Агенцији за државну службу Федерације ФБиХ (АДС ФБиХ) данас су у сједишту Владе Федерације БиХ у Сарајеву представници Регионалне школе за јавну управу (РеСПА) и Аустријског КДЗ-а уручили цертификат “ЦАФ Еффецтиве Усер”. Овим цертификатом се потврђује да су процеси рада и резултати дјеловања Агенције утемељени на принципима изврсности дефинисаним у добрим праксама Европске уније.
Директор Агенције за државну службу ФБиХ Рефик Бегић казао је да је ЦАФ Цертификат потврда Агенцији да је успјешно увела ЦАФ као инструмент управљања квалитетом, дефинишући која подручја треба унаприједити краткорочно и дугорочно.
- ЦАФ Цертфикат је признање које ћемо са поносом истицати у наредне двије године али уједно и обавезује на досљедно управљање квалитетом наших услуга уз усаглашавање свих процеса рада Агенције са ЕУ стандардима. Свјесни смо да смо урадили одговоран и обиман посао. Спремни смо за даље увођење ЦАФ-а у институцијама државне управе Федерације БиХ. Крајњи циљ су нам унапријеђене услуге и задовољни корисници. Да би се то остварило, ми у државној служби морамо претходно да унаприједимо пословање и властите перформансе. И у томе је управо и квалитет ЦАФ-а који нам као алат помаже да будемо бољи, што ће се позитивно одразити на квалитет у пружању услуга за грађане – казао је Бегић.
Директорица РеСПА-е Маја Хандјиска-Трендафилова нагласила је изузетан значај јачања регионалних интерних капацитета у оквиру РеСПА Регионалног центра за управљање квалитетом који је задужен за унапријеђење нивоа перформанси и квалитет услуга институција државне управе Западног Балкана.
- Данашњи догађај је такође веома важан за РеСПА и за наш Регионални центар за управљање квалитетом. У само двије године, под несебичним менторством КДЗ-а, успоставили смо препознатљив регионални ресурсни центар, градећи интерне капацитете кроз мрежу 11 стручњака и амбасадора ЦАФ-а и 26 стручњака из јавног сектора региона, који након завршених захтјевних тренинга, могу самостално вршити екстерну процјену ЦАФ-а у институцијама региона. Паралелно, увели смо ЦАФ у близу десетак институција у региону. Ово је непроцењив регионални интерни капацитет који ћемо континуирано унапријеђивати. Доказ томе је управо данашње уручење ЦАФ Цертификата којег по први пут самостално уручујемо некој институцији Западног Балкана - истакла је Хандјиска-Трендафилова.
Савјетница премијера Федерације БиХ Аида Соко истакла је да је Агенција за државну службу Федерације БиХ оправдала повјерење које јој је дала Влада ФБиХ Одлуком о увођењу ЦАФ стандарда за управљање квалитетом у органима државне службе за период 2022-2024. година и задужењем да иницира потребне активности.
- Стекли су се потребни услови да се кроз даље увођење ЦАФ-а унаприједи управљање квалитетом у органима државне службе Федерације БиХ. Вјерујем да ће Агенција, додатно мотивирана добијањем Цертификата, успјешно уводити ЦАФ у што већем броју институција и тиме утицати на побољшање услуга за наше грађане - истакла је Соко.
Из АДС-а ФБиХ такођер су истакли да у складу са одлуком Владе ФБиХ, ова агенција промовише и ради на даљњој институционализацији ЦАФ, као инструментом управљања квалитетом.