БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Министрица Поздер на састанку о клизишту на Требевићу: Клизиште је заједнички проблем, заједно га морамо рјешавати

  • 05.11.2024.
  • Министрица Поздер на састанку о клизишту на Требевићу: Клизиште је заједнички проблем, заједно га морамо рјешавати

    Федерална министрица околиша и туризма Насиха Поздер учествовала је на састанку који је организиран поводом опасности од клизишта које се налази на подручју општине Источни Стари Град у ентитеу РС, а које пријети насељима у општини Стари Град, у Кантону Сарајево, те због којег је наређена и евакуација становништва из угрожених подручја.

    Из Федералног министарства околиша и туризма је саопћено да је домаћин састанка био начелник општине Источни Стари Град Бојо Гашановић, а поред министрице Поздер, присуствовали су и кантонални премијер Нихад Ук, начелник општине Стари Град Ирфан Ченгић, замјеница предсједавајућег Скупштине КС Јелена Пекић, те директорица Завода за изградњу КС Белма Барлов и директор Кантоналне управе цивилне заштите КС Џенан Брканић.

    Министрица Поздер је истакла да је Федерално министарство околиша и туризма путем својих представника у Међуентитетском тијелу за заштиту животне средине/околиша, а које функционира на разини два ентитета, још у новембру 2023. године иницирало питање активности извођења радова у склопу изградње комплекса ''Trebević Hills'' на Требевићу, на подручју Републике Српске.

    - Ургирали смо у том тијелу, јер смо добили информацију да постоји проблем и један од закључака Међуентитетског тијела је да се направи инспекцијски надзор и да нам о његовој проведби Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС достави записник/информацију. Од новембра 2023. па до данас, ова тема је четири пута била на дневном реду Међуентитетског тијела и ми смо о томе информисали власти у КС када је проблем доспио у фокус јавности. Јасно да проблем депоновања отпадног материјала у Бистрички поток сад ескалира и наше ресорно министарство, као по потреби и остале институције Владе ФБиХ, су на располагању да тај проблем заједнички санирамо. Проблем је заједнички, административне баријере морамо превазићи и заједнички морамо тај проблем рјешавати - истакла је министрица Поздер.

    На састанку је договорен ходограм радњи које институције из оба ентитета, кантона и општина требају подузети како би се клизиште почело санирати, од забране даљњег одлагања материјала, успостављања ограда, па до осигурања приступног пута, затим потреби дренаже, геодетског и геолошког мониторинга и картирање клизишта, те радњи за растерећење падине, како би се отклонила опасност и стекли услови за сигуран боравак становништва на овом подручју.

    Сви присутни су изразили пуну подршку заједничким активностима, а потпуна санација клизишта би требала кренути на прољеће.

    - Важна је комуникација, воља и одлука да се свако из својих надлежности да допринос рјешавању овог проблема. У контакту сам с премијером Никшићем, Федералном управом за геодетске послове, Федералном управом за цивилну заштиту, тако да сви стојимо на располагању и дат ћемо свој допринос - закључила је министрица Поздер, саопћено је из Федералног министарства околиша и туризма.