Премијер Федерације Босне и Херцеговине Нермин Никшић разговарао је данас, у сједишту Владе Федерације БиХ у Сарајеву, с представницима Међународног монетарног fonda (MMF). У делегацији ММФ-а били су шефица Мисије ММФ-а у БиХ Алина Ианцу и резидентни представник Мисије у БиХ Андреас Tudyk.
Саговорници су размијенили мишљења о бројним темама, те истакли добру досадашњу сарадњу и наду да она буде настављена и у будућности.
Говорећи о економским изгледима и ризицима, премијер Никшић је информирао госте да се пројекције раста економије за ову годину крећу између 2,5 и 2,8 посто, те да се подузимају додатне активности с циљем ангажовања фактора производње који би требали подстаћи бржи раст.
- Када говоримо о кретањима макроекономских индикатора, биљежимо позитивне трендове и то раст прихода од доприноса за првих 10 мјесеци ове године у односу на прошлу од девет посто, те раст прихода од индиректних пореза за исти период у износу од 8,5 посто. Ова динамика раста прихода нам омогућава да правовремено извршавамо све своје обавезе, а истовремено подузимамо и одређене мјере које ће позитивно дјеловати на раст потрошње, а самим тим и на пословни циклус - рекао је премијер Никшић.
Додао је да је опредјељење Владе Федерације БиХ да настави са инвестицијама у путну, жељезничку и енергетску инфраструктуру, а чиме се, као значајном стимулативном мјером, настоји створити и повољан амбијент за подстицање и раст приватних инвестиција.
Када је ријеч о посљедицама поплава и клизишта које су се десиле почетком октобра ове године у Федерацији БиХ, премијер је нагласио да се нажалост губитак људских живота не може надокнадити, а да ће се материјална штета санирати. Информирао је госте да је у кратком року оспособљена цестовна, електро и телекомуникацијска инфраструктура, а да је сада приоритет обнова жељезничког саобраћаја. Истакнуо је да се жељезничка пруга мора санирати у што краћем року, те најавио да ће Влада врло брзо разматрати информацију о овом питању. Представници ММФ-а изразили су жаљење и саучешће ради изгубљених живота усљед поплава и клизишта, те су исказали и могућност за подршку у санирању материјалних штета.
На састанку је разговарано и о извршењу Буџета Федерације БиХ за 2024. годину, као и о подузетима активностима на планирању буџета за наредну годину.
Премијер Никшић је представнике ММФ-а упознао да је Владе Федерације БиХ на посљедњој сједници утврдила и упутила у парламентарну процедуру Нацрт закона о фискализацији трансакција у ФБиХ. Истакнуо је да је овај закон први корак у фискалној реформи, те показатељ опредјељења Владе Федерације овом процесу.
- Сврха овог закона је спречавање утаје пореза и сузбијање сиве економије. Без овог закона и његове квалитетне примјене тешко је говорити о озбиљној фискалној реформи – рекао је премијер Никшић.
Такођер, федерални премијер је појаснио да је, свјесни чињенице да радници не могу чекати процес фискализације и резултате његове примјене, Влада истовремено са овим законом утврдила и Приједлог закона о допуни Закона о порезу на доходак, којим се уводи категорија неопорезивог плаћања радног учинка радника до 200 КМ мјесечно.
- Намјера је да се уз овај учинак, те редовно усклађивање и повећање минималне плате, дође до примања која ће радницима омогућити достојнији живот – рекао је федерални премијер.
Иначе, представници Међународног монетарног фонда бораве у посјети Босни и Херцеговини од 11. до 20. новембра ове године.