlatni standard za dijagnostiku, preporuča se i korištenje antigenskih testova (Ag-RDT).
Antigenski testovi se mogu koristiti u situacijama kada je PCR nedostupan ili kada je potrebno dulje vrijeme za obradu, ili kada je propisano ovom naredbom. Antigenski testovi za detekciju SARS-CoV-2 moraju ispunjavati minimalne zahtjeve: ≥90% senzitivnost i ≥97% specifičnost u usporedbi s referentnim PCR testom.
Testiranje Ag-RDT testovima se treba provoditi prema naputcima proizvođača i nakon pojave simptoma do petog (5) dana. Negativan rezultat antigenskog testiranja ne može u potpunosti isključiti aktivnu COVID-19 infekciju, te je kod simptomatskih pacijenata potrebno ponovljeno testiranje PCR testom.
Testiranje Ag-RDT testovima u svrhu dijagnostike provode zdravstvene ustanove.
Zdravstvena ustanova koja obavlja antigenska testiranja (Ag-RDT) dužna je redovito izvješćivati zavod za javno zdravstvo kantona, a zavod za javno zdravstvo kantona se obvezuje podatke o rezultatima antigenskog testiranja (Ag-RDT) dostavljati Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH.
10. Nalaže se mikrobiološkim laboratorijima da redovito dostavljaju podatke Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH o testiranim osobama na SARS-CoV-2 i rezultatima testiranja, putem online platforme COVID-19.ba, koja u realnom vremenu prikazuje podatke o COVID-19 u Federaciji BiH, a svakim danom do 12:00 sati za prethodni dan.
U slučaju da ovlaštene zdravstvene ustanove (privatne i javne) ne dostavljaju podatke putem online platforme COVID-19.ba, a kako je definirano ovom naredbom, pokrenut će se postupak po službenoj dužnosti o stavljanju van snage rješenja donesenog od strane Federalnog ministarstva zdravstva za obavljanje mikrobiološke djelatnosti - laboratorijska izolacija virusne RNA i identifikacija uzročnika zarazne bolesti (SARS-CoV-2).
Nalaže se zdravstvenim ustanovama da redovito dostavljaju podatke o hospitaliziranim pacijentima, uključujući i hospitalizirane pacijente u jedinicama intenzivne njege, pacijentima na respiratoru, težini kliničke slike i ishodu liječenja (oporavljeni i umrli), te podatke o cijepnom statusu, kao i vrsti primljenog cjepiva za sve hospitalizirane pacijente nadležnim kantonalnim zavodima za javno zdravstvo, koji su dužni izvijestiti Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, putem online platforme COVID-19.ba, svakim danom do 12:00 sati za prethodni dan.
Agregirane tjedne podatke o hospitaliziranim pacijentima, pacijentima na respiratoru, smrtnim slučajevima i cijepnom statusu hospitaliziranih pacijenata, nadležni kantonalni zavodi za javno zdravstvo dostavljaju Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH, putem e-maila (i.covic@zzjzfbih.ba i m.smjecanin@zzjzfbih.ba) svakog ponedjeljka do 11:00 sati, na propisanom obrascu (Tjedno izviješće o hospitaliziranim i pacijentima na respiratoru, smrtnim slučajevima povezanim sa COVID-19 i cijepnom statusu, za 2022. godinu). Potrebito je dostaviti i zbirno izviješće za 2021. godinu na propisanom obrascu Zbirno izviješće o hospitaliziranim i pacijentima na respiratoru, smrtnim slučajevima povezanim sa COVID-19 i cijepnom statusu, za 2021. godinu.
11. Naređuje se svim pedijatrijskim i drugim službama primarne zdravstvene zaštite zaduženim za provedbu imunizacije da izvrše reviziju zdravstvenih kartona i plana za imunizaciju sve djece koja podliježu programu obvezne imunizacije do završetka srednje škole u suradnji s kantonalnim zavodima za javno zdravstvo i intenziviraju imunizaciju djece koja su propustila jedno ili više cjepiva iz programa obavezne imunizacije.
Odgovorna osoba za provedbu ove aktivnosti je direktor doma zdravlja te je isti dužan podnijeti izviješće Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH i Federalnom ministarstvu zdravstva.
Zahtijeva se nadzor nad provedbom ove mjere od strane nadležne inspekcije.
12. Naređuje se svim centrima za mentalno zdravlje da stave u punu funkciju svoje kapacitete kao podršku mentalnom zdravlju stanovništva. Odgovorna osoba za provedbu ove aktivnosti je direktor doma zdravlja te je isti dužan podnijeti izviješće Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH i Federalnom ministarstvu zdravstva.
Zahtijeva se nadzor nad provedbom ove mjere od strane nadležne inspekcije.


II. NAREDBE U SVEZI ORGANIZIRANJA I PROVEDBE CIJEPLJENJA PROTIV COVID-19


1. Naređuje se nadležnim tijelima vlasti u kantonima, kao i zdravstvenim ustanovama u kantonima kontinuirana provedba cijepljenja protiv COVID-19 sukladno Pravilniku o načinu provedbe obvezne imunizacije, imunoprofilakse i kemoprofilakse protiv zaraznih bolesti, te o osobama koje se podvrgavaju toj obvezi ("Službene novine Federacije BiH", br. 22/19, 12/21 i 47/21 i 69/21), kao i preporukama Stručnog savjetodavnog tijela za imunizaciju Federalnog ministarstva zdravstva.
2. Mjerodavna tijela vlasti u kantonima, kao i zdravstvene ustanove u kantonima, dužna su osigurati pomoć za komunikaciju s osobama koje imaju poteškoće sa sluhom i vidom, i to najmanje jedan dan u tjednu na mjestu provedbe cijepljenja, a sukladno odredbama članka 12. Zakona o pravima, obvezama i odgovornostima pacijenata ("Službene novine Federacije BiH", broj 40/10).
3. Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH će organizirati cijepljenje skupina od posebnog značaja za Federaciju Bosne i Hercegovine i Bosnu i Hercegovinu.
4. Sukladno Pravilniku o načinima provedbe obvezne imunizacije, imunoprofilakse i kemoprofilakse protiv zaraznih bolesti, te o osobama koje se podvrgavaju toj obvezi i dopunama navedenog pravilnika nalaže se zdravstvenim ustanovama da redovito unose podatke o cijepljenju protiv COVID-19 i putem baze: vakcine.covid-19.ba.


Organizacija cijepljenja protiv COVID-19 na razini kantona


1. Mjerodavna tijela vlasti u kantonima, kao i zdravstvene ustanove u kantonima, dužna su otvoriti punktove za cijepljenje protiv COVID-19 na razini svake općine s ciljem veće dostupnosti cijepljenja protiv COVID-19 pučanstvu.
2. Mjerodavna tijela vlasti u kantonima, kao i zdravstvene ustanove u kantonima, dužna su organizirati cijepljenje protiv COVID-19 tako da će se usluga cijepljenja pružati svakog radnog dana, najmanje tri puta u tjednu do 20:00 sati, te minimalno jedan dan tijekom vikenda. O dostupnim terminima mjerodavna tijela vlasti u kantonima, kao i zdravstvene ustanove u kantonima, dužna su izvijestiti pučanstvo i postaviti obavijest o istom na vidnim mjestima u ustanovama.
3. Mjerodavna tijela vlasti u kantonima, kao i zdravstvene ustanove u kantonima, dužna su organizirati cijepljenje protiv COVID-19 na mjestima većeg javnog okupljanja minimalno jednom tjedno. Zavodi za javno zdravstvo kantona dužni su o ovoj aktivnosti izvješćivati krizne stožere kantonalnih ministarstava zdravstva i Krizni stožer Federalnog ministarstva zdravstva jednom mjesečno.
4. Zavodi za javno zdravstvo kantona dužni su verificirati planove, obavljati monitoring i evaluaciju nad provedbom kantonalnih planova za cijepljenje, te o istome mjesečno informirati krizne stožere kantonalnih ministarstava zdravstva i Krizni stožer Federalnog ministarstva zdravstva.


III. NAREDBE ZA USTANOVE SOCIJALNE SKRBI


1. Nalaže se obvezno nošenje respiratorne zaštitne maske za djelatnike i posjetitelje svih ustanova socijalne skrbi.
2. Ustanove socijalne skrbi dužne su postupati suglasno internom kriznom planu za posjet i izlaz iz ustanova.


IV. NAREDBE ZA MJERODAVNA INSPEKCIJSKA TIJELA


1. Zadužuju se Federalna uprava za inspekcijske poslove, kantonalne uprave za inspekcijske poslove, kao i inspekcije organizirane pri mjerodavnim ministarstvima u kantonu, odnosno mjerodavni općinski i gradski inspektori da pojačaju inspekcijski nadzor, a u cilju kontrole provođenja naređenih mjera i sprječavanja širenja COVID-19 na području svoje jurisdikcije.


Privitak 2.


PREPORUKE


KRIZNOG STOŽERA FEDERALNOG MINISTARSTVA ZDRAVSTVA


1. Preporuča se pučanstvu, dok nastavljamo živjeti sa COVID-19, poduzimanje radnji kako bi smanjili rizik od zaraze i prijenosa na druge osobe, koje uključuju:
- cijepljenje protiv COVID-19;
- provjetravanje zatvorenih prostorija;
- prakticiranje dobre higijene (pranje ruku, prekrivanje nosa i usta pri kašljanju i kihanju);
- nošenje maski u zatvorenim prostorijama u kojima se nalazi veći broj osoba gdje se stvara gužva.
2. Preporuča se posebno osobama starije životne dobi, te osobama s kroničnim bolestima, da pri korištenju javnog prijevoza i u drugim zatvorenim prostorijama s većim brojem ljudi gdje se stvara gužva, nose maske i pridržavaju se drugih osnovnih higijensko-epidemioloških mjera.
3. U slučaju pojave nekih od respiratornih simptoma kao što su: curenje nosa, bol u grlu, povišena temperatura, kašalj, gubitak mirisa ili okusa, preporuča se osobama sa simptomima, da ostanu kući te se telefonski jave nadležnom liječniku kako bi dobili dalje upute. Ako izlaze iz kuće, trebaju izbjegavati kontakt sa osobama koje su pod visokim rizikom od ozbiljnih oblika bolesti i poduzimanje sljedećih aktivnosti: nošenje maske, izbjegavanje mjesta gdje se okuplja veći broj ljudi, kao što je javni prijevoz i druga zatvorena slabo ventilirana mjesta s većim brojem ljudi, prekrivanje usta pri kašljanju i kihanju i učestalo pranje ruku. Mjere trebaju poduzimati i kako bi smanjili prijenos infekcije unutar domaćinstva.