БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Премијер Никшић: Обавеза свих нас је његовати сјећање на жртве геноцида

  • 25.06.2026.
  • Премијер Никшић: Обавеза свих нас је његовати сјећање на жртве геноцида

    Премијер Федерације Босне и Херцеговине Нермин Никшић присуствовао је данас у Сарајеву свечаном дијелу састанка Организационог одбора за обиљежавање 11. јула 1995. године 31. годишњице геноцида над Бошњацима „Сигурне зоне УН-а“ Сребреница. Овом приликом премијер Никшић примио је захвалницу Организационог одбора за исказану подршку и допринос Владе Федерације Босне и Херцеговине достојанственом обиљежавању 30. годишњице геноцида.

     

    Премијер Никшић је поручио да је обиљежавање годишњице геноцида обавеза свих нивоа власти државе Босне и Херцеговине, те да је појединачна обавеза свих његовати сјећање на жртве и сваке године осигурати да се годишњица на што је могуће достојанственији начин обиљежи.

     

    - Нажалост свједочимо да живимо у времену у којем не недостаје ратова, у коме не недостаје жртава цивила. Жртава људи који ничим не заслужују такав третман, а ми у Босни и Херцеговини имамо искуство Сребренице и многих других средина гд‌је знамо како то изгледа, гд‌је знамо како изгледа кад губите најмилије, гд‌је знамо како изгледа кад страдају цивили. Кад страдају невини људи због тога што се другачије зову, због тога што се супротстављају некаквим злочиначким политикама које црпе своју идеологију на уништавању других. Тим сазнањем сви постајемо свјесни колико је важно оно што ви као чланови и чланице Организационог одбора радите и колико је битно да институције државе Босне и Херцеговине стоје иза вас, да осигуравамо све потребне претпоставке – рекао је премијер Никшић.

     

    Нагласио је да је Влада Федерације БиХ у цјелости и досад, али и да ће убудуће, бити на располагању у пуном капацитету како би се створиле све потребне организацијске и логистичке претпоставке да обиљежавање годишњице геноцида над Бошњацима протекне у достојанственом духу и сјећању на жртве геноцида у Сребреници.

     

    - У потпуности вам стојимо на располагању и дат ћемо свој допринос и радити онако како смо то и досад радили – казао је премијер Никшић.

     

    Захвалница за допринос у реалзацији активности годишњице геноцида уручена је и министру одбране Босне и Херцеговине Зукану Хелезу. Министар Хелез је истакао да ово признање доживљава као потврду заједничког рада свих оних који су посвећени његовању истине, сјећања и културе памћења.

     

    - Посебно ми је драго што сам имао прилику бити дио организације и дати свој допринос обиљежавању годишњица геноцида, једног од најважнијих датума у колективном сјећању наше државе и нашег друштва. Министарство одбране Босне и Херцеговине и Оружане снаге Босне и Херцеговине представљају једну од кључних институција у организацији овако сложеног и захтјевног подухвата. Док год будем обављао дужност министра одбране Босне и Херцеговине, Министарство одбране и Оружане снаге Босне и Херцеговине наставит ће пружати пуну подршку овом процесу. У складу са својим могућностима, из године у годину стављат ћемо на располагање још више својих ресурса како би обиљежавање Дана сјећања протекло на најбољи могући начин и у складу с достојанством које жртве геноцида заслужују – рекао је, између осталог, министар Хелез.

     

    Министар одбране БиХ је поручио да је Сребреница наша болна рана, која никада неће бити заборављена и која нас обавезује да чувамо истину и достојанствено одајемо почаст невино убијеним жртвама геноцида.

     

    - Дан сјећања на жртве геноцида мора се обиљежавати заувијек. То није само питање односа према прошлости, већ и наше одговорности према будућим генерацијама – нагласио је министар Хелез.

     

    Захвалнице за допринос уручене су и федералним министарствима расељених особа и избјеглица, те за питања бораца и инвалида одбрамбено-ослободилачког рата. Ове захвалнице преузели су ресорни министри Нерин Диздар и Неџад Локмић.

     

    Предсједник Организационог одбора Хамдија Фејзић истакао је да успјешна реализација обиљежавања годишњице геноцида захтијева снажну координацију и континуирану подршку великог броја партнера. Нагласио је да финансијска, организациона, логистичка, сигурносна, медијска и свака друга подршка има посебну вриједност, јер доприноси да се програм реализује на начин који одговара његовом хисторијском, моралном и друштвеном значењу.

     

    - Желимо исказати поштовање и захвалност институцијама, јавним предузећима, медијима  и појединцима који су дали значајан допринос обиљежавању 30. годишњице геноцида над Бошњацима „Сигурне зоне УН-а“ Сребреница. Захваљујемо се Нермину Никшићу на обраћању, присуству и континуираној подршци обиљежавања годишњице геноцида – казао је, између осталог, Фејзић.

     

    Захвалнице су уручене и представницима јавних предузећа и појединцима који су дали допринос обиљежавању 30. годишњице геноцида над Бошњацима „Сигурне зоне УН-а“ Сребреница.