Федерално министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства саопћило је да је на ванредној сједници Представничког дома Парламента Федерације БиХ усвојена Стратегија развоја пољопривреде и руралног развоја 2021-2027., а која је претходно, у истом тексту, усвојена у Дому народа Парламента ФБиХ.
Федерални министар пољопривреде, водопривреде и шумарства Кемал Хрњић изразио је захвалност заступницима на усвајању Стратегије, посебно представницима Одбора за пољопривреду Представничког дома Парламента ФБиХ који су иницирали одржавање хитне сједнице овог дома с циљем расправе и усвајања овог стратешког документа.
Стратегија је основни средњорочни стратешко-развојни документ којим се утврђују политике, циљеви и мјере за развој пољопривреде и руралних подручја у Федерацији БиХ у периоду програмски усклађеном са периодом трајања актуелне Заједничке пољопривредне политике Европске уније. Њоме се утврђују циљеви и приоритети развоја пољопривреде и руралног развоја у Федерацији БиХ до 2027. године, начин њиховог остваривања, финансијски и институционални оквир за проведбу, мониторинг, евалуација и извјештавања. Такођер, произвођачи, откупљивачи, прерађивачи и други секторски актери у позицији су да спремније и квалитетније планирају производње, продаје и инвестирања, што би требало резултирати одрживијим развојем сектора пољопривреде.
- Стратегија, између осталог, доноси нови приступ развоју руралних подручја и повећава обим инвестиција уз повећање удјела јавних средстава у подршкама инвестирању. Промовира се нови концепт повезивања пољопривредних произвођача са откупљивачима и прерађивачима, базиран на успостављању снажних произвођачких група и организација произвођача, с посебним нагласком на развој пословања пољопривредних задруга и организовање пољопривредника у оквиру задружне организације. Стимулира се повећање квалитете пољопривредних и прехрамбених производа, увођење и одржавање међународних стандарда, те смањење негативних утицаја на околиш. Директна плаћања се поједностављују и претварају у јединствена плаћања по хектару и по условном грлу стоке, што оставља простор кантоналним министарствима да своје производње које су за њих од посебне важности додатно подрже из својих буџета, при чему би сви произвођачи на простору Федерације БиХ требали имати што уједначеније услове за производњу с обзиром на степен подршке - наводи се у саопћењу Министарства.
Додају и да се снажно инсистира на јачању система пријеноса знања и информација и развоју модерне пољопривредне савјетодавне службе.
- Предвиђају се посебне, додатне подршке производачима на подручјима са природним ограничењима за пољопривредну производњу која су угрожена снажном депопулацијом и престанка бављења пољопривредом. Уводи се посебна линија подршке за младе пољопривреднике који преузимају управљање пољопривредним газдинствима с циљем стабилизације дохотка и подршке инвестицијама - саопћено је из Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства.