БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Задужења у правцу формирања Вијећа пензионера ФБиХ

  • 05.06.2024.
  • Задужења у правцу формирања Вијећа пензионера ФБиХ

    Влада Федерације БиХ на приједлог Федералног министарства рада и социјалне политике донијела је закључак о прихватању информације овог министарства о потреби формирања Вијећа пензионера Федерације БиХ. Федерално министарство рада и социјалне политике задужено је овим закључком да у року од три мјесеца, са представницима Савеза удружења пензионера/умировљеника у ФБиХ Сарајево, те Савеза кантоналних удруга умировљеника/пензионера у ФБиХ Мостар, усагласи текст Споразума о оснивању Вијећа пензионера у ФБиХ, који ће доставити Федералној влади на разматрање.

    Министарство напомиње да би се формирањем Вијећа пензионера ФБиХ, на основу споразума између Владе и представника пензионера, могли утврдили принципи д‌јеловања, састав, начин одлучивања, д‌јелокруг рада и надлежности. Појашњено је да би Вијеће било успостављено с циљем вођења заједничке д‌јелатности социјалних партнера у области пензијског и инвалидског осигурања, афирмације и заштите права из пензијског и инвалидског осигурања, као и развијања социјалног дијалога у овом сегменту.

    Такођер, у информацији се наводи да би Вијеће пензионера имало савјетодавни карактер. Између осталог, било би надлежно да прати, разматра и оцјењује утицај социјалне политике и мјера на развој и социјалну стабилност пензијског система. Разматрало би и предлагало измјену прописа из области пензијског и инвалидског осигурања, те разматрало нацрте закона, подзаконских аката, програма и других докумената из д‌јелокруга свог рада, а мишљења о тим документима путем ресорног министарства достављала би се Влади Федерације БиХ. Вијеће би, образложено је у информацији, пратило и примјену закона и остваривање права из области ПИО, те предлагало надлежним органима и институцијама мјере за остваривање и унапређивање тих права.

    Ово министарство је у информацији навело и да већина земаља окружења и Европске уније, познаје одређене облике институционалног учешћа у доношењу одлука, које се односе на особе треће животне доби. У том смислу напоменуто је да се као полазна основа често наводи и одредба из Повеље ЕУ о темељним правима, чија примјена у пракси је довела до различитих облика заштите који подразумијевају активно и институционално учешће пензионера у поступцима доношења одлука о статусу и правима ове популације.