Млади пољопривредници у Федерацији БиХ први пут су препознати кроз мјеру „Покретање пословања младих пољопривредника“ у Програму новчаних подршки у пољопривреди за 2024. годину. Једна од добитница новчаних средстава је и Асмира Махмутовић из Велике Гате код Бихаћа. Она је захваљујући овој мјери Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства додијељена средства инвестирала у набавку расплодне стоке и пољопривредне механизације, саопћено је из Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства.
Додају да је Асмира Махмутовић мајка три сина, супруга и вриједна домаћица која своје производе продаје на кућном прагу, те да се већ неколико година бави производњом свјежег крављег млијека и производима на бази млијека. Приликом уручења рјешења у Сарајеву, она се захвалила Федералном министарству пољопривреде на средствима која ће њој, како је нагласила, као младој пољопривредници добро доћи, те је додала да ће настојати да и њена дјеца раде с њом и да шире пољопривредну производњу.
- Настојим да од свјежег крављег млијека направим различите производе, у различитим количинама и величинама. Потражња у овом дијелу године је и изнад просјека, а највише за сиревима - прича Асмира на почетку разговора.
Чланови њене породице били су изненађени сазнањем да је Асмира једна од корисница којој су одобрене новчане подршке за покретање пословања младих пољопривредника.
- Прво ја нисам повјеровала. Провјерим на фармер порталу гдје стварно пише да су ми средства одобрена. Зовем супруга да га обавијестим, зовем једног сина, другог, трећег. Кад смо сјели сви скупа, они мене опет питају 'Stvarno, јесмо ли добили?'. Ја отворим фармер портал, гдје пише да је одобрен износ, одобрена средства, е ту су онда кренуле сузе. Сви смо плакали. То је била неописива радост јер нешто тако велико мало ко да добије а у суштини ми смо ти који смо добили и то је стварно нешто незаборавно, незабораван тренутак којег ћемо памтити док смо живи - прича задовољно Асмира.
Одлуку да аплицира на наведену мјеру донијела је на наговор комшије који се успјешно бави производњом млијека, те да аплицирањ еније било комплицирано.
- Он је био упоран да одем и упишем се у Регистар пољопривредних газдинстава иако сам ја то одгађала посљедње три године. Радници који раде у пољопривредном одсјеку у Бихаћу рекли су да сачекам дан-два, да провјере које услове ја требам испунити и коју документацију требам доставити. Ишчитавала сам документацију коју су захтијевали и тражили од мене, уз помоћ запослених из пољопривредних одсјека у Бихаћу који су ме додатно упутили - каже Асмира.
До сада су сијали јечам ради исхране стоке а пјешницу, односно пшенично брашно, користили за потребе породице.
- Кад сам се удала, свекрва је имала краве и правила је сиреве и млијечне производе продавала на пијаци. Међутим, након неколико година одселили смо у своју кућу гђе сам некако имала жељу да наставим ту традицију. Тако сам започела производњу сирева, млијечних производа по наруџби. Тиме сам наравно мислила и на дјецу, те зарадом othranjivala дјецу и припомагала супругу у финансијским рачунима - објашњава Асмира.
Она је додијељена средства, у износу већем од 48.000 КМ, уплатила добављачима. Трактор је већ на имању Махмутовића а очекује да и двије високостеоне јунице, након што прођу период обавезног карантена, буду испоручене на њену фарму.
- Обрађујемо земљу и трактор ће сигурно допринијети да сада лакше можемо одрадити све оне послове за које смо до сада изнајмљивали механизацију. Ја сам мајка три сина, јесте да захтијева пуно посла, пуно обавеза. На мени су и кућни послови, штала, млијечна производња. У свему томе ми помажу моја дјеца, моја два сина јер трећи син је још исувише мали да би нешто помогао али и он жели учествовати у неким малим пословима. У суштини ја сам презадовољна како живимо, породични окуп гдје једноставно желим своју дјецу, и супруг и ја, упутити да заједно радимо. Једноставно функционишемо као једна мала скромна породица. Кад нам је стигла машина и прикључак, усликали смо се, гдје смо жељели обиљежити тај дан и тај догађај, направили заједничку фотографију. Желимо имати успомену јер ово није мала ствар, ово је за нас нешто велико што желимо памтити читав живот - истиче на крају разговора Махмутовић.
Федерални министар пољопривреде, водопривреде и шумарства Кемал Хрњић посјетио је Асмиру Махмутовић на њеном имању у Бихаћу.
- Ту смо на једном имању гдје желимо свједочити да мјера помоћи у покретању пољопривреде код младих пољопривредника даје резултате и да ће та мјера сигурно допринијети развоју пољопривреде у Федерацији БиХ, али исто тако и останку младих људи у Босни и Херцеговини. На имању госпође Асмире гдје је до сада имала само једну краву, музно грло које је хранило њену обитељ, ево данас свједочимо да ће Асмира имати три грла у производњи, да има нови трактор са прикључцима за обраду земљишта и то је сасвим довољно за покретање производње и сигуран сам да ће Асмира бити примјер младим људима у Босни и Херцеговини како треба радити и борити се за себе и своју породицу - казао је током посјете министар Хрњић.
Мјера „Покретање пословања младих пољопривредника“ која прати одреднице Стратегије пољопривреде и руралног развоја Федерације БиХ 2021-2027. ове године први је пут реализирана на подручју Федерације БиХ и резултирала је слањем захтјева од чак 165 младих пољопривредника, саопћено је из Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства.