Премијер Федерације Босне и Херцеговине Нермин Никшић је, након радног састанка у организацији Удружења послодаваца ФБиХ са градоначелницима, начелницима и привредницима поплављених подручја данас у Коњицу, изјавио да су имали прилику да разговарају са дијелом послодаваца чије је пословање угрожено и онемогућено посљедњим природним несрећама.
- Имали смо прилику да разговарамо са начелницима и градоначелницима. Морам изразити задовољство разумијевањем које показују послодавци за ситуацију у којој се налазимо. Наравно, Влада Федерације БиХ, осим приче о послодавцима, мора водити рачуна и о другим стварима и о збрињавању оних страдалника који у овом тренутку имају угрожен, или немају кров над главом. Морамо водити рачуна о успостављању инфраструктуре, што је опет директно везано и за послодавце. Али свакако, без послодаваца, без стварања услова да они раде, без осигурања простора да грађани раде, илузорно је очекивати да се враћамо на неке гране и да буџет онда може да рјешава то неограничено - казао је премијер Никшић.
Према његовим ријечима, да би буџет функционисао, привреда мора да ради и због тога је важно и стварање претпоставки за рад привреде.
- Када је у питању буџет, ово је најгори период, јер је крај године кад су буџети углавном потрошени и усмјерени већ у неке ствари - навео је премијер Никшић.
Истакао је да ће Влада Федерације БиХ, у оквиру могућности које има у постојећем Буџету, настојати да прерасподијели средства.
- Наравно, то неће бити ни близу тога колико је потребно привреди и привредницима, због чега ћемо у наредној години у буџету планирати нешто значајнија средства за ове опћине које су погођене природном катастрофом, природном несрећом, како би могли да радимо и на рјешавању инфраструцтуре. А понављам, посебно оно што јесте била данашња тема је да помогнемо послодавцима - закључио је премијер Никшић.
Предсједник Удружења послодаваца ФБиХ Аднан Смаилбеговић је изјавио да је њихов фокус дефинитивно на привреди.
- Данас смо и дошли овдје због привредника. Чули смо да су те директне штете неких 30-так милиона марака. То се ради искључиво о директним штетама у ових неколико опћина и градова које су погођене. Индиректне штете су значајно веће, пуно веће. Нисмо правили превелик притисак зато што је ипак фокус био прво на збрињавању становништва, на тим активностима. Сада мислимо да се мора помоћи да се врате производња и да се врате радна мјеста - казао је Смаилбеговић.
По његовим ријечима, врло је важно да људи наставе да раде послове које су радили прије како би могли нормално да живе, да зарађују себи за живот.
- Чули смо од премијера неке информације. Овдје је важно било да размијенимо информације с једне и с друге стране, да покушамо неким идејама да направимо неки искорак. Мислим да треба ово све скупа радити релативно брзо, немамо превише времена да се губи. Морамо направити додатни притисак да се врате радна мјеста, да компаније почну да раде, да им се помогне, да се убризга новац, да наставимо нормалан живот - закључио је Смаилбеговић.