БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Усвојен Програм Трајног револвинг фонда: Око 14,3 милиона КМ за финансирање пројеката у прерађивачкој индустрији

  • 05.06.2024.
  • Усвојен Програм Трајног револвинг фонда: Око 14,3 милиона КМ за финансирање пројеката у прерађивачкој индустрији

    Влада Федерације БиХ је на данашњој сједници у Мостару на приједлог Федералног министарства енергије, рударства и индустрије донијела Одлуку којом се усваја Програм утрошка средстава Трајног револвинг фонда код Унион банке д.д. Сарајево, овог министарства за дугорочно финансирање пројеката путем дод‌јеле кредита за 2024. годину.

    Укупан износ за распод‌јелу средстава по овом програму је око 14.300.000 КМ. Средства предвиђена за позајмљивање по Програму су планирана Буџетом ФБиХ за 2024. годину, те салдо средстава затечених на рачуну у Банци на дан 12.3.2024. године, као и средства која ће мјесечно бити алоцирана на рачун Трајног револвинг фонда у Банци од поврата додијељених кредитних средстава.

    Дод‌јела укупно расположивих средстава ће се вршити за реализацију пројекта кориштења обновљивих извора енергије - за производњу електричне енергије из сунчеве енергије за сопствене потребе, те за улагање у имовину, набавку основних средстава и опреме директно укључене у процес производње и модернизацију технолошких процеса.

    Како је наведено у Програму, прерађивачка индустрија представља један од најважнијих сектора у привреди Босне и Херцеговине. Она запошљава највећи број радника, доприноси развоју БДП-а и помаже у промоцији БиХ иностранству. Такођер, прерађивачка индустрија још увијек чини највећи дио цјелокупне индустрије БиХ.

    Основни циљ овог програма је унапређење и развој привреде Федерације БиХ, стварање повољнијег пословног окружења кроз реализацију стратешких и примарних циљева који су усвојени у стратешким документима у ФБиХ. Такођер, циљ је подупријети и провођење мјера за кориштење обновљивих извора енергије који ће у производним погонима довести до повећања енергијске самосталности која се огледа кроз смањење потрошње испоручене електричне енергије у односу на потрошњу испоручене енергије прије провођења мјера, те смањења емисије гасова са ефектом стаклене басте, као и сигурнијег снабдијевања енергијом.

    Овим програмом се желе потакнути привредници на улагање у материјалну имовину у сврху модернизације и проширења постојећих производних капацитета, као и оснивање нових производних погона и пословних јединица, уз услов задржавања или повећања броја запослених.

    Очекивани ефекти Програма су раст броја новозапослених, продуктивности радне снаге и индекса индустријске производње, те повећање производних капацитета. Очекивани ефекти су и увођење нових напреднијих технологија и технолошких поступака, као и унапређење постојећих технологија и технолошких поступака и реинжењеринга, те развој нових производа, производних процеса или услуга са већом доданом вриједности. Такођер, успостављање система квалитете, унапређење енергијске ефикасности и еколошких аспеката производње, као и повећање конкурентности, те пораст промета и побољшање опћег привредног стања.

    Корисници кредитних средстава по овом програму су приватна привредна друштва, са сједиштем у Федерацији БиХ, која послују у складу са Законом о привредним друштвима, а обухватају области металне, електро и аутомобилске индустрије, индустрије грађевинског материјала, дрвне, папирне и графичке индустрије, производње текстила, коже и обуће, хемијске индустрије и индустрије гуме пластике и сакупљања отпада и рециклаже материјала.

    Средства се могу дод‌јељивати и за рефинансирање прихватљивих трошкова који су настали најкасније годину дана уназад од дана подношења захтјева.

    Ова средства, неведено је између осталог у Програму, се дод‌јељују на основу расписанога Јавног позива.