БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

41. сједница Владе Федерације БиХ

  • 12.09.2024.
  • 41. сједница Владе Федерације БиХ

    Предложене измјене и допуне Закона о заштити природе

    Влада Федерације БиХ је на данашњој сједници у Мостару, на приједлог Федералног министарства околиша и туризма, утврдила Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о заштити природе, који се упућује у даљњу парламентарну процедуру на усвајање. Њиме је, између осталог, утврђено преузимање неопходних одредби из прописа Европске уније, попут оних из директива Вијећа и Европског парламента о очувању природних станишта и дивље фауне и флоре, затим очувању дивљих птица, као и из уредби о спречавању и управљању уношења и ширења инвазивних страних врста, те о заштитним мјерама против организама штетних за биље.

    Како је образложило Федерално министарство, доношење измјена и допуна Закона о заштити природе неопходно је и ради недоречености појединих одредби које су се појавиле као препрека у примјени закона на терену. Стога су измјене и допуне предложене у свим одредбама у којима постоје нејасноће за њихову правилну примјену у пракси. Такођер, ресорно федерално министарство примило је од надлежних органа управе, те релевантних инспектората неколико иницијатива за ревизију овог закона.

    У форми нацрта је о тексту закона о измјенама и допунама Закона о заштити природе претходно проведен и процес јавних консултација са свим надлежним учесницима у примјени овог закона. Уз консултације са УНДП-јем прихваћен је и највећи број пристиглих приједлога и примједби основних извршилаца послова регулираних Законом о заштити природе, те су уграђене одговарајуће одредбе.

    Усвајањем предложених измјена и допуна, наведено је у образложењу, створит ће се правне претпоставке за правилну и потпуну примјену Закона о заштити природе у пракси.

    Формирана Интерресорна министарска комисија - Управљачки одбор за подршку пројектима праведне транзиције у Федерацији БиХ

    Влада Федерације БиХ, на приједлог Федералног министарства енергије, рударства и индустрије, донијела је Рјешење којим се формира стална Интерресорна министарска комисија - Управљачки одбор Владе Федерације Босне и Херцеговине за подршку пројектима праведне транзиције у Федерацији БиХ. Комисију чине премијер Федерације БиХ Нермин Никшић, који је предсједавајући, затим федерални министар енергије, рударства и индустрије Ведран Лакић, као замјеник предсједавајућег, а чланови су федерални допремијер и министар финансија Тони Краљевић, федерални допремијер и министар развоја, подузетништва и обрта Војин Мијатовић, као и федерални министри околиша и туризма Насиха Поздер, промета и комуникација Андријана Катић, пољопривреде, водопривреде и шумарства Кемал Хрњић, рада и социјалне политике Аднан Делић, просторног уређења Жељко Недић, трговине Амир Хасичевић, те уиме Уреда премијера ФБиХ Аријана Хусеиновић-Ајановић.

    Владиним рјешењем, између осталог, прецизирано је да ово тијело максимално доприноси и дјелује на остварењу заједничких циљева, потреба и праваца путем предлагања активности из властите надлежности за израду пројеката праведне транзиције у ФБиХ. Задаћа Комисије је и да прати припрему и израду стратешких докумената везаних уз праведну транзицију енергетског сектора у ФБиХ, те доприноси активностима из стварне надлежности министра на припреми и затварању рудника у ФБиХ, као и да својим активностима доприноси изналажењу финансијских средстава потребних за праведну транзицију енергетског сектора у ФБиХ.

    Образложено је да је именовање ове комисије неопходно како би се пружила институционална подршка припреми стратешког документа, те пројектима праведне транзиције у ФБиХ. Такођер, истакнуто је да праведна транзиција у регијама и локалним заједницама које су развој привреде и запосленост базирале на производњи угља представља интердисциплинарни процес који укључује бројне актере од рудника, „Електропривреде БиХ“, агенције и управе локалне заједнице, кантоналне, федералне органе управе, те институције надлежне за појединачне области.

    Напомиње се да је, у складу са међународним обавезама наша земља преузела обавезу усклађивања са Зеленим планом Европске уније, а који укључује и смањење емисија ЦО2, те провођење активности у правцу остваривања угљично неутралног континента до 2050. године. Наведено је да је зелена транзиција или декарбонизација суштински дугорочан процес и практично значи постепено и коначно смањење кориштења угља у производњи енергије, што је веома комплексан процес и захтјева планску припрему.

    Као један од стратешких циљева Владе Федерације БиХ истакнуто је успостављање транспарентног и праведног процеса транзиције енергетског сектора. То захтјева и израду стратешких докумената са зацртаним циљевима за развој енергетског сектора ФБиХ у овом дугогодишњем пријелазу, затим плански развој капацитета обновљивих извора енергије, те планско смањење и потпуно затварање блокова термоелектрана које користе фосилна горива као енергент. Такођер, истиче се да су стратешки документи који утврђују пут транзиције енергетског сектора и праведне транзиције збрињавања радника, као и планско осмишљавање развоја локалних заједница и регија које су свој развој заснивале на производњи угља, два уско повезана национална документа чија реализација мора бити усклађена и координирана од свих актера.

    С тим у вези, у образложењу је наглашено и да је примарна улога Интерресорне министарске комисије - Управљачког одбора дефинирање активности и одговорности различитих ресора у провођењу стратешких докумената, програма и политика везаних уз процес праведне транзиције на простору Федерације БиХ, те координација између надлежних федералних и кантоналних министарстава, као и локалних органа власти и јавних компанија укључених у процес транзиције.

    Рјешењем је прописано да је у обавези чланова Интерресорне министарске комисије да прикупљају релевантне информације с циљем реализације дефинираних задатака, а сви органи управе из којих су именовани чланови ове комисије дужни су по захтјеву уступати тражене информације потребне за испуњење задатака.

    Полугодишњи Консолидовани извјештај о извршењу буџета

    Влада Федерације Босне и Херцеговине примила је на знање Консолидовани извјештај о извршењу буџета Федерације БиХ, кантона и опћина у Федерацији БиХ, те финансијских планова ванбуџетских фондова Федерације БиХ за период јануар-јуни 2024. године.

    Извјештај је рађен на основу финансијских извјештаја о извршењу буџета Федерације БиХ, кантона, градова и опћина у Федерације БиХ, те финансијских планова ванбуџетских фондова у Федерацији БиХ (10 кантоналних служби за запошљавање, 10 кантоналних завода здравственог осигурања, три кантоналне дирекције за цесте, Федерални завод за запошљавање и Завод здравственог осигурања и реосигурања Федерације БиХ).

    Овај извјештај садржи информације о структури остварених прихода и примитака, те расхода и издатака за период 1.1.- 30.6.2024. године прописане Правилником о финансијском извјештавању и годишњем обрачуну буџета у Федерацији БиХ.

    У извјештају се, између осталог, наводи да су укупни консолидирани приходи за период јануар - јуни 2024. године остварени у износу од 6.460,5 милиона КМ што је за 8,7 посто више у односу на исти период прошле године. Укупни консолидирани расходи за период јануар - јуни 2024. године остварени су у износу од 5.756,1 милиона КМ што је за 12,3 посто више у односу на исти период 2023. године.

    За период јануар - јуни 2024. године сви нивои власти Федерације Босне и Херцеговине остварили су позитиван финансијски резултат у износу од 390,4 милиона КМ. Укупан финансијски резултат на нивоу буџета Федерације БиХ износи 84,5 милиона КМ, на нивоу кантона 94,1 милиона КМ, на нивоу опћина у висини од 151,9 милиона КМ, те на нивоу сектора социјалне заштите, односно на нивоу ванбуџетских фондова, износи 59,9 милиона КМ.

    Влада Федерације БиХ позива представнике пензионера на састанак

    Приликом разматрања Годишњег извјештаја о раду Федералног завода за пензијско и инвалидско осигурање за 2023. годину, Влада Федерације Босне и Херцеговине донијела је закључак којим позива представнике савеза удружења пензионера у Федерацији БиХ на састанак са делегацијом Федералне владе.

    Одржавање овог састанка планирано је у уторак, 17. септембра 2024. године у сједишту Владе Федерације БиХ у Сарајеву, а делегацију Владе Федерације БиХ ће чинити премијер Федерације БиХ и два замјеника премијера ФБиХ, те ресорни федерални министар рада и социјалне политике, као и директор Федералног завода за пензијско и инвалидског осигурање.

    Утврђен Приједлог закона о унутрашњој трговини

    Влада Федерације БиХ данас је, на приједлог Федералног министарства трговине, утврдила Приједлог закона о унутрашњој трговини. Ради се о потпуно новом законском тексту којим се уређује област трговине, а који је усклађен са бројним актима Европске уније. Овим законом, између осталог, уређују се услови и начин обављања трговине и трговинских услуга, те облици трговине, као и начин формирања и истицања цијена.

    Подсјетимо, ово законско рјешење Федерална влада је у форми Нацрта утврдила и упутила у парламентарну процедуру у децембру прошле године. Оба дома Парламента ФБиХ на сједницама у априлу и мају ове године прихватила су Нацрт овог закона, а потом је Федерално министарство провело неопходне јавне расправе.

    Предлагач у образложењу напомиње да се новим законом додатно уређују поступања и обавезе трговаца, а на потпунији начин уређују се и питања од значаја за потрошаче (одобравање попуста, продаја са сниженом цијеном). Уводи се и савремена номенклатура, те класификација облика и начина трговине, као и нови институти (посебне тржишне институције и слично), а с циљем развоја тржишне конкуренције и равноправности трговаца. Уређује се и трговачка евиденција, праћење трговине и тржишта, заштита потрошача, затим забрана ограничења трговине и привремене мјере ограничења трговине, као и радно вријеме у дјелатности трговине.

    С тим у вези, прописује се да радно вријеме продајних објеката одређује трговац у периоду од понедјељка до суботе у укупном трајању од 90 сати седмично, те да су продајни објекти затворени недјељом и у дане празника. Прецизирано је да Влада Федерације БиХ или ресорно министарство одлуком или уредбом одређује који су празници нерадни у Федерацији БиХ, као и да се одлуком може одредити који су продајни објекти дужни радити у вријеме празника.

    Ове одредбе о радном времену не примјењују се на цвјећаре, пекаре, сувенирнице, објекте традиционалних и старих обрта, као ни на продајне објекте који су унутар или су саставни дио жељезничких и аутобусних станица и аеродрома, бензинских пумпи, болница, хотела, простора културних и вјерских објеката, музеја и паркова природе, гробља и специјализираних продавница везаних уз продају на гробљима. Не примјењују се ни на откуп примарних пољопривредних производа, продају властитих пољопривредних производа на штандовима, столовима и у боксовима на тржницама и изван тржница на мало, као ни пригодну продају у склопу сајмова, приредби и изложби, затим путем електронских продавница, аутомата, као и продају у производним објектима породичних пољопривредних газдинства. Одредбе се не примјењују ни у вријеме проглашења елементарне непогоде и ванредног стања, те у том случају радно вријеме продајних, магацинских и канцеларијских објеката одређује Федерална управа цивилне заштите. Такођер, прописано је да радно вријеме драгстора траје од 00.00 до 24.00 сата сваки дан.

    Новим законом се детаљно уређује и интернет продаја, имајући у виду њено све веће учешће у укупном малопродајном промету. С обзиром на то да се развојем интернет продаје јављају и одређене девијације усљед правно неуређеног стања у области електронског пословања и непрецизних законских рјешења којима је у минималној мјери ова област регулирана, истакнуто је да је било неопходно предвидјети адекватне механизме којима ће се то понашање санкционирати. 

    Предложене су и мјере забране непоштеног трговања, као и надзор. Прописани су прекршаји за повреду одредаба овог закона, као и инспекцијски надзор над њиховим провођењем, те казнене одредбе. Прецизиране су и материјално-правне одредбе које дају конкретна овлаштења за предузимање управних радњи инспектору у поступку инспекцијског надзора над примјеном одредаба овог закона.

    Дата задужења за израду закона о Инжињерској комори ФБиХ

    Влада Федерације БиХ данас се, на приједлог федералног премијера, упознала са Информацијом о иницијативи за израду Закона о Инжињерској комори Федерације БиХ.

    Донесеним закључком Генерални секретаријат Владе ФБиХ задужен је да припреми приједлог именовања Радне групе за израду овог закона, у којој ће учествовати представници федералних министарстава правде, затим просторног уређења, енергије, рударства и индустрије, промета и комуникација, те пољопривреде, водопривреде и шумарства, као и Инжињерске коморе Федерације БиХ. Закључком је прецизирано и да ће Радна група у року од 90 дана израдити овај закон, те га путем Федералног министарства правде доставити Влади на разматрање и усвајање.

    Како је образложено у Информацији о иницијативи за израду Закона о Инжињерској комори ФБиХ, Влада Федерације БиХ је 18.7.2023. године утврдила Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о просторном планирању и кориштењу земљишта на нивоу Федерације БиХ, којим је, између осталог, регулирана успостава Коморе инжињера у грађевинарству ФБиХ. Уреду премијера Федерације БиХ затим се обратило руководство Инжињерске коморе ФБиХ, исказавши интерес за проналазак цјеловитог рјешења и стварање законског оквира за рад Коморе на начин да се обухвате и друге инжињерске струке.

    Премијер Федерације БиХ је подржао идеју о окупљању ширег спектра стручњака у оквиру Коморе и креирању законског оквира који ће унаприједити услове за обављање стручних послова и положај инжињера у Федерацији БиХ.

    Такођер, истакнуто је да је Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о просторном планирању и кориштењу земљишта на нивоу ФБиХ прихваћен на сједницама оба дома Парламента ФБиХ у септембру и октобру прошле године, уз закључак Дома народа о потреби израде цјеловитог законског рјешења о Инжињерској комори Федерације БиХ.

    Прихваћена иницијатива у сврху ревитализације ХЕ Јајце II

    Влада Федерације БиХ донијела је, на приједлог Федералног министарства финансија, Закључак којим је прихваћена иницијатива да се кредитним задужењем код Свјетске банке - Међународне банке за обнову и развој (ИБРД) осигурају средства за реализацију Пројекта „Ревитализација хидроелектране Јајце ИИ“ у износу до 31,5 милиона еура.

    Коначна одлука о задужењу бит ће донесена по окончању преговора са ИБРД-ом са којим ће се утврдити коначни услови кредитног задужења. Крајњи дужник по овом кредиту је Јавно предузеће Електропривреда Хрватске заједнице Херцег Босне д.д. Мостар.

    Данашњим закључком је прихваћена и Информација о кредиту ИБРД-а за реализацију овог пројекта као основа за вођење преговора, а Федерално министарство финансија, ЈП ЕП ХЗХБ д.д. Мостар и Федерално министарство енергије, рударства и индустрије су задужени да у Тим за преговоре о овом кредиту именују своје овлаштене представнике.

    Федерално министарство финансија ће Влади Федерације БиХ поднијети Информацију о преговорима, као и текст усаглашеног Уговора између Босне и Херцеговине и ИБРД-а.

    Федерално министарство финансија је задужено и да овај закључак достави Министарству финансија и трезора Босне и Херцеговине ради провођења даљње процедуре у вези са кредитним задужењем.

    Предлагач у Информацији, између осталог, наводи да је ХЕ Јајце ИИ пуштена у погон 1954. године, те да је најстарија електрана, а уз ХЕ Јабланица представља и најстарију активну електрану у БиХ. ХЕ Јајце ИИ је имала само једну опсежнију обнову у раздобљу од 1981. до 1984. године, али ни тада нису замијењене све виталне компоненте елекране. Интегралним пројектом ревитализације ХЕ Јајце ИИ жели се системски обновити постројење како би му се продужио животни вијек за бар 40 до 50 година, уз примјену цијелог низа савремених технолошких и околишно прихватљивих рјешења. Пројект ревитализације ХЕ Јајце ИИ требао би да обухвати потпуну замјену производних јединица турбина-генератор с помоћним погонима, замјену заједничких погона и друге виталне опреме у електрани, затим замјену хидромеханичке опреме цијелог доводно-одводног система електране, као и грађевинску санацију кључних објеката у стројарници на брани.

    У Информацији је наведено и да би ХЕ Јајце ИИ без обнове, а због старости, престала с радом у наредних 10-так година. Реализацијом би, поред осталих повољности, дошло до задржавања постојећег нивоа производње елекричне енергије из обновљивих извора уз одређено повећање, а због повећане енергетске учинковитости ревитализиране електране посљедично би довело и до задржавања, те у одређеној мјери и повећања постојећег доприноса смањењу емисије ЦО2. Овим пројектом би се остварио и велики привредни допринос.

    Одлуке и уредба

    Влада Федерације БиХ је на приједлог Агенције за државну службу ФБиХ донијела Уредбу о условима, начину и програму полагања испита опћег знања и стручног испита за кандидате за државну службу у Федерацији БиХ. Овом уредбом уређују се услови, начини и програм полагања испита опћег знања и стручног испита, те састав и начин рада Комисије за утврђивање питања за полагање испита опћег знања и Комисије за избор. Такођер уређују се начин обавјештавања кандидата о резултатима ИОЗ и стручног испита, жалба и жалбени поступак и друга питања која су у вези са изборним процесом кандидата за државну службу Федерације БиХ.

    На приједлог Службе за заједничке послове органа и тијела ФБиХ донесене су двије одлуке о давању пословних простора на привремено кориштење, на период од пет година, без накнаде. Овим одлукама дати су пословни простори у Високом, површине 55 м² и 146,69 м², на привремено кориштење ЈУ Градска библиотека Високо, те пословни простор у Сарајеву површине 48,07 м² на привремено кориштење Удружењу жена „Грачаничко керање” у Босни и Херцеговини. Такођер, донесена је Одлука о давању сагласности Граду Бихаћу за уступање на кориштење ресторана “Црвена звијезда” у Бихаћу с припадајућим земљиштем ЈУ Центар за социјални рад Бихаћ, без накнаде.

    Федерална влада је на приједлог Федералног министарства финансија донијела двије одлуке о одобравању издвајања средстава из Текуће резерве Владе Федерације Буџета ФБиХ за 2024. годину Генералном секретаријату Владе Федерације БиХ. Средства у износу од по 15.000 КМ одобравају се у сврху финансирања одржавања 13. Међународног спортског симпозија „Симпосар“ Сарајево, те 2. Централног Бусинесс Форума у Витезу 2024.

    Кадровска рјешења

    Влада Федерације БиХ донијела је Рјешење којим се именује привремени Управни одбор Агенције за водно подручје Јадранског мора Мостар, до окончања конкурсне процедуре, а најдуже на период од три мјесеца који мандат се не може поновити, у саставу Един Перенда (предсједник), те Драган Казазић, Драган Метер, Озана Болић и Иван Бешлић (чланови). Прије тога донесено је Рјешење којим се због истека мандата разрјешава дужности досадашњи Управни одбор ове агенције.

    Данас је дата и претходна сагласност Надзорном одбору Дионичког друштва БХ Телецом Сарајево за доношење Одлуке о именовање Амела Ковачевића за генералног директора овог дионичког друштва на период од четири године. Прије тога дата је предходна сагласност Надзорном одбору Дионичког друштва БХ Телецом Сарајево за доношење Одлуке о разрјешењу вршиоца дужности генералног директора овог дионичког друштва, ради завршене конкурсне процедуре.

    За учешће у раду и одлучивању на предстојећим скупштинама привредних друштава данас су опуномоћени Горан Бухач (Цесте д.д. Мостар) и Халко Балавац (Оператор - Терминали Федерације д.о.о. Сарајево).