Федерално министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства представило је данас у Сарајеву текст закона о шумама у Федерацији БиХ, након што је прошао фазу јавне расправе и у који су, након извршене анализе, уврштени одређени приједлози и коментари заинтересираних страна.
У оквиру конференције “Законски оквир за очување шума: Изазови и перспективе”, расправљано је о дугорочном управљању и господарању шумама у Федерацији БиХ, као и о улози друштва кроз партнерски однос институција и различитих нивоа власти, а ради очувања шума као природног богатства.
Конференција у Сарајеву окупила је представнике извршне и законодавне власти, представнике невладиног сектора и академске заједнице, представнике привреде и синдиката који су својим излагањима допринијели бољем разумијевању садашњих кретања у сектору шумарства и потреби усвајања закона о шумама у ФБиХ. Фокус конференције био је усмјерен на презентацију новог текста закона кроз анализу постојећег закондаваног оквира, те идентификацији кључних изазова и перспектива за будућност овог сектора.
Федерални министар пољопривреде, водопривреде и сумарства Кемал Хрњић у обраћању учесницима конференције истакао је потребу да се сектору шумарства приступи на систематичан начин, како би се унаприједио сектор, а да је предуслов усвајање закона на федералном нивоу.
- Припремили смо свеобухватан, праведан и модеран закон о шумама. Вјерујем да дијелимо заједнички циљ, а то је што хитније доношење Закона о шумама, како би се шумама господарило на одговоран и одржив начин. Настојимо да закон буде резултат широких консултација с релевантним стручњацима, органима управе, привредним друштвима, академском заједницом, невладиним сектором и осталим заинтересираним странама. Опредијељени смо за транспарентан и јаван рад а доказ томе је и ова конференција - казао је министар Хрњић.
Премијер Федерације БиХ Нермин Никшић истакао је опредијељеност Владе да што хитније усвоји закон о шумама у ФБиХ.
- Закон о шумама у Федерацији БиХ је нужан како би се увео ред и шумама управљало на транспарентан, плански и одржив начин - казао је премијер Никшић.
Предсједница Федерације БиХ Лидија Брадара поздравила је настојања ресорног федералног министарства, али и осталих учесника конференције у намјери да се донесе и усвоји нови закон који ће омогућити побољшања у сектору сумарства, те допринијети бољем развоју Федерације БиХ.
- БиХ је сложена земља подијељених надлежности и важно је поштовати исте. Закон о шумама мора бити оквирни, донесен у складу с уставном процедуром без дирања специфичности и надлежности кантона. Такођер, јавна расправа мора бити широка и компромисна и почетак тог процеса је надам се и данашња расправа на овој конференцији - казала је предсједница Брадара.
На конференцији је истакнуто како Федерација БиХ због непостојања закона на овој разини власти, нема значајног утицаја на рјешавање нагомиланих проблема у овој области, као што су бесправна сјеча шуме и бесправно заузимање државног шумског земљишта, смањени приходи од шума, селективна примјена кантоналних закона, непоштивање планираног и обавезног улагања у обнову шума, угрожена стабилност шума, континуирано смањује залиха квалитетне дрвне масе у шумама, непостојање основа за прикупљање нових средстава за финансирање пројеката у области шумарства, немогућост усвајања Шумарског програма Федерације БиХ, а самим тим и немогућност приступа финансијским средствима из различитих ЕУ фондова која се додјељују под повољним условима.
Назначено је и да се у ближој будућности не могу остваривати значајни бенефити у трговини ЦО2 без усвојеног закона на нивоу Федерације БиХ. Закон би поред наведеног омогућио и приступ средствима из фонда за заштиту, унапређење и подизање нових шума која су прикупљења али се не могу користити због непостојања наведеног закона.
Учесници конференције истакли су и неопходност креирања партнерстава између различитих институција које егзистирају у овом сектору а које укључују државне институције, локалне заједнице, невладине организације, приватни сектор и академску заједницу. Главни циљ наведених партнерстава је постизање равнотеже између еколошких, економских и социјалних аспеката шумарства, како би се дугорочно осигурала корист за све учеснике, укључујући и заштиту биодиверзитета, одржавање екосистема и подршку локалном развоју.
На темељу расправа и излагања, судионици конференције изнијели су низ закључака и препорука усмјерених на потребу хитног усвајања новог закона о шумама у ФБиХ, саопћено је из Федералног министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства.