Federalno ministarstvo povodom razmatranja zakona iz oblasti rada i socijalne zaštite na Domu naroda Parlamenta FBiH

  • 19.07.2024.
  • Federalno ministarstvo povodom razmatranja zakona iz oblasti rada i socijalne zaštite na Domu naroda Parlamenta FBiH

    Iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike saopćeno je da je usvajanje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o materijalnoj podršci porodicama s djecom na jučerašnjoj sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije BiH donijelo nekoliko značajnih promjena koje će olakšati život mnogim porodicama, posebno onima koji su zbog ranije donesenog propisa bili uskraćeni za pravo na dječiji dodatak.

     

    - Jedna od ključnih izmjena je ukidanje obavezne godišnje revizije rješenja za dječiji dodatak. Ova promjena će znatno smanjiti administrativne obaveze roditelja koji više neće morati svake godine prikupljati obimnu dokumentaciju. Time će se ubrzati proces odobravanja prava i smanjiti administrativno opterećenje na centre za socijalni rad – rekao je federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić.

     

    Podsjetio je da, osim toga, Zakon proširuje kategorije djece koja mogu koristiti ovu podršku.

     

    - Djeca s malignim oboljenjima sada će imati pravo na dodatak bez obračuna cenzusa, čime se porodicama pruža ne samo materijalna podrška već i osjećaj da država brine o njima u najtežim trenucima - rekao je ministar Delić.

     

    U saopćenju Ministarstva navode da stupanjem na snagu Izmjena zakona primanja po osnovu ličnih invalidnina više neće biti uključena u porodični cenzus što podrazumijeva da dijete sa invaliditetom kojem je utvrđeno pravo na dodatak za njegu i pomoć druge osobe prve i druge grupe prema propisima iz oblasti zaštite osoba sa invaliditetom ostvaruje pravo na dječiji dodatak bez obzira na ukupna porodična primanja. Također, ova odredba odnosi se i na druge članove porodice koji ostvaruju pravo na ličnu invalidninu, tuđu njegu i pomoć, kao i ortopedski dodatak prema propisima iz oblasti zaštite osoba sa invaliditetom i podrazumijeva da njihova primanja po ovom osnovu ne ulaze u obračun ukupnih porodičnih primanja.

     

    - Ovo je značajna promjena jer će mnoge porodice koje su do sada bile isključene upravo zbog činjenice da je primanje po ovom osnovu ulazilo u porodični cenzus imati pravo na podršku koja proizilazi iz ovog propisa - pojasnio je ministar Delić.

     

    Tokom pretresa Zakona u parlamentarnoj proceduri raspravljalo se i o situacijama ostvarivanja prava na dječiji dodatak kada alimentacija nije operativna. Ministar Delić pojasnio je da centri za socijalni rad već imaju upute kako postupati u takvim slučajevima, te da iznos alimentacije nije uključen u ukupni porodični prihod, ukoliko se ona ne isplaćuje.

     

    Usvojeni Zakon donosi brojne olakšice i poboljšanja za porodice s djecom u Federaciji BiH, a njegovim stupanjem na snagu pravi se značajan iskorak u poboljšanju sistema podrške porodicama s djecom, donoseći potrebnu podršku onima kojima je najpotrebnija.

     

    Kada je riječ o Nacrtu zakona o socijalnim uslugama u saopćenju Ministarstva navode da je on usvojen na jučerašnjoj sjednici Doma naroda Federalnog parlamenta, te upućen u javnu raspravu u trajanju od 120 dana.

     

    Zakon o socijalnim uslugama prvi put će urediti oblast pružatelja socijalnih usluga i njihovo finansiranje u Federaciji BiH. Ovaj zakon osigurava jednostavan, transparentan i pristupačan pristup socijalnim uslugama za sve građane u stanju socijalne potrebe, posebno za djecu i odrasle. Uvodi se i licenciranje pružatelja socijalnih usluga, što garantuje visoke standarde kvalitete usluga, a što je u praksi posebno važno kod zbrinjavanja starih i iznemoglih lica, kao i djece i osoba s teškoćama i smetnjama u razvoju. Također, Zakon jača socijalne usluge u lokalnim zajednicama omogućavajući ravnomjernu raspodjelu resursa i usluga, te preveniranje institucionalizacije.

     

    U saopćenju Ministarstva ističu da Zakon o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih nije dobio potrebnu većinu na održanoj sjednica Doma naroda.

     

    - Čak 16 delegata bilo je suzdržano, odnosno nisu željeli dati podršku zakonu koji bi konačno omogućio stvarnu reformu tržišta rada koja je ovom društvu potrebnija nego ikad – navodi se u saopćenju Ministarstva.

     

    Dodaju da bi Zakon o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih donio reformu tržišta rada kroz odvajanje evidencija aktivnih od pasivnih tražilaca posla, te vratio uloga posrednika službama za zapošljavanje, što je njihova primarna djelatnost. Također, administriranje zdravstvenog osiguranja prebacuje se iz službi za zapošljavanje u zavode zdravstvenog osiguranja, čime se poboljšava organizacija i efikasnost sistema.

     

    - Ovi zakoni predstavljaju značajan iskorak u oblasti rada i socijalne zaštite i to usmjerenim stvaranjem održivog i efikasnog sistema socijalne zaštite o sigurnosti i zapošljavanja, s krajnjim ciljem unaprjeđenja kvaliteta života svih građana Federacije BiH – navodi se u saopćenju Ministarstva.

     

    Povodom neusvajanja ovog zakona ministar Delić rekao je da problemi na tržištu rada utječu na sve nas.

     

    - Oni razdvajaju porodice, prisiljavaju roditelje da svoju djecu gledaju i razgovaraju s njima preko kamera, te povećavaju osjećaj ekonomske nesigurnosti i neizvjesnosti. Ovaj zakon predstavljao bi, nakon 10 godina, prvi korak prema prijeko potrebnoj reformi tržišta rada. U trenutku kad na evidencijama imamo oko 260.000 nezaposlenih osoba i istovremeno veliku potražnju za radnicima, ovaj zakon nam je neophodan – rekao je ministar Delić.

     

    Naglasio je da su svi svjesni nedostatka radne snage i činjenice da mnogi građani masovno odlaze u inostranstvo u potrazi za boljim ekonomskim prilikama i stabilnijim životnim uslovima.

     

    - Ovaj zakon bio bi korak prema rješavanju nagomilanih problema u našem društvu, ali umjesto toga, suočeni smo s još jednim razočarenjem - poručio je ministar Delić.