БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

ФМЕРИ и УНДП потписали Финансијски споразум о заједничкој реализацији Програма “Зелена транзиција”

  • 28.12.2023.
  • ФМЕРИ и УНДП потписали Финансијски споразум о заједничкој реализацији Програма “Зелена транзиција”

    Федерални министар енергије, рударства и индустрије Ведран Лакић и вршилац дужности резидентног представника Развојног програма Уједињених нација (УНДП) у БиХ Сyлваин Мерлен, потписали су данас у сједишту Владе Федерације БиХ у Сарајеву Финансијски споразум за проведбу стратешког програма "Зелена транзиција".

    Из Федералног министарства је саопћено да Споразум означава важан почетни корак у реализацији ове петогодишње иницијативе коју предводе власти у Босни и Херцеговини уз подршку УНДП-а. Циљ је, како је истакнуто, успоставити системски приступ те јачати сарадњу за проведбу зелене транзиције у нашој земљи, усклађене са Зеленом агендом ЕУ за Западни Балкан.

    У саопћењу се наводи да је дугорочна визија овог програма праведна транзиција ка економији и друштву са нултом нето емисијом стакленичких плинова до 2050. године. Истиче се да то обухвата низ међусобно повезаних интервенција и пројеката за стратешко рјешавање овог изазова, кроз четири кључне области, укључујући декарбонизацију и отпорност на климатске промјене, циркуларну економију, смањење загађења зрака, те очување околиша и биолошке разноликости.

    - Декарбонизација и енергетска транзиција су стратешки приоритети Министарства и Владе Федерације БиХ, укључујући реформу и иновирање постојећих нормативних оквира, те израду дугорочне енергетске стратегије за период од 2024. до 2035. године. Овај процес, упркос својим комплексностима, захтијева значајна улагања како бисмо убрзали зелену и праведну транзицију у цијелој земљи. Федерално министарство усмјерено је ка томе да прелазак на обновљиве изворе енергије уради на начин да понуди једнаке могућности за све тако да рањиве скупине становништва и локалне заједнице које ће транзиција највише погодити добију сву потребну помоћ - казао је министар Лакић.

    Овом приликом је истакнуто и да су Федерално министарство и Влада ФБиХ препознали важност што хитнијег доношења стратешких докумената који ће помоћи зелену транзицију Федерације БиХ свјесни да, како се наводи, времена за чекање нема, те да је искуство УНДП-а у провођењу развојних пројеката у БиХ од изузетне је важности за овај процес.

    - Програм “Зелена транзиција” представља стратешки оквир који укључује политике, регулативе, инвестиције, иновације и мултисекторску сарадњу. Циљ нам је убрзати зелену транзицију у Босни и Херцеговини, системским приступом, уз партнерства и знања. То је кључно за стабилизацију климатских услова, смањење загађења зрака и очување околиша и биолошке разноликости. Истовремено, претварање климатских и еколошких изазова у прилике учинит ће транзицију праведном и инклузивном за све - рекао је в.д. резидентног представника УНДП-а Мерлен.

    Додао је да вриједност Финансијског споразума износи 3.600.001 КМ, с једнаким доприносима Федералног министарства и УНДП-а.

    - Средства су намијењена развоју секторских стратегија и докумената у Федерацији БиХ, изградњи капацитета и подизању свијести. Споразум, такођер, уводи шему подршке трансформацији пословања најмање 100 компанија у БиХ (с приоритетом на оне које воде жене) у металној, дрвној, текстилној и грађевинској индустрији и производњи пластике, примјеном циркуларних пракси и припремом за зелену финансијску подршку. Поред тога, ове компаније ће добити прилагођену техничку подршку како би се припремиле за усклађивање са захтјевима ЕУ за увођење механизма за опорезивање производа који су произведени са високим емисијама угљеника (Царбон Бордер Адјустмент Мецханисм - ЦБАМ), а који ће се примјењивати и на БиХ. Након потписивања споразума, Министарство ће именовати представнике за реализацију ових активности. Имплементација Програма трајат ће од децембра 2023. до маја 2028., а надгледат ће је Влада Федерације БиХ - саопћено је из Федералног министарства енергије, рударства и индустрије.