Премијер Федерације Босне и Херцеговине Нермин Никшић и амбасадор Словачке Републике у Босни и Херцеговини Роман Хлобен отворили су у Бруса безистану у Сарајеву изложбу 'Источно од Запада, западно од Истока: Рукописна оставштина др. Сафвет-бега Башагића (УНЕСЦО-ова свјетска документарна баштина 'Памћење свијета')'.
Изложба је организирана поводом 100. годишњице оснивања Башагићеве збирке у Универзитетској библиотеци у Братислави и 90. годишњице смрти др. Сафвет-бега Башагића, те Дана словачке културе у Босни и Херцеговини. Ријеч је о уникатној изложби Башагићеве рукописне оставштине, која је 1924. године похрањена у Универзитетској библиотеци у Братислави, а 1997. године УНЕСЦО је уписао на листу свјетске документарне баштине "Памћење свијета".
Премијер Никшић, један од покровитеља изложбе, захвалио је организаторима и свима који су допринијели да импозантно дјело и опус Сафвет-бега Башагића поново видимо у Сарајеву.
- Сматрам да је то деценијски догађај. Назив изложбе говори о томе какав је интелектуалац био Сафвет-бег Башагић, човјек који је живот посветио управо промјени парадигме о свом окружењу, о Босни и Херцеговини. Овим дајемо огроман допринос нашој историји и враћању културних вриједности - казао је у изјави за медије премијер Никшић.
Амбасадор Словачке Републике у БиХ подсјетио је на отворењу изложбе да се ове године обиљежава сто година откако Универзитетска библиотека у Братислави чува Башагићеву рукописну збирку, коју је примила 1924. године.
- Част ми је говорити о овом значајном складишту исламске, османске и јужнославенске хисторије и књижевности. Сафвет-бег Башагић није био само истакнути босански учењак, пјесник и политичар, већ прије свега визионар - казао је амбасадор Хлобен. Подсјетио је да његова збирка садржи више од 300 рукописа и ријетких штампаних књига на арапском, турском и перзијском језику, које покривају различите дисциплине, те одражава богате интелектуалне и културне размјене између исламског свијета и Европе, повезујући двије цивилизације.
Изложбу је организирала Амбасада Словачке Републике у БиХ и Бошњачка заједница културе Препород, у сарадњи са Универзитетском библиотеком у Братислави и Музејом Сарајева.