Федерални министар енергије, рударства и индустрије Ведран Лакић поводом почетка радова на изградњи Вјетроелектране Широка Драга у Ливну истакао је да је производња електричне енергије један од стратешких потенцијала Босне и Херцеговине. Термо, хидро, солари и вјетро потенцијали које Босна и Херцеговина има су неупитни, а Ливно има изразито повољан положају који је искориштен да се употријебе благодати вјетра као обновљивог извора енергије, саопћено је из Федералног министарства енергије, рударства и индустрије.
- Почетак изградње Вјетроелектране Широка Драга у Ливну показује да је у току енергетска трансформација која ће овај дио земље, а тиме и цијелу БиХ, позиционирати на карту европских држава које се ефикасно прилагођавају визији енергетски чисте Европе. Развијамо један добар пројекат у БиХ, радимо са домаћим фирмама у партнерству са свјетским фирмама које желе инвестирати у БиХ. И на тај начин показујемо да је наша држава на мапи инвестирања иностраног капитала - казао је министар Лакић.
Додао је да Влада Федерације БиХ на челу са премијером Нермином Никшићем подржава овај пројект и све остале који доносе добробит нашем друштву и држави.
У саопћењу се истиче да се ВЕ Широка Драга на електроенергетски систем БиХ планира прикључити успостављањем везе с постојећим далеководом 2x220 кВ Рама Посушје, тако што ће се изградити нови 2x220кВ далековод од мјеста локације ВЕ Широка Драга у Ливну до прикључних мјеста у опћини Посушје у укупној дужини од 46 километара.
- Због тога ми је веома драго. С друге стране, имам осјећај да је све ове далеководе и сву инфраструктуру требало да уради наша држава, државно предузеће и све остале институције. Жао ми је што то није урађено до данас и у посљедњих десетак година. Од изузетне важности је да се електроенергетски систем Босне и Херцеговине ојача пријеко потребним инвестирањем у пријеносну мрежу, која због застарјелости и нових интеграција обновљивих извора енергије, не може адекватно да одговори на све изазове. Проблеми с дистрибутивном мрежом у БиХ присутни су већ годинама, а постали су изражени након све већих инвестиција у обновљиве изворе енергије. Из тог разлога неопходно је да сарађујемо с приватним инвеститорима који могу донијети важну експертизу, убрзати процесе, те допринијети конкурентнијем тржишту електричне енергије - рекао је министар Лакић.
Додао је да сви нивои власти требају радити на побољшању регулаторног оквира у сектору електричне енергије. То укључује и успоставу берзе електричне енергије, поједностављење и унапређење система издавања дозвола, инвестирање у мрежну инфраструктуру и организирање аукција за обновљиве изворе енергије, које су већ проведене у многим сусједним државама, саопћено је из Федералног министарства енергије, рударства и индустрије.