Влада Федерације Босне и Херцеговине је данас на телефонској сједници усвојила Информацију Федералног министарства околиша и туризма о потреби хитне интервенције у отклањању штете настале као посљедица пожара на Регионалној депонији Уборак - Буђевци, којом управља ЈП Депонија д.о.о. Мостар.
Фонд за заштиту околиша Федерације БиХ задужен је да осигура интервентна финансијска средства у износу од 300.000 КМ у сврху кориштења аир трактора за гашење пожара, осигурање, санирање и чишћење пожаришта, превенцију настанка нових пожара, оспособљавања и одржавања локалитета за претовар прикупљеног отпада, те пријевоз и одлагање прикупљеног отпада на друга одлагалишта, као и других непредвиђених трошкова насталих на основу активности неопходних за извршавање наредби Стожера цивилне заштите Града Мостара.
Град Мостар се задужује да осигура провођење предметних хитних мјера, те Фонду достави потребну документацију, као и редовне извјештаје о реализацији мјера.
У Информацији се, између осталог, наводи да је Град Мостар данас обавијестио Федерално министарство околиша и туризма о размјерама настале штете и потреби хитног дјеловања. Према достављеним информацијама, данас током јутарњих сати дошло је до новог пожара на дијелу депоније на којем се налазе аутомобилске гуме, што је узроковало додатну материјалну штету и додатно угрозило нормално функционисање депоније.
Такођер, у Информацији је наведено да настале околности представљају озбиљан ризик за околиш, јавно здравље и несметано функционисање система управљања отпадом на подручју Града Мостара и ширег подручја које користи ову депонију. Поред директне штете на инфраструктури и опреми, додатни трошкови настају усљед провођења мјера наложених од стране Стожера цивилне заштите Града Мостара, укључујући гашење пожара, кориштење аир трактора, осигурање и чишћење пожаришта, провођење мјера превенције нових пожара, организовање привременог претовара отпада, његов транспорт и одлагање на другим локацијама, као и активности потребне за поновно успостављање функционалности депоније.