Из Федералног министарства енергије, рударства и индустрије истичу, а поводом навода везаних за саопћење компаније Абрахам Гроуп у којима се тврди да је ова компанија „одабрана за главног увозника америчког ЛНГ-а у Босни и Херцеговини“, да је у Федерацији Босне и Херцеговине, у складу с прописима, утврђено ко има правни основ за увоз и продају природног гаса, а то је Енергоинвест д.д. Сарајево.
Из Министарства наводе да меморандуми о разумијевању који се потписују нису правно обавезујући, нити могу мијењати важеће прописе, а не могу ни представљати дозволу за обављање дјелатности увоза и трговине природним гасом. Додају да свако јавно представљање будућих аранжмана, без правног основа и сагласности надлежних институција, сматрају озбиљним довођењем у заблуду домаће и међународне јавности.
- Тврдње да је нека приватна компанија одабрана за главног увозника америчког ЛНГ-а у Босни и Херцеговини немају правно упориште. У Федерацији БиХ важе јасна правила. Свако другачије представљање ситуације је нетачно и може довести у заблуду наше међународне партнере. Енергетска сигурност није питање маркетинга, него одговорности и закона - рекао је федерални министар енергије, рударства и индустрије Ведран Лакић.
Министар Лакић се осврнуо и на пројект Јужне интерконекције.
- Истовремено, интензивно радимо на реализацији пројекта Јужне интерконекције као стратешког пројекта енергетске сигурности Федерације БиХ, који ће омогућити нови правац снабдијевања и приступ алтернативним изворима гаса, укључујући ЛНГ са свјетског тржишта. Наш циљ је јасан, сигурно, стабилно и дугорочно одрживо снабдијевање грађана и привреде Федерације Босне и Херцеговине, кроз институционалне одлуке и пројекте од државног и ентитетског значаја - рекао је федерални министар.
Министар Лакић је рекао и да уколико Абрахам Гроуп жели бити купац гаса „онда су и добродошли јер пројект Јужне интерконекције и треба велике потрошаче“, саопћено је из Федералног министарства енергије, рударства и индустрије.