БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Прихваћен оквирни план превенције и спречавања насиља у одгојно-образовним установама у ФБиХ

  • 01.08.2024.
  • Прихваћен оквирни план превенције и спречавања насиља у одгојно-образовним установама у ФБиХ

    Влада ФБиХ данас је, на приједлог Федералног министарство образовања и науке, закључком прихватила Информацију о изради „Оквирног плана превенције и спречавања насиља у одгојно-образовним установама у Федерацији Босне и Херцеговине“. Истовремено је прихваћен и „Оквирни план превенције и спречавања насиља у одгојно-образовним установама у ФБиХ“.

    Предлагач у Информацији закључује да је документ „Оквирног плана превенције и спречавања насиља у одгојно-образовним установама у Федерацији БиХ“ сачињен као свеобухватан, интерресорни оквирни план превенције и спречавања насиља у одгојно-образовним установама у Федерацији БиХ, који треба послужити кантоналним министарствима образовања као основа за израду кантоналног акционог плана у који ће бити интегриране активности које се процијене као приоритетне и потребне на подручју кантона, у складу са специфичностима свакога од њих, финансијским могућностима и законским прописима.

    Такођер, предлагач наводи да је овај документ основа за планирање и реализацију активности Федералног министарства образовања и науке у области превенције и спречавања насиља у одгојно-образовним установама у ФБиХ, као и основа за планирање и реализацију активности у овој области за четири остала федерална министарства која су била укључена у Интерресорни стручни тим за израду Оквирног плана превенције и спречавања насиља у одгојно-образовним установама у Федерацији БиХ. Овај документ презентиран је на првој сједници координације министара образовања у ФБиХ, те је усаглашен од присутних.

    У Оквирном плану су помно испланиране три области, девет мјера и 48 активности чијом реализацијом се може постићи високи стандард у области превенције насиља у одгојно-образовним установама, учинити позитиван помак у очувању физичког и менталног здравља ученика и наставника, извршити снажна афирмација здравих животних стилова, а све примјењујући научно утемељене и доказано ефикасне методе, а при томе, адресирајући кључне потребе дјеце и младих у 21. стољећу.

    Пажња је усмјерена на промоцију актуелних и креирање будућих превентивних програма који су фокусирани на факторе ризика који егзистирају међу дјецом и младима, а који могу ефективно бити умањени или елиминирани примјеном свеобухватних образовних приступа који доприносе јачању психосоцијалних компетенција дјеце кроз социо- емоционално учење унутар система формалног и неформалног образовања.

    На тај начин се настоје ојачати капацитети дјеце и младих како би били способни разумјети информације које добијају кроз превентивне програме, да доносе информиране одлуке, да комуницирају ефективно и ненасилно, да препознају ризике у реалном и виртуалном свијету, да буду спремни на изазове које генерира глобална трансформација свијета у којем живе, уче, играју се и развијају.

    Федерално министарство образовања и науке је задужено да Оквирни план објави на својој интернет страници и да о томе обавијести релевантне институције, а Влада предлаже кантоналним владама да на основу Оквирног плана израде властите акционе планове за превенцију и спречавање насиља у одгојно-образовним установама.