Влада Федерације Босне и Херцеговине разматрала је на данашњој тематској сједници у Мостару свеобухватну информацију Федералног министарства енергије, рударства и индустрије о адекватном одговору на руско-украјински сукоб уколико би дошло до поремећаја у снабдијевању енергентима.
Сједници Владе присуствовали су представници свих предузећа и компанија које би могле допринијети да се овај евентуални поремећај ријеши, односно директори обје електропривреде и директор Енергоинвеста везано за снабдијевањем плином.
Како је новинарима након сједнице Владе казао ресорни министар Нермин Џиндић прихваћено је 12 закључака те је подсјетио да је на претходној сједници усвојен закључак о наставку рада блокова термоелектрана у Какњу и Тузли како би Федерација имала довољно електричне енергије у случају кризе или прекида снабдијевања плином.
- Према информацијама којима располажемо за сада нема назнаке да би могло доћи до прекида снабдијевањем плином, али све ово урадили смо као алтернативан план уколико би евентуално до тога дошло - појашњава министар.
Потврдио је да је премијер ФБиХ Фадил Новалић задужен да упути иницијатива према Вијећу министара БиХ да се под хитно приступи финализацији и усвајању закона о електричној енергији и о плину на нивоу државе који јасно прописује сет мјера и деведесетодневну залиху нафте и нафтних деривата.
Такођер, према Вијећу министара БиХ бит ће упућена иницијатива да се омогући и потпише споразум између БиХ и Хрватске о интензивнијим активностима везаним за градњу јужне интерконекције стратешког пројекта како би БиХ имала алтернативу у снабдијевању плином.
Бит ће упућена и иницијатива према Дому народа Федералног парламента да се сазове сједница и разматра закон о интерконекцији који је предувјет да би се наставио пројекат градње тог стратешки важног пројекта.
Менаџменту Енергоинвеста, као јединог снабдјевача гасом у ФБиХ, и БХ Гасу, као оператору транспортног система, дато је у задатак да раде на алтернативном начину снабдијевања у случају прекида, док су сва ова предузећа дужна бити у сталном контакту с Владом ФБиХ.
Због тога је формиран и посебан тим уиме Владе ФБиХ којим ће руководити ресорно министарство у којем ће бити све репрезентативни стручњаци из различитих области како би се одлуке могле доносити на дневном нивоу у складу са ситуацијом.
Када је у питању спремност рудника, министар Џиндић каже да је Електропривреда БиХ добила задужење да подигне степен спремности и пронађе листу алтернативних добављача резервних дијелова јер постоје блокови који су из Бјелорусије, Русије и Украјине.
Још један закључак који је усвојен је да се задуже оператор Терминали Федерације и НТФ доо Плоче, обје компаније су у власништву Владе ФБиХ, да на располагање ставе све капацитете везано на снабдијевањем нафтом и нафтним дериватима.
Бит ће размотрена и могућност организирања заједничког састанка између Агенције за банкарство, оператора терминала и терминала Дретељ око евентуалног преузимања и бржег пуњења управо због оваквих потреба за стварање сигурносне залихе.
Како је министар Џиндић закључио, циљ је кроз ову информацију и усвојене закључке осигурати довољну количину електричне енергије, плина, нафте и нафтних деривата.