Влада Федерације БиХ утврдила је данас, на приједлог Федералне управе за геодетске и имовинско-правне послове, Нацрт закона о премјеру и катастру некретнина, те га упутила у парламентарну процедуру. Предлагач појашњава да је овај закон настао због потребе да се подручје геодетских послова, катастра некретнина и земљишних књига уреди на квалитетан и јединствен начин.
У образложењу се наводи да постоји хитна потреба усвајања закона који обједињује техничке податке о катастарским честицама из катастра и носитеље права преузимањем из земљишне књиге у заједнички информациони систем. Доношењем овог закона, уз Закон о стварним правима и Закон о земљишним књигама, очекује се стварање модерног и квалитетног оквира за развој земљишне администрације који је усклађен са европским стандардима.
Предложеним текстом закона се област катастарског премјера и катастра некретнина усклађује и с новим техничко-технолошким рјешењима (ГИС, ГПС), а катастар некретнина се дефинира као модерни катастар, што је тенденција катастра широм свијета. Основна разлика у односу на постојећи систем катастра у Федерацији БиХ, који је катастар порезног типа, је тај што катастар мијења своју основну сврху и умјесто порезне сврхе то је сада сврха осигурања тачних и ажурних граница власништва и других стварних права, чиме се даје додатна квалитета сигурности власништва и других стварних права.
Између осталог, доношењем овог закона унаприједит ће се чување и кориштење података катастарског премјера и катастра некретнина, унаприједити топографско - картографска дјелатност, као и регистар просторних јединица и адресни регистар, затим успоставити регистар географских имена и масовна процјена вриједности некретнина, те осигурати учинковитије планирање и проведба унапређења система земљишне администрације (катастар и земљишна књига).
Такођер ће се ревидирати пословни процеси поступања у катастру и наставно у земљишним књигама у сврху значајног смањења броја процедура и избјегавања двоструких проведби насталих на темељу важећих прописа у катастарским и земљишнокњижним поступцима.
Законом се приватном сектору даје више простора при извођењу послова премјера и катастра некретнина што предлагач сматра битним с аспекта смањења државне управе, а у конкретном случају и због могућности да се државна управа у овој области више посвети својој основној задаћи одржавања, развоја и унапређења система премјера и катастра некретнина.
Доношење овог закона, према појашњењу предлагача, осигурат ће правни оквир за рјешавање проблема неажурности, чиме ће се повећати правна сигурност. Доношењем закона о премјеру и катастру некретнина дошло би и до убрзања реформе катастра, а повезано с тим и земљишних књига с циљем усклађивања стања некретнина и власништва, затим би се прецизирало обављање послова катастарског премјера и катастра некретнина и поступања у његовој проведби, створили би се и предуслови за успоставу заједничког информационог система катастра некретнина и земљишне књиге, те наставило уређивање геодетско - катастарског система и обављања послова у њему.
Предлагач наглашава да, опћенито гледајући, друштво у цјелини има велику корист од усаглашених евиденција некретнина и права на некретнинама.