Из Федералног министарства рада и социјалне политике саопћено је да је усвајање Закона о измјенама и допунама Закона о материјалној подршци породицама с дјецом на јучерашњој сједници Дома народа Парламента Федерације БиХ донијело неколико значајних промјена које ће олакшати живот многим породицама, посебно онима који су због раније донесеног прописа били ускраћени за право на дјечији додатак.
- Једна од кључних измјена је укидање обавезне годишње ревизије рјешења за дјечији додатак. Ова промјена ће знатно смањити административне обавезе родитеља који више неће морати сваке године прикупљати обимну документацију. Тиме ће се убрзати процес одобравања права и смањити административно оптерећење на центре за социјални рад – рекао је федерални министар рада и социјалне политике Аднан Делић.
Подсјетио је да, осим тога, Закон проширује категорије дјеце која могу користити ову подршку.
- Дјеца с малигним обољењима сада ће имати право на додатак без обрачуна цензуса, чиме се породицама пружа не само материјална подршка већ и осјећај да држава брине о њима у најтежим тренуцима - рекао је министар Делић.
У саопћењу Министарства наводе да ступањем на снагу Измјена закона примања по основу личних инвалиднина више неће бити укључена у породични цензус што подразумијева да дијете са инвалидитетом којем је утврђено право на додатак за његу и помоћ друге особе прве и друге групе према прописима из области заштите особа са инвалидитетом остварује право на дјечији додатак без обзира на укупна породична примања. Такођер, ова одредба односи се и на друге чланове породице који остварују право на личну инвалиднину, туђу његу и помоћ, као и ортопедски додатак према прописима из области заштите особа са инвалидитетом и подразумијева да њихова примања по овом основу не улазе у обрачун укупних породичних примања.
- Ово је значајна промјена јер ће многе породице које су до сада биле искључене управо због чињенице да је примање по овом основу улазило у породични цензус имати право на подршку која произилази из овог прописа - појаснио је министар Делић.
Током претреса Закона у парламентарној процедури расправљало се и о ситуацијама остваривања права на дјечији додатак када алиментација није оперативна. Министар Делић појаснио је да центри за социјални рад већ имају упуте како поступати у таквим случајевима, те да износ алиментације није укључен у укупни породични приход, уколико се она не исплаћује.
Усвојени Закон доноси бројне олакшице и побољшања за породице с дјецом у Федерацији БиХ, а његовим ступањем на снагу прави се значајан искорак у побољшању система подршке породицама с дјецом, доносећи потребну подршку онима којима је најпотребнија.
Када је ријеч о Нацрту закона о социјалним услугама у саопћењу Министарства наводе да је он усвојен на јучерашњој сједници Дома народа Федералног парламента, те упућен у јавну расправу у трајању од 120 дана.
Закон о социјалним услугама први пут ће уредити област пружатеља социјалних услуга и њихово финансирање у Федерацији БиХ. Овај закон осигурава једноставан, транспарентан и приступачан приступ социјалним услугама за све грађане у стању социјалне потребе, посебно за дјецу и одрасле. Уводи се и лиценцирање пружатеља социјалних услуга, што гарантује високе стандарде квалитете услуга, а што је у пракси посебно важно код збрињавања старих и изнемоглих лица, као и дјеце и особа с тешкоћама и сметњама у развоју. Такођер, Закон јача социјалне услуге у локалним заједницама омогућавајући равномјерну расподјелу ресурса и услуга, те превенирање институционализације.
У саопћењу Министарства истичу да Закон о посредовању у запошљавању и социјалној сигурности незапослених није добио потребну већину на одржаној сједница Дома народа.
- Чак 16 делегата било је суздржано, односно нису жељели дати подршку закону који би коначно омогућио стварну реформу тржишта рада која је овом друштву потребнија него икад – наводи се у саопћењу Министарства.
Додају да би Закон о посредовању у запошљавању и социјалној сигурности незапослених донио реформу тржишта рада кроз одвајање евиденција активних од пасивних тражилаца посла, те вратио улога посредника службама за запошљавање, што је њихова примарна дјелатност. Такођер, администрирање здравственог осигурања пребацује се из служби за запошљавање у заводе здравственог осигурања, чиме се побољшава организација и ефикасност система.
- Ови закони представљају значајан искорак у области рада и социјалне заштите и то усмјереним стварањем одрживог и ефикасног система социјалне заштите о сигурности и запошљавања, с крајњим циљем унапрјеђења квалитета живота свих грађана Федерације БиХ – наводи се у саопћењу Министарства.
Поводом неусвајања овог закона министар Делић рекао је да проблеми на тржишту рада утјечу на све нас.
- Они раздвајају породице, присиљавају родитеље да своју дјецу гледају и разговарају с њима преко камера, те повећавају осјећај економске несигурности и неизвјесности. Овај закон представљао би, након 10 година, први корак према пријеко потребној реформи тржишта рада. У тренутку кад на евиденцијама имамо око 260.000 незапослених особа и истовремено велику потражњу за радницима, овај закон нам је неопходан – рекао је министар Делић.
Нагласио је да су сви свјесни недостатка радне снаге и чињенице да многи грађани масовно одлазе у иностранство у потрази за бољим економским приликама и стабилнијим животним условима.
- Овај закон био би корак према рјешавању нагомиланих проблема у нашем друштву, али умјесто тога, суочени смо с још једним разочарењем - поручио је министар Делић.