Састанак је организован у складу са закључком са прошле сједнице Федералне владе, којим су представници пензионера позвани на састанак са делегацијом Владе ФБиХ. Разговарано је о упућеним захтјевима пензионера који се тичу побољшање положаја ове популације.
Након разматрања изнесених захтјева, усаглашено је да ће до краја ове године из Буџета ФБиХ бити осигурана средства за исплату једнократне финансијске подршке пензионерима. Такођер, закључено је да ће у Федералном буџету до краја ове године бити издвојен додатни милион КМ за бањско лијечење пензионера, као и да ће се у ту сврху у наредној години осигурати два милиона КМ. Када је ријеч о измјенама Закона о ПИО, донесен је закључак да ће се формирати радна група која ће детаљно и свеобухватно изанализирати сва садашња законска рјешења, те радити на проналаску адекватних рјешења у правцу измјена и допуне које буду евентуално оцијењене потребним.
Министар Делић подсјетио је данас да су на прошлом састанку одржаном у истом саставу 11. јуна донесена четири званична закључка која су се односила на исплату једнократне помоћи, затим планирање два милиона КМ у буџету за наредну годину за бањско лијечење пензионера, те активности на формирању Вијећа пензионера ФБиХ, као и на припреме измјена законских рјешења из ове области. С тим у вези министар је истакао да су ови закључци испоштовани, те презентирао документацију о подузетим активностима на испуњењу ових закључака.
- Данас смо додатно усагласили да ћемо у ребалансу Федералног буџета ове године планирати милион КМ за 2024. за бањско лијечење. На том прошлом састанку, такођер, смо донијели закључак и чврсто стојим иза тога да Закон о ПИО неће бити мијењан до избора ове године, јер сви знамо шта то значи, те да би постојала опасност од колапса система. С обзиром на то да се ради о системском закону, данас смо закључили и да ћемо формирати радну групу коју ће чинити представници надлежних институција на нивоу Федрације, представника пензионера, а вјероватно и вањских експерата. Уколико та радна група до Нове године предложи да требамо интервенисати у хитној или скраћеној процедури, или евентулно радити на измјенама само дијела закона, ми ћемо то и урадити. Констатно радимо пројекције када је ријеч о пензијско-инвалидском осигурању и није могуће овај закон мијењати само у једном члану, него системски како би се побољшао положај и статус пензионера у Федерацији БиХ - истакао је министар Делић.
Додао је да се, како је то договорено и на прошлом састанку, интензивно ради на припреми модела за исплату једнократне новчане помоћи пензионерима.
- Једнократна помоћ ће бити исплаћена у првом ребалансу Буџета ове године, а сходно одредби Изборног закона БиХ којом је високи представник својим измјенама онемогућио исплату овакве врсте помоћи у изборној кампањи. Што се тиче захтјева пензионера за ванредно усклађивање пензија од седам посто, Влада тренутно нема законску могућност за то. Интенција је да се члан Закона који је дефинисао да се ванредно усклађивање ради уколико је раст бруто друштвеног производа већи од три посто и федерални буџет није у дефициту, мијења на начин да Влада има дискреционо право да, без обзира на раст БДП-а, дефицит и суфицит буџета, ако је то неопходно, уради ванредно усклађивање пензија - појаснио је министар Делић.
Kазао је и да су ово званично договорени закључци између Владе ФБиХ и Савеза пензионера у ФБиХ, те да они нису подложни никаквим промјенама без обзира на то хоће ли се или неће одржати протести пензионера најављени за 3. октобар ове године.
Предсједник Управног одбора Савеза удружења пензионера ФБиХ Реџо Мехић истакао је да су представници пензионера детектовали да је кључ рјешења радити на темељитој и комплексној изради измјена и допуна Закона о ПИО, с обзиром на то да су се током његове примјене показале одређене недопречености и нелогичности.
- Поздрављамо формирање радне групе која ће радити на томе. Такођер, ми из федреалних савеза удружења пензионера се морамо сложити да Влада тренутно нема законско упориште за испуњење нашег захтјева за хитно ванредно усаглашавање пензија у Федерацији БиХ. Влада је ове године урадила све у духу Закона када је у питању редовно усклађивање пензија, на основу индекса растапотрошачких цијена и стопе раста брудо домаћег производа и то је укупно било 6,55 посто. Како нема законске могућности за ванредно усклађивање, Влада је показала разумијевање и 11. јуна ове године понудила да се иде каисплати једнократне новчане помоћи. Додјела ове помоћи очекује се након ребаланса Федералног буџета, а након одржавања избора. Влада је данас хитно интервенисала и да се за помоћ у лијечењу и рехабилитацији за пензионере стави на располагање додатних милион КМ, а било је планирано 940.000 КМ од којих је већ 80 посто реализовано. Овако ће бање имати капацитете и могућности да приме што већи број пензионера како бисмо са ових додатних милион КМ помогли најугроженијим за ову годину - казао је Мехић.
Иначе, на данашњем састанку изнесено је да је Влада ФБиХ по преузимању мандата прошле године затекла пројицирани дефицит од 200 милиона КМ о обавезе настале, између осталога, због неуплаћивања прихода од крајњих корисника, а усљед немогућности сервисирања обавеза по основу кредита од Јавног редузећа „Аутоцесте ФБиХ“ у износу од 183 милиона КМ. С циљем наставка инфраструктурних инвестицијаове обавезе је Влада репрограмирала крајем 2023. године, али из тог разлога није било могуће реализирати продају потраживања од 100 милиона КМ, како је било планирано на буџетској приходовној страни. Такођер, изостао је планирани примитак од Свјетске банке у износу од 109 милиона КМ, као и приход од 35 милиона КМ од планиране дивиденде од ЈП „БХ Телецом“.
У складу с реформским опредјељењима Владе ФедерацијеБиХ, посебно је истакнут наставак активности на доношењу сета фискалних закона, јачању привреде у ФБиХ, те проведби потребних стратегија и законских рјешења с циљем масовнијих запошљавања, као кључног рјешења за осигурање и повећања пензија.