БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

ФМРСП: Наставак напора у остваривању права преживјелих жртава

  • 05.11.2024.
  • ФМРСП: Наставак напора у остваривању права преживјелих жртава

    Федерално министарство рада и социјалне политике и организација ТРИАЛ Интернатионал Уред у БиХ су, уз подршку Владе Уједињеног Краљевства Велике Британије и Сјеверне Ирске, организирали округли сто под називом „Пресјек досадашњег процеса имплементације Закона о заштити цивилних жртава рата у Федерацији БиХ“.

     

    Из Федералног министарства је саопћено да је циљ Округлог стола био анализирати досадашњи учинак Закона, који је на снази од 1. јануара 2024. године, те указати на изазове у његовој проведби у пракси.

     

    У саопћењу Министарства је наведено да је федерални министар рада и социјалне политике Аднан Делић нагласио значај доношења овог Закона казавши да је његово усвајање,  након готово три деценије чекања, огроман корак напријед према правди за све цивилне жртве. Додају да је министар Делић истакао и да имплементација Закона не иде најбољим смјером, те да је нагласио потребу за даљњим ангажманом свих организација и нивоа власти, посебно кантоналних на којима је, сходно Уставу БиХ, да обезбиједе допунска права цивилним жртвама рата, посебно из области здравства и образовања. Министар је, такођер, нагласио да је неопходна координација са кантонима с циљем потпуног провођења Закона.

     

    - Иако су скоро сва кантонална ресорна министарства ускладила своје прописе с федералним Законом у законском року, нажалост није дошло до остваривања допунских права цивилних жртава рата. Такођер, забрињава врло мали број регистрација особа из посебне категорије жртава, посебно д‌јеце рођене из злочина ратног силовања. Наша је одговорност да кроз охрабривање и институционалну подршку омогућимо да њихова свједочанства постану дио наше националне хисторије. Као што је рекао нобеловац Елие Wiesel „Заборавити жртве значи поновити злочин“. Зато овај Закон треба бити максимално искориштен да спријечимо заборав – рекао је министар Делић.

     

    У саопћењу Министарства наводе да је правна координаторица ТРИАЛ Интернатионал Уреда у БиХ Ајна Махмић додала како овај догађај показује посвећеност да се настави радити на имплементацији и мониторингу Закона уз истицање важности ажурног ђеловања свих нивоа власти у циљу осигуравања квалитетнијег живота заштићених жртава без обзира на мјесто пребивалишта.

     

    - Ми смо чекали 30 година на овај Закон и постављамо питање колико још требамо чекати на његову пуну имплементацију. Овд‌је не треба измишљати топлу воду. Потребно је само досљедно примијенити постојеће прописе – казала је предсједница Удружења Фоча 92-95 Мидхета Калопер која је изразила незадовољство спорошћу примјене Закона.

     

    На округлом столу је учествовало девет удружења из цијеле Босне и Херцеговине, која су дала приједлоге за побољшање имплементације Закона, а закључци с округлог стола бит ће размотрени како би се предложиле евентуалне измјене Закона или алтернативна рјешења, нарочито у дијелу који се односи на пребивалиште посебних категорија приликом остваривања статуса посебне категорије цивилне жртве рата.

     

    - Позивам сва удружења и појединце да доставе своје приједлоге за побољшање Закона, како бисмо заједничким напорима додатно унаприједили подршку цивилним жртвама рата. Овај Закон мора постати стуб заштите и подсјетник на нашу заједничку одговорност према прошлости, садашњости и будућности наше земље, рекао је министар Делић, саопћено је из Федералног министарства рада и социјалне политике.