Премијер Федерације Босне и Херцеговине Нермин Никшић, поводом усвајања Резолуције „Међународни Дан рефлексије и комеморације геноцида у Сребреници“ у Генералној скупштини УН-а, којом је 11. јули означен као Међународни дан сјећања на геноцид у Сребреници, оцијенио је да је због оних који упорно негирају ту чињеницу, било нужно усвојити овакву Резолуцију.
- Хвала свим земљама чланицама Уједињених нација које су препознале значај Резолуције и гласале за њено усвајање - истакнуо је премијер Никшић.
Навео је да је у Сребреници почињен геноцид што је утврђено правоснажном пресудом Међународног суда правде у Хагу.
- Ту правну чињеницу не може нико оспорити без обзира колико се појединци трудили да геноцид сведу на „страшан злочин“. Страшан злочин је трагедија која се десила прије пар дана у Тузли, недавно у Градачцу или прошле године у Београду, али у Сребреници је био геноцид. Резолуција о геноциду у Сребреници првенствено је, без сумње, људски и цивилизацијски чин - поручио је премијер Федерације.
Како је нагласио, усвајањем Резолуције послана је важна лекција починитељима, злочинцима и оном дијелу човјечанства које још увијек не зна разлику између добра и зла.
- Нажалост, данас смо свједоци да се слични злочини дешавају и у другим дијеловима свијета, иако из дубине душе желим да никада нека нова генерација не доживи судбину сребреничких жртава. Резолуција је стога снажна људска, морална и политичка порука појединцима који бјеже од одговорности, порука политикама ревизионизма и афирмације зла, што може довести до његовог понављања. Она је чин суштинског и симболичног исцјељења, ограда од негирања, сјећање.
Сребреница није ничија реторика, ничије мишљење, ничија генерализација, интерпретација. Сребреница није осуда цијелог једног народа како се то злонамјерно настоји континуирано представити у оквиру циљане пропаганде. Нема колективне кривице, постоје само злочин, починитељи и њихови налогодавци. Сребреница је истина коју морамо стално наглас изговарати, не да бисмо се враћали у прошлост, већ да бисмо бринули о будућности.
Идуће године ће бити тридесет година од почињења геноцида у Сребреници. Као и свака до сада, бит ће то још једна тужна годишњица за породице које још траже своје нестале. Породице су убијене, осакаћене, нестале, животи уништени. Преживјели су остали да живе са траумама тражећи тијела својих најближих, тражећи правду, заговарајући истину, оповргавајући лажи које изнова отварају старе ране.
Резолуцијом се додатно штити истина о Сребреници јасно дефинирана у пресудама - ни педаљ даље од тога. УН је прије тридесет година заказао у Сребреници. Данас су доношењем Резолуције у овој најбитној међунардној оганизацији доказали да се са кобним грешкама могу суочити. Надам се да ће доћи дан када ће нове генерације у нашем окружењу прихватити истину као катарзу и као чин скидања окова зла које тако насилно њихове тренутне политичке елите намећу свом народу.
Сребреница је огледало у којем сви тестирамо своју људскост, своју истинољубивост и праведност. То што је неким поглед у огледало ружан, кривица је њих самих - закључио је премијер Никшић.