БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Премијер Никшић на ванредној сједници Представничког дома Парламента ФБиХ

  • 27.11.2024.
  • Премијер Федерације Босне и Херцеговине Нермин Никшић, на ванредној сједници Представничког дома Парламента Федерације БиХ, казао је да ће Федерална влада наставити пратити и радити на санирању посљедица катастрофалних поплава односно клизишта која су 4. октобра захватили поједина подручја Босне и Херцеговине, односно подручја више кантона у Федерацији БиХ, узрокујући и губитак људских живота од којих 19 на подручју Јабланице, те остављајући за собом огромне материјалне штете.

     

    Федерални премијер је рекао да ће, у циљу трајног стамбеног збрињавања породица чији домови су уништени или оштећени, анкетама бити утврђено ко жели остати на подручју захваћеном катастрофом, а ко не, али да људи до обнове пријашњих домова или трајног збрињавања на други начин морају бити одговарајуће збринути.

     

    Како је додао, Влада настоји ублажити проблем и прераспод‌јелом новца у појединим ставкама овогодишњег Федералног буџета, те планирањем посебних средстава у Буџету за 2025. годину.

     

    Навео је и да је један од кључних проблема и обнова жељезничке инфраструктуре, оштећене посебно на подручју Јабланице.

     

    - Свима стоји горак окус због чињенице губитка људских живота, што је ненадокнадив губитак. Оно што је материјална штета ће се намиривати и рјешавати у ходу, али људске животе ништа не може намирити. Користим прилику да члановима породица и начелницима и градоначелницима, чији су грађани страдали грађани изразим наискреније саучешће. Влада Федерације БиХ од првих сати је била укључена у комплетан процес непредвидих природних непогода - казао је премијер Никшић.

     

    Истакао је да је био најављен само наранџасти метеоаларм, али да су то биле непредвидиве бујице које се дешавају једном у стољећу.

     

    - Чињеница је да се и овд‌је показала солидарност и привредника и грађана, који не питајући ни за вјеру, нацију. На позив су реагирали шаљући механизацију и прије него је проглашено стање природне несреће. Ми смо се базирали на проналазак страдалих у том тренутку или оних који су били затрпани и одсјечени и сљедећи корак је била деблокада инфраструктурних објеката, збрињавање људи у привремене смјештаје, те рјешавање оног што нам сад слиједи, а то је трајно збрињавање. О томе ће више говорити директор ФУЦЗ. Највећи проблем је да смо изгубили један период за рјешавање питања санације Комадиново врело-Доња Јабланица када је у питању жељезничка пруга. Морам рећи да смо четврти дан имали састанак с Жељезницама ФБиХ и Цестама ФБиХ. Имали смо два пута рјешавања ових ствари, поставили смо то на начин да смо тражили од Европске инвестицијске банке сагласност да неутрошена средства од дионица аутоцесте пребацимо, а да ангажујемо извођаче са Аутоцеста ФБиХ да то ураде, а осим грађевинских радова полагање пруге и објекта да то ураде Жељезнице ФБиХ и Жељезнице РС, који су се јавили и били спремни за донирање - рекао је премијер Никшић.

     

    Нагласио је да је много притисака и прича о системским ограничењима, могућим пријавама и одговорностима, да људи и на одговорним позицијама бјеже од одговорности.

     

    - Добили смо сагласност из Европске инвестицијске банке, али је дошло до недоумица унутар јавних предузећа да ли је то могуће, хоће ли неко добити кривичну пријаву. Влада је преузела на себе, ушли смо у причу с Агенцијом за јавне набавке БиХ, тражили смо да то урадимо на најефикаснији начин. Мало смо поносни и постиђени да ће "Ценгиз" понудити донацију извођења грађевинских радова и реконструкције пруге, понудивши да то уради у наредних 20-ак дана. Ми смо прихватили то и они би у то требали ући у току ове седмице и кренути са изградњом. Остаје горак окус да смо ми требали ово имати у завршној фази. Требамо вид‌јети ко се жели вратити у свој објекат да му се санира, ко жели на другој локацији и да ли ће се то ријешити кроз изградњу стамбене зграде гд‌је би људи добили свој простор. Јучер смо имали састанак с начелницима, до данас ће њихове комисије утврдити то све, а Влада Федерације БиХ стоји на располагању и идемо у рјешавање. До тада они требају бити збринути на одговарајући начин - поручио је премијер Никшић.

     

    Данашња ванредна сједница Представничког дома посвећена је прелиминарној информацији упућеној из Федералне владе о подузетим активностима на заштити и спашавању људи и материјалних добара од поплава и клизишта. Информација се односи на период од 4. до 16. октобра ове године, а израђена је на основу података Федералне управе цивилне заштите. Информација је у међувремену допуњена подацима за период закључно до 20. новембра.