Федерални министар рада и социјалне политике Аднан Делић рекао је данас на конференцији о хранитељству у Федерацији БиХ да је на основу иницијатива владиног и невладиног сектора, формирана радна група која припрема измјене Закона о хранитељству који је усвојен 2018. године, те да су при крају израде акционог плана деинституционализације дјеце без родитељског старања.
Ова дводневна конференција организирана је поводом Међународног дана хранитељства с циљем промоције хранитељства као облика збрињавања дјеце без родитељског старања, али и других категорија вулнерабилних група.
Министар Делић је рекао да Федерално министарство рада и социјалне политике улаже напоре за унапређење и развијање хранитељства на територији цијеле Федерације БиХ, те да је то један од најбољих облика бриге за дјецу без родитељског старања. Додао је да Министарство проводи одређене мјере и политике, те да је потребно унаприједити одређена права, али и обавезе хранитељских породица.
- Овдје нема никакве политике, колико год да има хранитеља, увијек их је мало и потребно је радити на подизању свијести о хранитељству, јер свако дијете заслужује да има топао дом - истакао је министар Делић.
Додао је да у том процесу као вриједне партнере види међународну организацију УНИЦЕФ БиХ и локална удружења попут Удружења за едукативну и савјетодавну подршку хранитељству/удомитељству у ФБиХ, који улажу напоре у заговарању и промовирању хранитељства на локалном нивоу.
Шефица Уреда комуникација УНИЦЕФ-а у БиХ Нинета Поповић казала је да је Конвенцијом о правима дјетета коју је БиХ потписала 1993. године дефинисано да свако дијете има право на живот у породици, те да је улога УНИЦЕФ-а да с времена на вријеме напомиње доносиоце одлука која права дјеце нису остварена.
Додала је да је у ФБиХ број дјеце која живе у институцијама и даље веће од дјеце која су у хранитељским породицама, те да је то посебно тужна ситуација када се ради о малој дјеци до три године. Навела је и то да је конференција прилика да се разговара о недостацима и измјенама Закона о хранитељству ФБиХ који је усвојен 2018. године.
На конференцији судјелују представници кантоналних министарстава социјалне политике, институција за збрињавање дјеце и центара за социјални рад.