Премијер Никшић разговарао са француским и њемачким заступницима који су поручили да Европска унија неће оставити БиХ саму на путу интеграција

  • 17.04.2024.
  • Премијер Никшић разговарао са француским и њемачким заступницима који су поручили да Европска унија неће оставити БиХ саму на путу интеграција

    Премијер Федерације Босне и Херцеговине Нермин Никшић разговарао је данас у сједишту Владе Федерације БиХ у Сарајеву са делегацијом француских и њемачких парламентараца, коју су чинили заступници Националне скупштине Републике Француске Фредериц Петит и Лилиана Тангуy, те Гунтхер Крицхбаум из Њемачког савезног парламента Бундестага.

    Тема састанка била је актуелна политичка ситуација у нашој земљи и пут према Европској унији, а премијер Никшић је нагласио став о неопходности наставка провођења реформи на путу европских интергација БиХ.

    - За нас је изузетно важно да наставимо политику компромиса и да рјешавамо проблеме. Сви у овој земљи су са великим расположењем дочекали одлуку о отварању преговора за чланство БиХ у ЕУ. Желимо учинити све да останемо у прилици да искористимо тај замах и направимо додатне искораке на путу ка ЕУ. Ми нећемо дићи руке од тога, без обзира на тензије и запаљиве реторике које ових дана слушамо са одређених страна. Пожари се ватром не гасе и борит ћемо се да политичке односе у цијелој БиХ вратимо у нормалне токове за добробит свих наших грађана - казао је премијер Никшић.

    Представници делегације из Француске и Њемачке, који су у званичној посјети БиХ, нагласили су да су дошли како би као парламентарци понудили помоћ и пружили подршку на путу наше земље ка ЕУ. Истакли су да је испуњавање услова за улазак ЕУ важна прилика за све у нашој земљи, а посебно за младе, али и напоменули да БиХ има традицију мултикултуралности на коју се треба угледати цијела Европа.

    Заступник Бундестага Крицхбаум честитао је БиХ, јер су, како је нагласио, напори за отварање преговора о приступању у ЕУ уродили плодом. Нагласио је да ће Њемачка, Француска и Европска унија наставити бити подршка бх. грађанима на том путу.

    - Моја порука грађанима ове земље, а прије свега, младим људима, да вас Њемачка, Француска и Европска унија неће оставити саме у овом процесу. Наставит ћемо да вам будемо подршка. Са великом надом очекујем период љета у којем би се могло очекивати и отварање првих поглавља. Пројект Европске уније је пројект мира, слободе, али прије свега, стабилности. То је кључно. Као Њемачка и Француска можемо пружити подршку, то смо спремни учинити и молим вас немојте губити стрпљење. Ко је прије 30 година могао замислити да ћемо ми данас живјети у Европи која спаја исток и запад. Или, ко је прије 20 година могао замислити да ће земље попут Чешке, Словачке и Пољске бити данас пуноправне чланице. Због тога је само питање времена када ће БиХ бити пуноправна чланица ЕУ. То је оно што ће дати стабилност и мир који људи на овим просторима прижељкују - поручио је Крицхбаум, истичући потребним да се превазиђу све тензије и напетости, како би се будућим генерацијама у БиХ омогућило да заједнички крену напријед.

    Француска парламентарка Тангуy изразила је задовољство одлуком о отварању преговора БиХ за чланство у ЕУ.

    - Сада треба што више радити на испуњавању приоритета потребних за улазак у ЕУ. Желимо помоћи са нашим искуствима. Наша порука је да сви у БиХ морају заједно радити на том путу и кретати се истим смјером. Желимо да постоји позитивна политичка воља да се превазиђу проблеми и да ова земља најзад уђе у ЕУ - рекла је Тангуy.

    Заступник француског парламента Петит истакао је да су економска питања примарна којим се треба бавити у Босни и Херцеговини.

    - Они који се боре против фиктивног непријатеља заправо покушава скренути пажњу са најважнијих животних питања. Сматрам да јесте битно да се сјећамо прошлости, да одамо почаст и памтимо оно што се десило, али ни случајно не смијемо користити прошлост као оружје против другог и другачијег. Оно што треба да буде фокус јесу садашња актуелна питања, економија и оно од чега се живи, јер од прошлости се не живи. Овдје је делегација из Њемачке и Француске, а сви ви знате шта је било између те двије земље у Другом свјетском рату. Свједоци смо да је већ 1945. године покренута иницијатива за постизање сарадње засноване на договору у вези угља и челика. Било је и тада много несугласица, али и то је ријешено. То је користан примјер и путоказ да је могуће превазићи проблеме. То требамо учинити договором и цивилизирано, да рјешавамо ствари одговорно као у својој кући. Није рјешење рећи: „Ја ћу сада отићи, јер ми се нешто не свиђа“, него се остаје, преговара и рјешавају се проблеми - закључио је Петит.