Федерална министрица околиша и туризма Насиха Поздер и федерални министар пољопривреде, водопривреде и шумарства Кемал Хрњић одржали су састанак, у сједишту Федералног министарства околиша и туризма у Сарајеву, на тему заштите притока Неретве, Буне, Бунице и Брегаве, од негативних посљедица пројекта Горњи хоризонти. Састанак је одржан на иницијативу представника невладиног сектора из Фондације Атеље за друштвене промјене АЦТ.
Из Федералног министарства околиша и туризма је саопћено да су састанку присуствовали министар пољопривреде, шумарства и водопривреде ХНК Марио Јурица и министар трговине, туризма и заштите околиша ХНК Емил Балавац, те представници Фондације АЦТ Арза Бербић, Сунчица Ковачевић и Арнел Махмутовић.
- Од почетка мандата укључујемо невладин сектор као партнера и радују ме састанци попут овога када имамо консензус. Питање Горњих хоризоната је преважно за грађане Стоца, за људе у току Буне и Бунице, у доњем току Неретве, као и за људе у Метковићу и Опузену у Хрватској. Федерално министарство околиша и туризма је још од 2012. године чинило напоре да утиче како би се заштитиле споменуте воде, али институције и судови у РС-у су игнорисали аргументацију која је долазила с федералне стране. То је наша реалност, али ми морамо учинити све да се та реалност мијења набоље. Пресуда Окружног суда у Бањој Луци којом је поништено рјешење које је издало Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС-а о изградњу инфраструктурних објеката хидроелектране Дабар, на сливу ријеке Заломке, у оквиру пројекта Горњи хоризонти, је примјер да се та реалност може мијењати и ту се види колико је важна улога цивилног сектора и драго ми је да смо по овом питању на истој страни и да заједно можемо пуно више у сфери заштите околиша – рекла је министрица Поздер.
Договорено је да се направи заједничка радна група/тим која ће на првој наредној сједници Међуентитеског тијела за очување околиша информисати ово тијело о активностима које се подузимају. Такођер, договорено је да ће радна група/тим учествовати на јавним расправама по сваком питању које се тиче пројекта Горњи хоризонти, као и да ће радити на информисању јавности и медија како би се учинило све да се заштите токови крашких ријека Буне, Бунице, Брегаве, као и Хутовог блата и тока Неретве јужно од Мостара.
С обзиром на чињеницу да су у процедури измјене и допуне Закона о заштити природе у ФБиХ, којима би се требао скратити поступак у процесу заштите одређеног подручја, учесници састанка су се сложили да се размотри и иницијатива о проглашењу Буне, Бунице и Брегаве заштићеним подручјима.
- Ми активисти вјерујемо да хитно требамо дјеловати како бисмо заштитили токове Буне, Бунице и Брегаве од негативних посљедица пројекта Горњи хоризонти. Свјесни чињенице да власти у ентитету Република Српска немају намјеру стати с реализацијом овог пројекта, те чињенице да ће реализација истог имати директан утицај на грађане у Федерацији, али и у Републици Хрватској, захтијевамо да јавност буде укључена у свим фазама поступка издавања дозвола и процјене утицаја на околиш, те да реализација свих активности пројекта буде транспарентна. Борба за Бунске канале је трајала десет година и успјело се заштити их од изградње малих хидроелектрана. Међутим, пројектом Горњи хоризонти опет ће и ти Бунски канали бити угрожени и ми заједнички морамо ђеловати да сачувамо не само овај бисер природе већ и еколошки прихватљив проток воде на споменутим ријекама, а не да у будућности прописи о еколошки прихватљивом протоку буду мртво слово на папиру.
Поздрављамо отвореност власти на федералном и кантоналном нивоу да заједнички радимо на рјешавању горућих питања заштите Херцеговине од негативних посљедица пројекта Горњи хоризонти – казала је Азра Бербић из Фондације АЦТ.
На састанку је закључено да је најважније истрајати и инсистирати на заштити протока воде, те заштити права грађана на учешћу у процесима одлучивања и издавања дозвола, као и на заједничком учешћу и подузимању правних радњи, саопћено је Федералног министарства околиша и туризма.