БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Усвојене Смјернице економске и фискалне политике Федерације БиХ 2025 - 2027. година

  • 05.06.2024.
  • Усвојене Смјернице економске и фискалне политике Федерације БиХ 2025 - 2027. година

    Влада Федерације БиХ је на приједлог Федералног министарства финансија усвојила Смјернице економске и фискалне политике Федерације БиХ за период од 2025. до 2027. године.

    Основни приоритети Владе Федерације БиХ у наредном средњорочном периоду, наведено је између осталог у Смјерницима, бит ће усмјерени на креирање повољнијег пословног амбијента, потицање и раст приватних и јавних инвестиција што би требало бити подржано кроз издвајање већих износа средстава из Буџета ФБиХ за финансирање инфраструктурних пројеката, наставак изградње аутоцеста и брзих цеста, као и унапређење авио и жељезничког саобраћаја ФБиХ.

    У приоритетима је и наставак осигурања ликвидности Буџета ФБиХ, као и редовне исплате пензија, борачких и социјалних и других накнада, али и активне политике и мјере које имају за циљ очување постојећег нивоа запослености, те отварање нових радних мјеста и смањење миграције радне снаге.

    Међу приоритетима је и постепени прелазак на зелену и кружну економију, дигиталну трансформацију индустрије и малих и средњих предузећа кроз успоставу економских инструмената у области околиша и ублажавању климатских промјена. Порезне политике у средњорочном периоду би требале промовирати и одржив и инклузиван раст на нивоу ФБиХ и у свим кантонима и јединицама локалне управе с фокусом на заштиту радних мјеста, повећање продуктивности пословних субјеката и смањење или укидање трошкова, накнада и такси које оптерећавају привредну активности.

    У основним приоритетима је назначено и да ће се, у сврху заштите радних мјеста, потенцирати реформа оптерећења рада кроз измјене правног оквира пореза на доходак и обавезних доприноса, а у наредном периоду планирано је изналажење нових приједлога о овом питању које ће узети у обзир прелиминарне анализе утицаја тих прописа на запосленике, послодавце и буџете у ФБиХ.

    Смјерницама је наведено да ће се, кад су у питању мјере која ће утицати на побољшање пословног окружења која ће посљедично имати повећање продуктивности пословних субјеката, у наредном периоду наставити изналажење ријешења унапређења рада и дигитализације Порезне управе с нагласком на потребу проведбе мјера административног унапређења пружања јавних услуга кроз флуидан проток информација кроз ИТ систем и све облике размјене информација и технолошки напреднијим процесом фискализације.

    Наведено је и да ће фискална политика приходовне стране бити усмјерена на јачања фискалне стабилности и одговорности и да ће се у наредном периоду наставити са активностима унапријеђења координације и одговорности између свих нивоа власти, као и успоставе што квалитетнијег система извјештавања.

    Такођер, наставиће се и подршка здравственом систему с циљем јачања управљања и финансијске одрживости здравствених институција.

    У овом документу је, између осталог, наведено и да, према посљедњим расположивим подацима, процијењена вриједност БДП-а ФБиХ износи 23,4 млијарде КМ, а што представља реални раст од 1,8 посто у односу на претходну годину, а да у инфлаторна кретања у 2024. години настављају тренд успоравања, као и да је у фебруару ове године број запослених особа износио 542.688, што је повећање од један посто у односу на исти период претходне године. Удио дуга у БДП-у Федерације са 31.12.2023. године износи 21,98 посто што је и даље испод просјека земаља у окружењу и у складу са смјерницама из Mastrich-a.

    У фебруару 2024. године просјечна нето плата износила је 1.315 КМ, а што представља номинално повећање за 10,2 посто и реално повећање девет посто у односу на исти период претходне године. У Федерацији БиХ се у 2024. години очекује скроман раст реалне економске активности од 2,2 посто, а за период 2025 - 2027. године просјечна стопа реалног раста процјењује се на три посто.

    Иначе, овај документ представља основ за израду Документа оквирног буџета ФБиХ којим се врши трогодишње планирање оквирног буџета и на основу којег се израђује буџет за наредну годину. Такођер, служи као темељ за израду годишњих и средњорочних планова нижих нивоа власти и има за циљ усмјерити институције нижих нивоа власти на политике и активности које су планиране у наредном средњорочном периоду.

    У Смјерницама је, између осталог, наведено да је пут ка интегрисању у Европску унију један је од најзначајнијих економско - политичких циљева БиХ, те да је отварањем приступних преговора са ЕУ потврђена европска будућност БиХ, као и да слиједи фаза усвајања преговарачког оквира који изискује испуњавање 14 кључних приоритета. Програмом економских реформи ФБиХ 2024 - 2026., планиран је сет структурних реформи које требају одговорити на глобалне изазове и убрзати интеграцију БиХ у ЕУ.