Федерална министрица околиша и туризма Насиха Поздер поздравила је доношење Закона о проглашењу заштићеног крајобраза - копнени крајобраз „Старача“ и Закона о проглашењу заштићеног крајобраза - копнени крајобраз „Тишина“, који су усвојени у Скупштини Посавског кантона. Заштићени пејзаж „Старача“, површине 424,4 хектара, налази се на подручју опћине Оџак, а заштићени пејзаж „Тишина“, површине 471,91 хектара, на подручју опћине Домаљевац-Шамац.
- Знатан допринос усвајању ова два закона дало је Федерално министарство околиша и туризма. Овим законима се заштићеним проглашавају два локалитета од изнимне биодиверзитетске важности. Заштићени пејзажи Старача и Тишина који представљају природни раритет и прве екосистеме у које је укључена ријека Сава постали су 13. и 14. заштићено подручје у Федерацији БиХ - наведено је у саопћењу Федералног министарства.
Поводом усвајања ова два закона министрица Поздер истакла је да је од почетка мандата боравила више пута у Посавини, те да су у фокусу биле активности на покретању заштите бара Старача и Тишина.
- Посавски кантон није имао ниједно заштићено подручје, а с кантоналним министром промета веза и заштите околиша Пером Радићем, у децембру прошле године сам уиме Федералног министарства околиша и туризма потписала уговор о додјели средстава за имплементацију пројеката за проглашење заштићених природних подручја Баре Стараче и Баре Тишине. То је био важан корак и драго ми је да је Скупштина усвојила законе којима је и обухват уз ријеку Саву добио прве површине које су заштићене у складу са Законом о заштити природе ФБиХ. Усвајање ових закона је важно за Посавину и Федерацију и драго ми је да су наши заједнички напори и рад уродили плодом - казала је министрица Поздер.
Из Федералног министарства је појашњено да је након доношења ових закона потребно у року од годину донијети планове управљања којим би се дефинирао опсег заштите, те прописали сви услови кориштења простора. Такођер, министар Радић захвалио је Федералном министарству околиша и туризма на континуираној подршци, као и предсједнику Међународне академије одрживог развоја Томиславу Лукићу, локалном становништву, те удружењима ловаца и риболоваца који су дали свој допринос током јавне расправе која је претходила усвајању закона о проглашењу ових заштићених подручја, саопћило је Федерално министарство околиша и туризма.