Федерална министрица околиша и туризма Насиха Поздер присуствовала је завршној манифестацији - презентацији корисника и резултата пројекта БРИДГЕ у Босни и Херцеговини, која је одржана у Дјечијој кући у Сарајеву. Ради се пројекту Развојног програма Уједињених нација у БиХ (УНДП), одржаном уз партнерство Федералног министарства околиша и туризма. У пројекту је учествовало 1.830 младих из 55 локалних заједница са простора цијеле Босне и Херцеговине, саопћило је Федерално министарство.
- Сретна сам да је овај пројект повезао младе људе из цијеле Босне и Херцеговине. БРИДГЕ је уистину помогао како конкретним акцијама, тако и промоцији одрживог туризма и заштити околиша у нашој прекрасној земљи. Важно је подизање свијести о томе да морамо чувати природу, да штитимо и промовишемо наше културно-хисторијско наслијеђе, да имамо фантастичне туристичке потенцијале и да је то све велики ресурс за будуће генерације. Највише ме дојмио едукативни карактер пројекта и важност да млади људи усвајају и промовишу екологију као културу живљења. Млади из чак 50 локалних заједница ће моћи пренијети ово важно искуство у својим срединама и тако промовисати праксе одрживог туризма које користе тим заједницама и нашим природним екосистемима - истакла је министрица Поздер.
Нагласила је и увјерење да су кроз пројект БРИДГЕ унапријеђене могућности да млади своју будућу каријеру усмјере и ка туризму.
- Увјерена сам да смо их потакнули на размишљање о позиционирању индустрије туризма као позива који у овој земљи итекако има будућност. Изражавам искрену захвалност УНДП-у на њиховом дугорочном партнерству, фокусу који су у овом пројекту ставили управо на младе људе и успостављање њихове међусобне сарадње на промицању потенцијала Босне и Херцеговине - казала је министрица Поздер.
У саопћењу Федералног министарства околиша и туризма истакнуто је да је пројект БРИДГЕ показао како се може успоставити сарадња, али и повезати млади у нашој земљи. Наиме, током пројекта одржане су бројне активности у авантуристичким камповима за извиђаче, као и спортске игре за младе у природи. Вођене су и кампање за очување околиша, озелењавање и означавање планинарских стаза. Проведене су и активности дигитализације и штампања брошуре „Виа Динарица 30 рута које морате посјетити“, те су одржане интерактивне радионице (у формату ТЕДxТалк), а млади из наше земље учествовали су и на међународним такмичењима на којима су освојили награде.
Пројект су подржали Италијанска агенција за развојну сарадњу (АИЦС) и Амбасада Републике Италије у БиХ, а партнери су били и Министарство вањске трговине и економских односа БиХ, ресорно министарство из РС, те бројне локалне заједнице, наведено је из Федералног министарства околиша и туризма.