Из Федералне агенције за управљање одузетом имовином саопћено је да су представници ове агенције, у сарадњи са Удружењем судија/судаца у Федерацији БиХ и Центром за едукацију судија и тужилаца у Федерацији БиХ, учествовали у организацији 24 савјетовања из кривичноправне области.
На савјетовању које је одржано у Неуму од 3. до 6. јуна 2026. године под називом „Савремени изазови кривичног правосуђа у Босни и Херцеговини“, одржан је и стручни панел посвећен одузимању имовинске користи прибављене кривичним ђелом. Панел, који је одржан уз подршку УНОДЦ-а, тематски је обухватио правне, институционалне и оперативне изазове у овој области. Нагласак је стављен на основе за одузимање незаконито стечене имовинске користи без кривичне пресуде и одузимање имовине у кривичном поступку у свјетлу праксе Европског суда за људска права и Уставног суда БиХ. На овом панелу учесници су имали прилику дискутовати и о заједничким истражним тимовима (ЈИТ) у Европској унији и запљени имовине, као и о питању ретроактивности приликом доношења мјере одузимања имовине и имовинске користи.
Директор Федералне агенција за управљање одузетом имовином Емир Башић је изложио конкретне аспекте сарадње са тужилаштвима и судовима у Федерацији БиХ.
- Истакнуто је да Агенција не само да осигурава чување и управљање одузетом имовином, већ представља кључну спону између правосудне одлуке и њене стварне проведбе на терену. Захваљујући ефикасним процедурама и развоју стручних капацитета, Агенција све више потврђује своју улогу као важан фактор у борби против организованог криминала и корупције – наводе у саопћењу Агенције.
У оквиру овог панела представљен је и Дигитални каталог одузете имовине који ће допринијети оснаживању капацитета Агенције, саопћено је из Федералне агенције за управљање одузетом имовином.