Федерално министарство околиша и туризма саопћило је да је Представнички дом Парламента Федерације Босне и Херцеговине једногласно усвојио Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о заштити природе. Федерална министрица околиша и туризма Насиха Поздер навела је да су се разлози за измјене и допуне наметнули због недостатака у проведби постојећег Закона о заштити природе, те у потребама које изискују међународне конвенције и европске директиве, као и специфичности заштите природе у Федерацији БиХ.
- Највећа побољшања која ове измјене доносе јесу могућности да локалне заједнице, опћинска и градска вијећа, на једноставнији и ефикаснији начин могу прогласити заштићена подручја, уз сагласност надлежног ресорног министарства, а што су већ иницирала ресорна кантонална министарстава за заштиту околиша из Зеничко-добојског, Унско-санског, Тузланског и Средњобосанског кантона, њихове скупштине, као и представници невладиног сектора. Подсјетит ћу да у Федерацији БиХ имамо свега око четири посто заштићених подручја што је значајно испод 17 посто колико смо били у обавези заштити до 2020. године, те скоро недостижно у односу на 30 посто колико смо се прошле године обавезали заштитити до 2030. године. Нова рјешења ће омогућити да ту будемо знатно више ангажирани и ефикасни на свим нивоима власти и то је велика вриједност која се доноси – казала је министрица Поздер.
Предлагач измјена и допуна је навео да је њиховим усвајањем постављен правни основ за даље транспоновање релевантних ЕУ директива, те да се олакшава проведба активности произашлих из конвенција и међународних уговора које је Босна и Херцеговина потписала. Такођер наводе да се уводи нова одредба у вези са садржајем плана управљања у заштићеним подручјима, што је у складу са Зеленом агендом и Софијском декларацијом, те да се у оквиру Плана управљања код заштићених подручја у обзир узима и аспект климатских промјена и њихов утицај на биодиверзитет у заштићеном подручју. Додају да је битно и да се измјенама и допунама боље прецизира рад надзорничке службе у заштићеним подручјима, повећавају казнене одредбе и боље дефинира надлежност инспекција, те уводи обавеза околишних мјера у концесионим уговорима у подручјима под заштитом.
- Дефинисали смо и нови појам „седра“, као и њену заштиту, будући да су и у свим земљама окружења седра и њене седрене баријере природно добро које је строго заштићено. Федерација БиХ има станишта седре која су рањива и оштећена људским дјелатностима, те их је потребно заштитити и обновити, што ће бити омогућено овим измјенама. Такођер, свјесни да непостојање федералног завода за заштиту природе, представља системску празнину у заштити природних вриједности и заштите околиша у Федерацији БиХ, Фонд за заштиту околиша Федерације БиХ ће, до формирања федералног завода за заштиту природе, бити задужен за формирање базе података о биљним и животињским врстама, станишним типовима, еколошким системима и крајобразима, што је дефинисано у овим измјенама и допунама Закона. Осим тога, у циљу ефикасности рада инспекцијских служби, измијењене су одредбе закона које се односе на надлежност инспекцијске службе за заштиту природе. Усклађене су одредбе закона које се односе на казнене одредбе са Законом о прекршајима Федерације БиХ у случајевима непоштивања мјера прописаних законом – казала је министрица Поздер, саопћено је из Федералног министарства околиша и туризма.