Федерално министарство околиша и туризма је саопћило да је одмах након сазнања о изградњи мини хидроелектране у близини самог врела ријеке Уне на подручју Републике Хрватске, контактирало Национални парк „Уна“. Из Националног парка су алармирали и надлежна кантонална министарства, као и инспекције. Након интервенције и акта Федералног министарства околиша и туризма од 15. јула 2024. године, инспекцијски надзор су већ 16. јула извршили кантонални инспектор за зашиту околиша и грађевинско урбанистички инспектор, уз координацију особља НП „Уна“, те су констатирали да нису уочене никакве промјене у боји водотока Уне прије и послије ушћа Крке.
- Ми смо одмах по сазнању да се у подручју врела ријеке Уне у Доњој Суваји, опћина Грачац, у Републици Хрватској, а у контактној зони са НП „Уна“, одвијају грађевински радови на изградњи мини хидроелектране, реаговали према државном Министарству вањске трговине и економских односа. Они су хитно, путем Министарства вањских послова БиХ, прослиједили документацију властима Републике Хрватске и чека се одговор. Хрватска страна је очито, намјерно или не, пропустила провести поступак процјене утицаја на околиш у прекограничном контексту, што им је обавеза у овом случају. Наиме, било какви радови на овом извору подразумијевају израду Стратешке процјене утицаја на околиш у складу с Конвенцијом о процјени утицаја на околиш у прекограничном контексту (Еспоо конвенција) – изјавила је федерална министрица околиша и туризма Насиха Поздер.
Такођер, из Министарства наводе да Конвенција о водама, која је усвојена 1992. године у Хелсинкију, а коју је ратифицирала Босна и Херцеговина, као и земље ЕУ, међу њима и Хрватска, прописује националне мјере и међународну сарадњу у подручју еколошког управљања и заштите прекограничних површинских и подземних вода.
- Власти Хрватске морају реагирати како би се поштивала Хелсиншка конвенција о водама, а посебно и Конвенција о процјени утицаја на околиш у прекограничном контексту, као и други међународни прописи у овој области, јер се мора штити Уна и њен водоток и екосистем који су проглашени Националним парком у Босни и Херцеговини – истичу из Федералног министарства.
Додају да су информисани да је и заступник у Заступничком дому Парламентарне скупштине БиХ Јасмин Емрић поставио питање у Парламентарној скупштини БиХ о овој проблематици.
- Ја данас идем за Бихаћ и сутра ћу бити на локалитету и учинит ћу све с наше стране да заштитимо Уну, њен водоток и екосистем. Врло активно и гласно за заштиту Уне укључили су се грађани, невладине организације и активисти и сматрам ово заједничком борбом. Хрватска, као земља ЕУ, мора поштовати међународне конвенције, а власти Босне и Херцеговине на све начине морају алармирати власт у Хрватској, као и ЕУ. Ово је животно питање за наше људе и нећемо стајати по страни - закључила је министрица Поздер, саопћено је из Федералног министарства околиша и туризма.