Федерално министарство рада и социјалне политике је, због најављених и већ присутних екстремно високих температура широм Федерације Босне и Херцеговине, упутило препоруке послодавцима с циљем заштите здравља и сигурности радника, посебно оних који послове обављају на отвореном или у условима повећаног ризика.
- Високе температуре представљају озбиљан изазов за сигурност и здравље на раду, а посљедице дуготрајног излагања топлоти могу бити исцрпљеност, дехидрација, пад концентрације и други здравствени проблеми који повећавају ризик од повреда на раду. Због тога Министарство позива послодавце да организацију рада прилагоде временским приликама и подузму све расположиве мјере заштите – наводе из Министарства.
Додају да се препоручује да послодавци размотре могућност обуставе рада на отвореном у периоду када су температуре највише, односно између 11 и 17 сати, те да радне процесе организирају у ранијим јутарњим или каснијим послијеподневним сатима. У дјелатностима гдје прекид рада није могућ, препоручује се помјерање почетка радног времена на шест сати ујутро, као и чешће паузе, осигуравање довољне количине питке воде и боравка у расхлађеним просторима када год је то могуће.
- Посебну пажњу потребно је посветити радницима који раде на пословима с повећаним ризиком, као и особама с хроничним обољењима, за које се препоручује омогућавање кориштења годишњег одмора или других облика одсуства у складу са законом и интерним актима послодавца - наводе из Министарства.
Федерални министар рада и социјалне политике Аднан Делић поручио је да заштита радника не смије бити питање избора, већ одговорности.
- Људи су највећа вриједност сваког друштва и ниједан посао није важнији од здравља и живота радника. Послодавци који данас покажу одговорност према својим радницима не штите само њихово здравље, него граде и здравије, сигурније и хуманије радно окружење за све. Наша је обавеза да у времену све израженијих климатских изазова прилагођавамо начин рада новим околностима и да сигурност човјека увијек ставимо испред сваког другог интереса - изјавио је министар Делић.
Министарство такођер препоручује прилагођавање правила одијевања временским условима гдје год природа посла то дозвољава, као и флексибилнију организацију радног времена како би се смањила изложеност радника највишим дневним температурама.
Федерално министарство рада и социјалне политике позива и надлежне инспекцијске органе да у наредном периоду појачају надзор над провођењем мјера заштите на раду, како би се превенирале штетне посљедице по здравље радника и осигурало поштивање прописаних стандарда заштите на раду.
Препоруке су донесене у складу са чланом 9. став 5. Закона о заштити на раду, којим је прописана обавеза подузимања посебних мјера заштите у околностима које могу угрозити сигурност и здравље радника, саопћено је из овог министарства.