Премијер Федерације Босне и Херцеговине Нермин Никшић сусрео се данас у сједишту Владе ФБиХ у Сарајеву с регионалним менаџером Међународне финансијске корпорације (ИФЦ) за Централну и Југоисточну Еуропу Аријом Наимом с којим је разговарао о модалитетима будуће сарадње Федералне владе и ове чланице групације Свјетске банке.
Премијер Никшић упознао је госта с приоритетима Владе Федерације с посебним освртом на унапрјеђење конкурентности домаће привреде кроз усвајање фискалних закона, који ће, како је оцијенио, довести до либерализације тржишта, побољшања пословног амбијента и унапрјеђења услова за значајније инвестирање.
- Спремни смо дати подршку страним инвеститорима, али и охрабрити домаће привреднике на значајније инвестирање. Оно што не желимо јесу инвеститори који у Босни и Херцеговини трагају за јефтином радном снагом. Такве околности су неповратно иза нас. Наше опредјељење су кредибилне инвестиције које ће допринијети економској конкурентности наше земље, те омогућити како повратак, тако и останак компетитивне радне снаге, нагласио је Никшић.
Упоредо с тим, истакао је Никшић, фокус Федералне владе бит ће на зеленој економији и енергетској транзицији коју требају пратити адекватни социјални програми.
Ари Наим је указао федералном премијеру на компаративне предности босанскохерцеговачке привреде у смислу близине еуропског тржишта, али и развијене индустријске традиције у нашој земљи. Такођер, истакао је могућности реализације комплекснијих пројеката у активнијој сарадњи Владе Федерације и приватних инвеститора. С тим у вези, оцијењенио је важним креирање нормативног оквира за јавно-приватно партнерство те је указао на техничку помоћ и експертизу коју је ИФЦ спремна ставити на располагање Влади ФБиХ.
Премијер Никшић искористио је ову прилику да се захвали Међународној финансијској корпорацији на досадашњој сарадњи, посебно у реализацији пројеката у области жељезничке и путне инфраструктуре, које области, како је рекао, такођер остају високо на листи приоритета Владе Федерације БиХ. С тим у вези, сарадња Владе Федерације БиХ и Међународне финансијске корпорације, не само у тој, већ и у другим областима, бит ће од изузетног значаја, закључио је Никшић.