БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Премијер Никшић на комеморацији и посљедњем испраћају зеничких планинара

  • 18.08.2026.
  • Премијер Никшић на комеморацији и посљедњем испраћају зеничких планинара

    Премијер Федерације Босне и Херцеговине Нермин Никшић присуствовао је данас у Зеници комеморацији и посљедњем испраћају за петеро зеничких планинара, који су 25. јула изгубили животе при успону на врх Елбрус у Руској Федерацији.

     

    При успону на Елбрус животе су изгубили супружници Алма и Денис Окановић, докторица Мелиха Чаушевић, Нермин Талам и Алмир Кривдић. Преживјели планинари Харис Адиловић и Кемал Видимлић су се почетком овог мјесеца вратили у Зеницу.

     

    Премијер Никшић је на комеморацији одржаној у Босанском народном позоришту Зеница поручио да је ово тренутак да се ода почаст Мелихи, Алми, Денису, Алмиру и Нермину, те искаже солидарност породицама због њиховог великог губитка.

     

    - Данас је у Зеници било тешко пронаћи праве ријечи. На Дан жалости опростили смо се од Мелихе, Алме, Дениса, Алмира и Нермина. Пет живота, пет породица и безброј пријатеља који ће од данас морати учити живјети с великим губитком.

     

    Њиховим породицама још једном упућујем искрено саучешће. Знам да у оваквим тренуцима нема ријечи које могу донијети утјеху. Можемо само бити уз њих.

     

    Тешко је било данас сусрести и њихове пријатеље који су се вратили с Елбруса. С њима сам разговарао и док су још били у Русији. Тада су ми говорили о људима које су изгубили, не као о сапутницима и планинарима с којима су кренули на пут, него као о пријатељима који су им били попут породице. То најбоље говори каква је била њихова веза. Ко познаје планинаре, зна колико у том свијету значе повјерење, заједништво и спремност да помогнете човјеку поред себе. Такви су били и они и по томе ћемо их памтити.

     

    И у данима након трагедије показало се колико је важно имати људе на које се може рачунати. Када је најтеже, нема пуно простора за ријечи. Треба бити ту и треба д‌јеловати.

     

    Зато је од првог тренутка било јасно да морамо учинити све да се преживјели сигурно врате својим породицама, а наши страдали планинари врате кући, како би их њихови најближи могли достојанствено испратити. Влада Федерације БиХ д‌јеловала је одмах, а посебно хвала свима који су тих дана били уз нас и помогли да се тај задатак испуни.

     

    Хвала људима из Федералне управе цивилне заштите и Горске службе спашавања, који су у изузетно тешким околностима показали велику професионалност, упорност и људскост, као и свима другима који су на било који начин помогли.

     

    Данас је најважније да њихове породице и пријатељи знају да нису сами. Могу рачунати на нашу подршку и у данима који долазе.

     

    Нека им је лака ова наша босанска и херцеговачка земља – поручио је премијер Никшић.