Федерална министрица околиша и туризма Насиха Поздер одржала је састанак са министром трговине, туризма и заштите околиша Херцеговачко-неретванског кантона Емилом Балавцем, те министром грађења и просторног уређења ХНК-а Бекиром Исаковићем и заступницом у Представничком дому Парламента Федерације БиХ Суадом Халиловић. На састанку, одржаном у сједишту Министарства трговине, туризма и заштите околиша ХНК-а у Мостару, разговарано је о депонији Уборак, саопћено је из Федералног министарства околиша и туризма.
- Ова депонија је већ деценијама једно од животно важних и отворених питања у Мостару, па су се саговорници информирали о тренутном статусу, проблемима, те о корацима који се подузимају и који би требали бити подузети, како би се стање поправило и коначно трајно ријешило- наводи се у саопћењу.
Министрица Поздер информирала је присутне да Федерално министарство тренутно проводи двије активности које се односе на Уборак. Прва, о чијој важности су сви окупљени били сагласни односи се на припрему уговора који би ускоро требао бити потписан с Градом Мостаром за изградњу и стављање у функцију пречистача процједних вода. Ова активност произашла је из актуелног Плана прилагођавања и њеном реализацијом би се коначно почели отклањати евидентни проблеми који постоје на овом подручју, а за шта је Федерално министарство околиша и туризма издвојило 366.000 КМ.
Из Министарства наводе да ажурирани и актуелни План прилагођавања управљања отпадом за регионалну депонију Уборак-Буђевци у Мостару предвиђа и санирање постојећих плоха, те њихово озелењавање и на томе ће се у наредном периоду такођер инсистирати и радити. У периоду затварања постојећих плоха, Планом је предвиђено и отварање плохе за одлагање отпада до коначне санације и затварања.
Друга активност, додају из Министарства, је провођење обавеза произашлих из судске пресуде, односно поновљени поступак издавања околишне дозволе за отварање споменуте плохе, а управо је у току јавни увид након чега ће услиједити јавна расправа по достављеном Захтјеву - Студији за ову активност.
- Желимо се суочити с изазовима који евидентно постоје, не само у Херцеговачко-неретванском кантону него и у читавој Федерацији. Сагласили смо се да је немогуће донијети неко ад хоц, брзо рјешење, које би отклонило све одавно нагомилане проблеме, те да су једина могућа рјешења она која се подузимају корак по корак, у складу с постојећим законским прописима и судским пресудама које су донесене по овом питању. Посебан изазов представља и надлежност коју дијеле сви нивои власти, те одговорност за управљање коју носи управа депоније. Важно је да то разумију све заинтересиране стране и да само синергијом и квалитетним одлукама можемо поправити стање - изјавила је министрица Поздер.
На иницијативу коју су упутили из Представничког дома Парламента ФБиХ, учесници састанка су се договорили да ће се у наредном периоду организирати састанак на који ће бити позвани и представници Града Мостара и ЈП Депонија д.о.о. Мостар, те иницијатори, а како би се заједнички радило на побољшању управљања отпадом у Мостару и овом дијелу Федерације.
Након овог састанка, министри Поздер и Балавац обишли су неке од туристичких атракција у Мостару, те су размијенили информације и о повећаном броју туриста у овом граду и ХНК. Договорене су заједничке активности и подршка с нивоа Федерације када су у питању заштићена подручја и паркови природе на овом подручју, саопћено је из Федералног министарства околиша и туризма.