Федерална агенција за управљање одузетом имовином саопћила је да је у сарадњи са Секретаријатом ОСЦЕ-а из Беча јучер и данас у Неуму организирала округли сто на тему “Примјена и изазови код покретања и проведбе финансијских истрага за контакт особе”, а с циљем представљања добре праксе идентифициране у Кантоналном тужилаштву Кантона Сарајево.
- Како би се унаприједио рад на предметима организираног, привредног криминала и корупције у оквиру којих се проводе финансијске истраге, те осигурало постизање још бољих резултата у области одузимања имовинске користи прибављене кривичним дјелом, Кантонално тужилаштво Кантона Сарајево упутило је иницијативу институцијама које располажу подацима о имовини која може бити предмет одузимања у кривичном поступку, за именовање контакт особа за службену комуникацију са наведеним тужилаштвом у финанцијским истрагама. Циљ иницијативе је да се именују особе којима се тужиоци могу директно обратити за достављање података у финансијским истрагама у случају хитности или из других оправданих разлога - саопћила је Федерална агенција.
Као резултат наведене иницијативе, истакли су из Агенције, сачињена је листа са подацима о контакт особама за потребе службене комуникације.
- С обзиром да се ради о додатним информативним материјалима као помоћним алатима за рад тужилаца, током округлог стола су представљени закључци које је донијело Високо судско и тужилачко вијеће БиХ. Закључци су да се свим тужилаштвима у БиХ прослиједи наведена листа са подацима о контакт особама за потребе службене комуникације у финансијским истрагама, као примјер помоћног алата за поступања у раду на овим предметима. Позвани су сви главни тужиоци да подузму кораке у правцу упућивања иницијативе за одређивање контакт особа за потребе ове службене комуникације, а да по потреби користе и релевантне податке о контакт особама из постојеће листе коју је сачинило Кантонално тужилаштво Сарајево – наводи се у саопћењу Агенције.
Додаје се да је в. д. директор Агенције Емир Башић казао да примјена листе омогућава тужиоцима директну комуникацију са контакт особама из релевантних институција.
- На тај начин се директно доприноси интензивнијем и ефикаснијем вођењу финансијских истрага, чиме Агенција наставља са праксом идентифицирања и прикупљања добрих пракси рада тужилаштава, те омогућавање дијељења таквих пракси кроз редовну размјену информација, координиране акције и међусобну подршку. Тиме јачамо темеље правне државе, што у коначности представља и визију Агенције, а то је праведно друштво у којем се криминал неће исплатити - казао је Башић.