БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Министрица Поздер: Измјене и допуне закона битне јер прате стратешки циљ да системски и на одржив начин развијамо туризам и штитимо наш околиш

  • 12.09.2024.
  • Министрица Поздер: Измјене и допуне закона битне јер прате стратешки циљ да системски и на одржив начин развијамо туризам и штитимо наш околиш

    Након што је Влада Федерације БиХ данас утврдила измјене и допуне Закона о заштити природе, из Федералног министарства околиша и туризма саопћено је да је циљ измјена и допуна лакша и прецизнија примјена Закона у пракси како би се очувале природне вриједности Федерације БиХ. Такођер, утврђивањем се олакшава проведба активности произашлих из конвенција и међународних уговора које је Босна и Херцеговина потписала.

    - Ово је важна надоградња закона који је усвојен 2013. године. У пракси, рецимо, када једно подручје прогласите заштићеним, то не значи заустављање развоја него само мијења његов смјер. Туризам и његове предности многе локалне заједнице попут Љубушког, Јајца, Коњица, Јабланице, Трнова, Босанске Крупе, Какања, Олова или кантона попут УСК и ХНК наводе у Стратегијама развоја као кључне покретаче развоја, али не можемо развијати туризам у Неуму без да заштитимо Медитеранетум или говорити о развоју туризма на Кравицама ако их не очувамо, ако не очувамо седру на Пливским језерима, Требижату или Уни, ако не сачувамо шпиље попут Мокре Мегаре или мочварна станишта попут ових која смо управо заштитили у Посавини. Нећемо на Блидиње ићи ако језеро не буде сачувано или ако Прењ посијечемо и изградимо као Бјелашницу. Уз обале Уне се живи иако смо то подручје прогласили Националним парком, али се живи у складу с Уном, тако ће се живјети и развијати и на осталим заштићеним подручјима, само ће нам дуже трајати. Зато су ове измјене битне јер прате наш стратешки циљ да системски и на одржив начин развијамо туризам и штитимо наш околиш - истакла је  федерална министрица околиша и туризма Насиха Поздер.

    Из Министарства наводе да је важно истаћи да су измјене и допуне покренуте због превазилажења препрека у проведби закона, посебно у нејасно дефинисаним надлежностима инспекција, у њиховом преклапању, дуплирању процедура код доношења закона о заштити, недефинисаној стручности надзорничке службе у заштићеним подручијма до оних питања важних за саму биоразноликост попут чињенице да седра као природно добро није заштићена или да нисмо препознавали појам “инвазивне врсте”. Додају да је овим измјенама и допунама Закона о заштити природе измијењена трећина основног прописа.

    - Федерација БиХ тренутно има 14 заштићених подручја, поређења ради РС има 34, а од ових 14 имамо само један национални парк и укупно 4,2 посто заштићеног територија што је далеко испод обавезе од 17 посто коју смо имали у обавези прогласити до 2020. године, а коју смо преузели свјетском конвенцијом о биолошкој разноликости, директивама и уговорима или 30 посто како је то дефинирано прошле године на ГЕФ конференцији (ЦОП 15) на што смо се такође обавезали. У нашем мандату смо прогласили два од ових 14 и радимо на још неколико у овом тренутку, Прењ Коњиц, Мокра Мегара Маглај, Чемерска планина ЗДК и КС. Усвајањем закона, имат ћемо ефикасније механизме - закључила је министрица Поздер, саопћено је из Федералног министарства околиша и туризма.