Премијер Федерације БиХ Нермин Никшић изјавио је данас, након састанка одржаног у сједишту Федералног министарства енергије, рударства и индустрије у Сарајеву о ситуацији у АрцелорМитталу Зеница, да је власницима и Управи АрцелорМиттала јасно речено да треба да се одрекну дијела своје добити у корист радника који им ту добит доносе.
Федерални премијер је навео да је та компанија остварила приход од 2,1 милијараду КМ и добит од 260 милиона КМ, због чега је ред да уваже раднике који су им то омогућили, пренијела је Федерална новинска агенција.
Премијер Никшић је истакао да је БиХ створила претпоставке за успјешно пословање компанија те да АрцелорМиттал плаћа најнижу цијену електричне енергије у региону, те врло мали порез на добит, а у протекле двије године су остварили велику добит захваљујући високој цијени челика.
Премијер Никшић је такођер рекао да је задовољан што су Управа АрцелорМиттала и Синдикат пронашли рјешење којим ће радници бити задовољни.
Федерални министар енергије, рударства и индустрије Ведран Лакић нагласио је да радничка права морају бити задовољена, те да је велики успјех што је постигнут договор.
Предсједник Савеза самосталних синдиката БиХ Селведин Шаторовић захвалио је премијеру Никшићу и министру Лакићу на труду, залагању и заузимању јасног става по питању права радника, јер без њихове помоћи, како је додао, не би био постигнут договор.
Истакнуо је да ће детаљи договора бити представљени данас на Скупштини Синдиката АрцелорМиттала и изразио увјерење да ће радници бити задовољни.
Предсједник Синдиката АрцелорМиттала Решид Фетић придружио се оцјени да ће радници бити задовољни постигнутим договором и да ће га Скупштина Синдиката прихватити.