Федерални допремијер и министар финанција Тони Краљевић, након што је на данашњој сједници Владе Федерације БиХ усвојена Уредба о исплати помоћи од стране послодавца, казао је да је овим поновно омогућено послодавцима у ФБиХ да својим запосленицима исплате помоћ у висини од двије мјесечне просјечне плаће, без обвезе плаћања пореза и доприноса.
Темељем ове уредбе, усвојене на приједлог Федералног министарства финансија, послодавци могу до 31. просинца ове године извршити исплату помоћи радницима у максималном износу од 2.768 КМ, те у највише шест транши. Исплаћени износ може бити и мањи, те се не сматра плаћом или накнадом плаће према одредбама Закона о раду ФБиХ.
Према ријечима министра Краљевића, на поновно доношење ове уредбе Влада ФБиХ се одлучила с циљем ублажавања тренутне економске ситуације која са собом носи раст цијена животних намирница.
- На овај начин смо покушали пронаћи равнотежу и дјеловати у оба правца и према запосленицима и према послодавцима. На трагу тога уредба представља једну од фискалних мјера којом ћемо у наредном раздобљу покушати пружити значајну подршку запосленицима и послодавцима омогућивши им да лакше преброде тренутне изазовне економске увјете - казао је министар Краљевић, пренијела је Федерална новинска агенција.
Додао је како доношење ове уредбе показује посвећеност Владе ФБиХ заштити радних мјеста, као и осигурању пријеко потребне економске стабилности и добробити свих житеља.
Подсјетимо, Влада ФБиХ је прву Уредбу о исплати помоћи од послодавца усвојила у просинцу прошле године, а наишла је на одобравање како запосленика тако и послодаваца, будући да је послодавцима омогућено да запосленицима осигурају већа примања без обвезе плаћања пореза на доходак и доприноса.
Према подацима Порезне управе Федерације БиХ, око 120.000 радника прима најнижу плаћу, а још додатних 70.000 радника прима нешто вишу плаћу од најниже, односно плаћу у износу до 800 КМ, те су ове чињенице детаљно разматране приликом анализе потенцијалног сета фискалних мјера.
Такођер, важно је истаћи да је Уредба о исплати помоћи од послодавца само дио сета фискалних мјера које кроз своје програме рада планира провести Влада ФБиХ, а на које се посебно односи доношење нових закона о доприносима и порезу на доходак. Дакле, предметна уредба се треба проматрати у цјелокупном контексту мјера које проводи Влада ФБиХ. Све ове мјере у комбинацији с инвестицијским циклусом у пољу прометне повезаности имају за циљ генерирати већи економски раст Федерације БиХ који нам је нужан у наредном раздобљу, наглашено је након усвајања Уредбе, пренијела је Федерална новинска агенција.