Федерална министрица образовања и науке Јасна Дураковић данас је у Мостару отворила Научно-стручну конференцију „Умјетна интелигенција у Босни и Херцеговини - истраживање, примјена и перспективе развоја“, другу по реду коју у сарадњи с ИНТЕРА Технолошким Парком Мостар организира Федерално министарство образовања и науке/знаности. Министрица Дураковић у обраћању је нагласила значај умјетне интелигенције у модерном друштву, саопћено је из Федералног министарства.
- Умјетна интелигенција представља неизоставан сегмент нашег свакодневног живота са широком примјеном, укључујући образовање, медицину, пољопривреду, туризам, економију, гаминг индустрију, препознавање говора, ГПС системе те сигурносне секторе. Наша је обавеза осигурати да Босна и Херцеговина не заостаје у овом технолошком напретку - казала је федерална министрица.
Истакла је континуирани рад Федералног министарства образовања и науке на развоју научно-истраживачке и истраживачко-развојне дјелатности у Федерацији БиХ.
- Подржавамо и реализирамо пројекте који представљају извор нових научних идеја и доприносе развоју научне мисли. Радимо на популаризацији научно-истраживачког рада те промоцији резултата истраживања. Такођер, посебну пажњу посвећујемо пројектима иновација и дигитализације, као и стварању амбијента који омогућава и потиче сарадњу између привреде и истраживачке заједнице - рекла је министрица, нагласивши да су програмске активности Министарства усклађене са Стратегијом развоја ФБиХ 2021-2027. и ЕУ стратегијом Дигитално десетљеће Европе.
Коментирајући програм Конференције, министрица Дураковић је истакла значај различитих тема, а које се тичу примјене умјетне интелигенције у техници и технолошком развоју, затим у области права, сигурности и здравства, те образовању и јавном простору. Министрица је посебно нагласила важност технолошког развоја вођеног умјетном интелигенцијом који има потенцијал трансформирати привреду, унаприједити производне процесе, повећати ефикасност и отворити нове могућности за иновације.
- Умјетна интелигенција може имати кључну улогу у унапређењу права и сигурности, те побољшању здравствене заштите. Такођер, увођење умјетне интелигенције у образовни систем може персонализирати учење, прилагодити га индивидуалним потребама ученика те створити динамичније и интерактивније наставне методе - казала је министрица Дураковић.
Напоменула је и улогу умјетне интелигенције у сврху побољшања у управљању јавним ресурсима и услугама, чинећи их учинковитијим и приступачнијим. На крају излагања федерална министрица је позвала истраживаче, стручњаке, студенте и све заинтересиране да се придруже напорима за даљњи развој и примјену умјетне интелигенције у Босни и Херцеговини.
- Заједничким напорима можемо остварити значајан напредак у овој области која нуди огромне могућности за будући развој наше земље - поручила је министрица Дураковић.
Током Конференције учесници ће моћи судјеловати у дискусијама, а бит ће донесени и закључци који ће усмјерити даљње активности и истраживања у овој области, саопћено је из Федералног министарства образовања и науке.