Из Гендер центра Федерације БиХ саопћено је да је Представнички дом Федералног парламента на 11. редовној сједници донио Стратегију за превенцију и борбу против насиља у породици за период 2024-2027. година.
Представник Гендер центра ФБиХ је током излагања пред Представничким домом Парламента ФБиХ указао на неке од циљева и мјера које Стратегија доноси.
- Стратегија за превенцију и борбу против насиља у породици је оквир којим настојимо допринијети реализирању обавезе према Конвенцији Вијећа Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици - Истанбулска конвенција, коју је Босна и Херцеговина ратифицирала и као држава преузела обавезу да осигура увјете за спречавање насиља, провођење истраге, кажњавање починиоца насиља и осигурање увјета за репарације жртвама насиља.
Стратегијом је дефинисан стратешки циљ – смањити насиље у породици, а планира се достићи кроз три приоритета. У оквиру превенције настојат ће се радити на превенцији нетолеранције и насилног понашања, као и на елиминирању фактора ризика. У складу с другим приоритетом планиране су мјере у вези заштите и подршке жртвама насиља у породици, а вршит ће се и адекватне радње с починиоцима насиља у породици.
Радит ће се и на унапређењу истражних правосудних радњи, те едукација професионалаца који проводе Закон о заштити од насиља у породици у Федерацији БиХ. Такођер, намјера је да се једном од мјера из Стратегије жене жртве насиља постану корисницама програма економског оснаживања жена и треба сензибилирати послодавце за спремност запошљавања жена жртава насиља – поручено је из Гендер центра Федерације БиХ.
Наводе и да ће за период имплементације Стратегије за превенцију и борбу против насиља у породици 2024-2027. година бити потребно укупно око 4.147.000 КМ у оквиру буџета надлежних институција. Од тога ће у Федералном буџету за 2024. годину бити неопходно 906.000 КМ, затим у 2025. и 2026. години по 1.080.000 КМ, а у 2027. години 1.081.000 КМ. Такођер наведено је да се средства обезбјеђују путем процеса израде Документа оквирног буџета и Буџета ФБиХ, као и трогодишњих и годишњих институционалних планова федералних министарстава рада и социјалне политике, затим унутрашњих послова, здравства, образовања и науке, правде, културе и спорта, те Гендер центра ФБиХ, као имплементатора, односно учесника у проведби Стратегије. У мишљењу Федералног министарства финансија истакнуто је да ће се финансијска средства планирати у складу са могућностима Буџета ФБХ, из одобрених буџета корисника који су носиоци планираних активности.
Истичу и да је потребно да ову стратегију усвоји и Дом народа Федералног парламента како би постала кровни стратешки документ за јачање институционалног одговора на насиље у породици и насиље над женама, саопћено је из Гендер центра ФБиХ.