БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

Министар Лакић присуствовао 5. министарском састанку П-ТЕЦЦ-а: Америка и ЕУ помажу енергетски развој БиХ

  • 31.07.2024.
  • Министар Лакић присуствовао 5. министарском састанку П-ТЕЦЦ-а: Америка и ЕУ помажу енергетски развој БиХ

    Федерални министар енергије, рударства и енергије Ведран Лакић присуствовао је 5. министарском састанку Партнерства за трансатлантску енергетску и климатску сарадњу (П-ТЕЦЦ) који су организовала министарства енергетике Сједињених Америчких Држава и Румуније у Букурешту. Самит је показао да све државе иду према алтернативним изворима, од нуклеарне енергије која се враћа на велика врата, до обновљивих извора енергије, као и водика – горива будућности, те геотермалне енергије, саопћено је из Федералног министарства енергије, рударства и индустрије.

    - Босна и Херцеговина је спремна за будућност, а она се очитава у чистој енергији сунцу, вјетру, хидроенергији, геотремалној енергији, а можда једног дана и нуклеарној, да ли сопственој или у партнерству са сусједним земљама. Воље и знања имамо, а и спремност америчких и европских партнера да нам помогну у томе. Морамо бити свјесни да је Европи потребна енергија у било којем облику, а БиХ има потребне потенцијале да већ сада размишља о студијима изводљивости по питању нуклеарне, геотермалне и других облика енергије - казао је федерални министар енергије, индустрије и рударства Ведран Лакић.

    Током конференције министар Лакић је одржао низ значајних разговора са колегама министрима из других држава, али и са представницима америчких компанија заинтересираних за проширење дјеловања и на подручје Босне и Херцеговине.

    Америчка државна секретарка за енергију Јеннифер Гранхолм је у разговору с министром Лакићем изразила подршку активностима које Влада Федерације БиХ подузима на стварању повољног пословног амбијента за страни капитал и већи прилив инвестиција, посебно у области обновљивих извора енергије.

    - Међусобна подршка је кључ заједничког успјеха и стога смо захвални за свако подијељено искуство, стручне савјете и помоћ, посебно од САД. Важно је да имамо потенцијале да направимо енергетски микс који ће нам до 2050. године осигурати климатску неутралност. Морамо се суочити са изазовима, јер праве резултате ћемо постићи само ако будемо имали на уму будуће генерације, а не тренутне интересе - истакао је министар Лакић.

    Федерални министар је казао како је и са колегом из Исланда Гудлаугур Тхóр Тхóрдарсоном имао продуктиван разговор о геотермалним потенцијалима.

    - Исланд је прошао дуг пут од једне од најсиромашнијих земаља Европе, која је зависила од увезеног угља, до земље са високим животним стандардом у којој се енергија добија из обновљивих извора. Чињеница је да се око 85 посто свих домаћинстава на Исланду грије геотермалном енергијом. Сличну будућност можемо имати и у БиХ, јер геотермалних извора имамо.

    Такођер, Република Молдавија је свима показала како не зависити од једног извора снабдјевања у енергетском сектору. Колега Виктор Парлицов је истакао да им је колосалан корак у овом правцу била синхронизација мреже за пренос електричне енергије са европском и диверзификација извора снабдјевања природним гасом, а сљедећи корак су им пројекти енергетске ефикасности за зграде и интеграција обновљивих извора енергије у енергетски микс сектора.

    Ми смо мала земља великих потенцијала и сваки од њих требамо и морамо искористити - нагласио је министар Лакић, додавши да је током разговора са државним тајником Шпехаром истакао важност регионалне сарадње и спремности Хрватске да подржи напоре БиХ ка енергетској сигурности.

    Министар Лакић се састао и са Себастианом Бурдујом министром енергије Румуније земље домаћина овогодишњег П-ТЕЦЦ-а те га упознао са енергетском ситуацијом у Федерацији БиХ, тренутним активностима и напорима да се чим прије окренемо зеленој енергији. Министар Бурдуја је пружио подршку бх. транзицији, те истакао да нашу државу чека дуг и тежак процес, али и неминован, те да морамо и можемо своју шансу и изворе финансирања наћи у ЕУ и земљама партнерима.

    - Партнерство за трансатлантску енергетску и климатску сарадњу (П-ТЕЦЦ) је иницијатива коју координира Министарство енергетике Сједињених Америчких Држава, заједно са бројним европским земљама и Европском унијом. Циљ му је ојачати енергетску сигурност и климатску отпорност промовирањем енергетске ефикасности, примјеном обновљиве енергије и развојем технологија за смањење емисија угљика. П-ТЕЦЦ такођер подржава заштиту критичне енергетске инфраструктуре и промовира улагања у енергетску инфраструктуру, олакшавајући трансатлантску сарадњу како би се одговорило на данашње глобалне изазове – саопћено је из Федералног министарства енергије, рударства и индустрије.