Из Федералног министарства енергије, рударства и индустрије су поручили да Влада Федерације Босне и Херцеговине и Министарство имају првенствено обавезу да штите интересе наших компанија и наших грађана.
- На почетку мандата себи смо поставили тај циљ и до сада смо га показали кроз конкретне примјере. Зрак, који је био одведен у стечај с намјером потпуног гашења, затим ТРЗ Хаџићи, који је био пред самим стечајем, али га уз велике напоре успијевамо водити ка опоравку, те Витезит, који је такођер отишао у стечај и тренутно чека судски епилог. Од самог почетка процеса спашавања намјенске индустрије посебну пажњу посвећујемо именовању способних и одговорних кадрова у управе компанија. Људи који ће радити законито и транспарентно. Резултати се виде кроз вишеструко повећане приходе које ове компаније данас остварују, што потврђује исправност нашег приступа – наводи се у саопћењу Федералног министарства енергије, рударства и индустрије.
Додају да као Министарство континуирано одржавају контакт и дијалог са сувласницима фирми намјенске индустрије с циљем изградње партнерских односа. Такођер наводе да одлуке доносе заједнички, у интересу успјешне будућности наших компанија, те да су примјери таквог приступа Ginex, Претис, Игман, ТРЗ Хаџићи и други.
- Кроз ову праксу остварили смо и сарадњу с фирмом Регулус од самог почетка и то с неколико чланова њиховог тима. Састанке смо одржавали како у Сарајеву, тако и у Washingtonu, када год је било прилике. Посљедњи састанак одржан је у Washingtonu прије два мјесеца, када смо упознали и власника фирме. У већини случајева су нам промишљања била иста, да Претис и Бинас морају имати своје развојне концепте. Као одговорна влада, свјесни смо потребе за додатном комуникацијом с менаџментом Регулуса. Након што смо u prethodnima седмицама из те фирме запримили неколико докумената који су садржавали нетачне информације, одмах смо их о томе обавијестили и упознали их с чињеницама. Приједлози које су нам доставили за унапређење рада Претиса су управо они за које се Влада Федерације БиХ и сама залаже у свим фирмама намјенске индустрије. То је снажнији допринос развоју фирми од стране управа, оснаживање управа додатним члановима, транспарентност у раду, ревизија пословања из претходног периода и друге важне активности – наведено је у саопћењу Министарства.
Појашњавају да је слиједом наведеног, Влада Федерације БиХ прошле године, као знак опредијељености, уз сагласност осталих сувласника, проширила број чланова управе у Игману, те да је исто недавно урадила и у Претису, а како би се даљи развој квалитетније имплементирао кроз ширу и одговорнију управљачку структуру.
- Важно је нагласити да у Претису није дошло до проширивања Надзорног одбора, како је нетачно наведено у неким објавама. Хоће ли до таквог проширења доћи у будућности, овисит ће о заједничкој процјени сувласника. Нажалост, у посљедње вријеме се, из нама непознатих разлога, у медијима пласирају нетачне информације које очито имају за циљ урушавање угледа фирми намјенске индустрије, посебно Претиса, чиме се директно угрожава заједничка визија да ова фирма постане водећа фирма намјенске индустрије, не само у БиХ него и шире. Коме и зашто смета започети развојни пут Претиса, који се манифестира кроз отварање нових погона, модернизацију производње и јаче увезивање с осталим фирмама намјенске индустрије, остаје да видимо у времену испред нас. Једно је сигурно, ни Министарство ни Влада то неће допустити! – истичу из Министарства.
Посебно истичу да је Федерално министарство енергије, рударства и индустрије иницирало свеобухватну ревизију пословања свих фирми намјенске индустрије у Федерацији БиХ од међународне ревизорске куће. Појашњавају да је циљ те ревизије утврдити законитост у раду у претходним годинама, идентификовати евентуалне пропусте и квалитетније планирати будући развој.
- Да ли су медијски натписи и напади на намјенску индустрију узроковани страхом одређених структура од резултата те ревизије, видјет ћемо ускоро. Свјесни смо да смо пореметили интересе многих мешетара нашом одлуком да се намјенска индустрија развија интегративно. Зато желимо информисати јавност о неким специфичностима пословних процеса, које ти мешетари добро познају. Наиме, у одређеним фирмама, попут Претиса, се због природе цикличних пословних процеса дешава да у фазама инвестицијских циклуса долази до привремено рачуноводствено/билансно неповољнијег положаја у односу на претходни период. Но, након комплетног производног циклуса и додатних инвестиција, ситуација се стабилизира и значајно унапређује. Осим тога, прошли мјесец је исплаћен и регрес упосленицима, што је свакако показатељ да Претис није у озбиљним финансијским проблемима, како се то жели приказати. Стање финансија забиљежено у једном дану није прави одраз успјешности фирме, него често средство за манипулацију. Додатни показатељ да се Претис налази на развојној путањи јесте чињеница да ће ускоро бити запослено још 20 радника директно у производњи – наводи се у саопћењу Министарства.
Такођер наводе да је процес опоравка фирми намјенске индустрије почео и пред нама је сада и детаљна анализа ланца снабдијевања у свим нашим фирмама намјенске индустрије, с циљем додатног унапређења пословања и финансијског стања.
- Јавност мора знати да нас у наредном периоду очекују нови успјеси. Бинас, Претис, ТРЗ Хаџићи, БНТ Нови Травник, Гинекс Горажде, све те фирме активно шире капацитете и инвестирају у развој, што је неопходно за будућност ових фирми. Дио тих инвестиција се финансира из редовног пословања, а дио директно од Владе Федерације БиХ. У наредном периоду очекујемо да се значајне инвестиције реализују као заједнички финансијски подухват с осталим сувласницима. Захваљујући напорима Владе Федерације БиХ, управа фирми и чланова надзорних одбора, биљежимо све више пословних успјеха у сектору намјенске индустрије. Предстоји заједнички рад како би фирме изашле на још више међународних тржишта, отвориле нове погоне и прошириле производњу, а на корист свих нас – поручују из Министарства.
Најављују наставак праксе враћања наших компанија на међународну индустријску сцену путем учешћа на водећим свјетским сајмовима. Такођер, најављују скоро организовање првог домаћег сајма намјенске индустрије с циљем да се привуку озбиљни пословни партнери у Босну и Херцеговину и на лицу мјеста им представити одговорно управљање и квалитет наших производа.
- На крају, након што смо спасили компаније од стечаја, омогућили им потписивање вриједних уговора, запошљавање нових радника и проширење производних капацитета, нећемо допустити да се њихови успјеси умањују нити да се њихов поновно изграђени имиџ покушава рушити – саопћено је из Федералног министарства енергије, рударства и индустрије.