БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

316. сједница Владе ФБиХ

  • 26.05.2022.
  • 316. сједница Владе ФБиХ

    Кантонима 200.000.000 КМ за пројекте од значаја за ФБиХ

    Влада ФБиХ је, на данашњој сједници у Сарајеву, донијела Одлуку о расподјели средстава утврђених Буџетом ФБиХ за 2022. годину Федералном министарству финансија са економског кода „Текући трансфери другим нивоима Власти и фондовима - КАНТОНИ" у износу од 200.000.000 КМ на име додјеле финансијске помоћи буџетима кантона за провођење структуралних реформи и финансирање/суфинансирање инфраструктурних пројеката, који су од значаја за Федерацију БиХ у омјеру 50 посто напрема 50 посто.

    Од укупног износа, а на основу утврђених критерија, Унско-санском кантону припада 23.903.093 КМ, Посавском 7.601.971 КМ, Тузланском 38.928.152 КМ, Зеничко-добојском 31.878.226 КМ, Босанско-подрињском 4.152.192 КМ, Средњобосанском 22.278.273 КМ, Херцеговачко-неретванском 19.419.727 КМ, Западнохерцеговачком 8.301.059 КМ, Сарајевском 36.178.423 КМ, те Кантону 10 износ од 7.358.882 КМ.

    Корисници средстава дужни су да извјештај о утрошку средства доставе Федералном министарству финансија најкасније до 31. децембра 2023. године. Такођер, дужни су да, у року од 30 дана од потписивања уговора, Влади ФБиХ доставе план инвестирања додијељених средстава за капиталне инвестиције.

    Влада ФБиХ ће средства дозначити на депозитне рачуне буџета кантона, а у складу с Правилником о начину уплате, припадности и расподјеле јавних прихода у Федерацији БиХ.

    Кантони су дужни видљиво обиљежити пројекте на начин да се види да у њиховом финансирању и суфинансирању, у складу с раније донесеном Уредбом Владе, учествује и Влада ФБиХ.

    Усвојен Програм устрошка средстава за област образовања и науке од 9.613.000 КМ 

    Влада Федерације БиХ је усвојила 9.613.000 КМ вриједан Програм утрошка средстава планираних Буџетом ФБиХ за 2022. годину Федералном министарству образовања и науке, а средства су расподијељена на једанаест трансфера.

    Највећи од њих, у износу од 5.000.000 КМ, намијењен ја за суфинансирање завршетка изградње зграде Средњошколског центра у Травнику. Опћина Травник, као корисник ових средстава, дужна их је утрошити намјенски. Федерално министарство образовања и науке ће са овом опћином потписати посебан уговор о реализацији додијељених средстава, којим ће се регулирати начин и рокови утрошка средстава и извјештавање.

    Трансфер за финансирање образовања износи 1.000.000 КМ и намијењен је, уз остало, за набавку бесплатних уџбеника ученицима у стању социјалне потребе (400.000 КМ), затим за подршку библиотекама основних школа ради јачања језичкокомуникацијских компетенција (90.000 КМ) и програмима развијања функционалних знања и вјештина дјеце предшколског узраста и ученика јавних основних и јавних средњих школа (230.000 КМ), као и подршке школовању дјеце ромске националности и  најбољим ученицима основних и средњих школа у Федерацији БиХ (по 40.000 КМ). Такођер, у оквиру овог трансфера планирана је подршка ОШ 1. март у Јелаху за одржавање инструктивне наставе, програмима обуке стручног оспособљавања и усавршавања одраслих особа с фокусом на жене ради лакше интерације на тржиште рада, као и за увезивање радног стажа просвјетним радницима који су радили у екстериторијалним школама за вријеме и послије рата у БиХ, те за утврђивање праваца дјеловања у области побољшања одгоја и образовања у ФБиХ.

    Трансфер за развој институција науке и подстицај научно-истраживачког рада од значаја за ФБиХ износи 913.000 КМ, а трансфер за финансирање студентског стандарда 900.000 КМ.

    За институције науке и културе од значаја за Федерацију БиХ, кроз три засебна трансфера, за подршку програмима и пројектима академијема науку и умјетност, којима се осигурава континуитет рада и одржавање дјелатности на достигнутом ниво, планирано је укупно 300.000 КМ.

    За подршку програмима и пројектима којима се осигурава континуитет рада и одржавање дјелатности на достигнутом нивоу за институције науке и културе од значаја за БиХ планиран је износ од 800.000 КМ. Корисници ових средстава су Национална и универзитетска библиотека БиХ, Земаљски музеј БиХ, ЈУ Кинотека БиХ, Библиотека за слијепа и слабовидна лица у БиХ, те Академија наука и умјетности БиХ.

    Трансфер за област науке од значаја за ФБиХ вриједан је 350.000 КМ, а намијењен је за научноистраживачке, истраживачко-развојне и високошколске установе, научна и научностручна друштва, удружења грађана, фондације, студентске организације и асоцијације, научне раднике, истраживаче и ауторе, комерцијалне издаваче, те принтане и електронске медије.

    За проведбу Болоњског процеса одобрен је трансфер од 200.000 КМ, и то за подршку јавним високошколским установама за пројекте повезивања с потребама тржишта рада за студијске програме првог и другог циклуса студија, те за пројекте осигурања квалитета студијских програма на овим циклусима студија. Корисници овог трансфера су Универзитет у Сарајеву, Свеучилиште у Мостару, Универзитет у Тузли, Универзитет у Зеници, Универзитет у Бихаћу и Универзитет Џемал Биједић у Мостару.

    Путем 150.000 КМ вриједног трансфера бит ће суфинансирана Фондација за мобилност студената и наставника ФБиХ.

    За унапређење привреде у ФБиХ повољни кредити у износу од 9,6 милиона КМ

    Влада ФБиХ је усвојила Програм утрошка средстава Трајног револвинг фонда код Унион банке д.д. Сарајево, Федералног министарства енергије, рударства и индустрије за дугорочно финансирање пројеката путем додјеле кредита за 2022. годину, у износу од око 9.660.000 КМ.

    Основни циљ Програма је, како је образложено, унапређење и развој привреде ФБиХ, стварање повољнијег пословног окружења, кроз реализацију усвојених стратешких и примарних докумената. Један од циљева је потицање привредника на улагање у материјалну имовину у сврху модернизације и проширења постојећих производних  капацитета, као и оснивање нових производних погона и пословних јединица, уз услов задржавања или повећања броја запослених.

    Очекивани ефекти су раст броја новозапослених, продуктивности радне снаге и индекса индустријске производње, повећање производних капацитета, увођење нових напреднијих и унапређење постојећих технологија и технолошких поступака, развој нових производа, производних процеса или услуга с већом доданом вриједности, те повећање конкурентности и пораст промета.

    Средства ће бити додјељивана компанијама из металне, електро и аутомобилске индустрије, затим индустрије грађевинског материјала и неметала, дрвне, папирне и графичке индустрије, производње текстила, одјеће, коже и обуће, као и хемијске и фармацеутске, те индустрије гуме и пластике.

    Корисници средстава могу бити привредна друштва из ових сектора са сједиштем у ФБиХ, а морају бити регистрована најмање годину дана прије подношења захтјева за додјелу средстава по Програму.

    Средства су кредитног карактера, са одгодом плаћања до 12 мјесеци, те годишњом каматном стопом у висини од 0,5 посто. Додијељена средства корисници враћају у минимално 24, а максимално у 60 једнаких мјесечних ануитета. Најнижи износ кредитних средстава који се додјељује привредним друштвима износити 100.000 КМ КМ, а највиши 900.000 КМ.

    Програм траје до утрошка средстава, односно до дана усвајања Буџета ФБиХ за 2023. годину, а најкаснике до краја фискалне године. Средства се додјељују на основу расписаног Јавног позива у којем ће се дефинисати услови за пријаву, критерији за додјелу средстава, начин разматрања пријава, као и списак потребне документације која се мора приложити уз захтјев за додјелу средстава.

    Регресирање камата великим предузећима и извозницима са 5,2 милиона КМ 

    Влада ФБиХ је усвојила Програм утрошка средстава утврђених у Буџету ФБиХ за 2022. годину Федералном министарству енергије, рударства и индустрије на позицији субвенција приватним предузећима и подузетницима, а за регресирање камата путем Гарантног фонда у износу од 5.200.000 КМ. Овај програм је резултат настојања Владе ФБиХ за наставак изналажења мјера помоћи привреди Федерације БиХ усљед потешкоћа у пословању привредних друштава.

    Основни циљ Програма је омогућити корисницима који су кредитно задужени, или ће у 2022. години бити задужени по кредитно гарантним програмима за велика предузећа и за извознике, да добију грант средства на име субвенционисања дијела трошкова камате. Бит ће субвенционисан дио камата на кредите, на тромјесечном нивоу у висини до 2,5 посто.

    Право на регресирање камата имају сва привредна друштва која су корисници кредита за 2020. и 2021. годину, као и они који су аплицирали или ће аплицирати у 2022. години. Федерално министарство енергије, рударства и индустрије неће расписивати јавни позив, обзиром да ће корисници средстава гаранцијског фонда по аутоматизму добити могућност кориштења средства за регресирање камата. По овом програму, корисници кредита стичу право на регресирање камата за први, други, трећи и четврти квартал 2022. године, уколико су уредно измирили досадашње кредитне обавезе.

    Субвенције ће бити одобравана корисницима кредитних средстава до краја фискалне године, односно до 31.12.2022. године.

    Поступак субвенционисања ће бити провођен тако да ће се вршити  рефундирање дијела камате на кредите одобрене за програме за  одржавање текуће ликвидности и постојећег степена запослености, обртних средстава, довршења већ започетих инвестиција, као и покретање нових пословних активности и раст и развој постојећих, повећање конкурентности, развој и увођење иновација, ново запошљавање, куповину земљишта, пословних простора и пословних удјела,  рефинансирање постојећих кредитних и обавеза по основу финансијског лизинга.

    Развојна банка ФБиХ и Федерално министарство  енергије, рударства и индустрије дефинисати ће међусобне односе уговором о реализацији активности регресирања камата путем Гарантног фонда.

    Федерално министарство енергије, рударства и индустрије достављат ће извјештаје Федералном министарству финансија и Влади ФБиХ у  складу са Законом о извршавању Буџета ФБиХ за 2022. годину и Програмом.

    За санирање штета од земљотреса 700.000 КМ

    Влада Федерације БиХ се, на данашњој сједници у Сарајеву, упознала са информацијом Федералне управе цивилне заштите о стању на подручјима која су погођена земљотресима, мјерама и активностима на санацији, материјалној и финансијској помоћи од стране Владе ФБиХ, која ће бити достављена Парламенту ФБиХ.

    Уједно, данас је закључено да из текуће резерве овогодишњег Буџета ФБиХ буде издвојено 700.000 КМ на име помоћи у санирању штета на подручјима ФБиХ која су у периоду од 24.4. до 24.5.2022. године погођена земљотресима.

    Влада је задужила Федерални штаб цивилне заштите и Федералну управу цивилне заштите да перманентно прате и анализирају стање на подручју ФБиХ и да, по потреби и у оквиру својих надлежности, ангажују федералне специјализиране јединице цивилне заштите и федералне службе заштите и спашавања ради провођења мјера заштите и спашавања, те да извјештавају Владу ФБиХ.

    Са 575.140 КМ бит ће подржано 236 програма и пројеката из области културе и спорта 

    Влада ФБиХ је, не приједлог Федералног министарства културе и спорта, донијела Одлуку којом одобрава расподјелу дијела прихода у износу од 575.140,20 КМ уплаћених у Буџет ФБиХ у 2021. години, а остварених по основу накнада за приређивање игара на срећу.

    Од укупног износа, 284.040,20 КМ се расподјељује за финансирање 128 програма и пројеката из области промовирања културе. Средства од 291.100 КМ намијењена су за финансирање 108 програма и пројеката намијењених промицању развоја професионалног и аматерског спорта с циљем повећања средстава фонда за награђивање за истакнуте спортске резултате.

    Федерално министарство културе и спорта ће, најкасније у року од 30 дана, закључити појединачне уговоре о додјели средстава корисницима. Обвеза корисника је до 31.12.2022. године Федералном министарству доставити извјештаје о намјенском утрошку додијељених средстава. Уколико то не учине, или средства утроше супротоно прописаним критеријима, дужни су их вратити на захтјев ресорног министарства.

    О ситуацији са снабдијевањем пелетом

    Влада ФБиХ је усвојила информацију Федералног министарства трговине везано за ситуацију на тржишту пелета у Босни и Херцеговини.

    Влада је задужила федерална министарства трговине, затим пољопривреде, водопривреде и шумарства, те енергије, рударства и индустрије да, у сарадњи с Привредном комором ФБиХ, сагледају ситуацију у вези са снабдијевањем тржишта ФБиХ пелетом.

    Ова министарства су задужена да, овисно о резултатима сагледавања ситуације,  у року од 15 дана припреме текст иницијативе коју ће Влада ФБиХ упутити Вијећу министара БиХ ради доношења одговарајуће мјере о привременом ограничењу извоза пелета из Босне и Херцеговине.

    Дата претходна сагласност у поступку издавања енергетских дозвола

    Влада ФБиХ је, на приједлог Федералног министарства енергије, рударства и индустрије, усвојила четири информације о активностима у поступку издавања енергетских дозвола за изградњу четири фотонапонске (соларне) електране привредног друштва ЕЦО-WАТ д.о.о. Кисељак.

    Овом министарству Влада је дала претходне сагласности у поступку издавања енергетске дозвола за изградњу фотонапонских станица Ц2, Ц3, Ц4 и Ц5, чија је изградња планирана на локалитету опћине Столац, у Пословној зони Ходово. Свака од њих бит ће инсталиране снаге од 4,999 МW и годишње би, како је планирано, требала производите 77.085,83 (Ц4 и Ц5), затим 7.149,81 (Ц2), до 7.150,03 (Ц3) МWх електричне енергије.

    Влада је задужила  Федерално министарство енергије, рударства и индустије да приступи активностима у складу са Уредбом о поступку, критеријима,  форми и садржају захтјева за издавања енергетске дозволе за изградњу нових и реконструкцију постојећих производних постројења.

    Заштита и спашавање: Формирана Радна група за доставу приједлога модела најма летјелица и посада

    Федерална влада је формирала Радну групу за обављање припремних радњи с циљем најма и набавке летјелица и формирању зрачних снага (јединице) за гашење пожара отвореног простора и обављање других задатака заштите и спашавања.

    Њени задаци су да, у року од седам дана достави приједлог модела најма летјелица и посада за 2022. годину, а у року од 30 дана доставити Приједлог акционог плана за реализацију преосталих тачака закључака из Елабората, с приједлозима аката потребних за његову проведбу.

    Радну групу чине Марин Распудић, (предсједник), Маида Мекић Скробановић (координатор), Алмир Хелебић, Дамир Морић, Мујо Мушић, Амадео Мандић, Мустафа Кадрибеговић, Борислав Балабан, Елвир Џухо, Дамир Шапина и Јасмин Омердић (чланови). 

    О пројекту Е-управа

    Владу ФБиХ данас се упознала са информацијом  о имплементацији активности Федералне управе за инспекцијске послове у оквиру пројекта Е-управе, уз финансијску подршку УСАИД-а. Оквир сарадње и пројектног задатка произилазе из реалне потребе надоградње преоптерећених и превазиђених е-система Федералне управе за инспекцијске послове и других инспекцијских органа у ФБиХ.

    Наиме, УСАИД путем пројекта Е-управе помаже БиХ да уз помоћ дигитализације побољша транспарентност и пружи подршку борби против корупције у поступцима пред надлежним органима. Овај пројект, који је покренут у априлу 2020. године, а чији се завршетак очекује 2025. године, помаже Босни и Херцеговини у усклађивању законодавног и регулаторног оквира релевантног за е-управу с директивама ЕУ и најбољим међународним праксама. Е-управа подржава и развој нових софтвера за побољшање ефикасности, одговорности и транспарентности државних институција које пружају услуге предузећима и грађанима.

    Остале одлуке, закључци и извјештаји

    Влада ФБиХ је усвојила информацију Федералног министарства развоја, подузетништва и обрта о процјени утјецаја прописа за Закон о друштвеном/социјалном подузетништву. На основу процјене је констатирано да је  потребно израдити текст Преднацрта закона о социјалном подузетништву, а то ће, у року од 90 дана након њеног формирања, урадити радна група коју ће именовати федерални министар развоја, подузетништва и обрта.

    Донесена су два рјешења којима се ЈП Аутоцесте Федерације БиХ д.о.о. Мостар, као кориснику експропријације, дозвољава улазак у посјед некретнина потпуно експроприсаних Рјешењем Службе за имовинско-правне послове, катастар и урбанизам Опћине Витез. Тракођер, Влада је донијела рјешење којим се кориснику експропријације, Опћини Кисељак, дозвољава улазак у посјед некретнина потпуно експроприсаних Рјешењем Службе за имовинско-правне, геодетске послове и катастар некретнина ове опћине.

    Влада је усвојила извјештај о раду Међуентитетског тијела за околиша за 2021. годину.  Уједно, даје препоруку Вијећу министара БиХ за доношење одговарајућег правног прописа на државном нивоу којим би цјеловито и недвосмислено била уређена ова област.

    На данашњој сједници Федерална влада је потврдила да је Надзорни одбор Хрватске поште д.о.о. Мостар доставио извјештај о раду за први квартал ове године. Такођер, БХ Телецом Сарајево доставио је извјештај о раду Надзорног одбора за исти период.

    Прихваћена је информација о утрошку средстава текућег трансфера „Субвенције јавним предузећима - Трансфер жељезницама ФБиХ“ додијељених из Буџета ФБиХ за 2021. годину у износу од 22.000.000 КМ. 

    Данас је дата сагласност на План рада с Финансијским планом Фондације за мобилност студената и наставника ФБиХ за 2022. годину.

    Кадровска рјешења

    Влада ФБиХ је Скупштини УНИС Гинеxа д. д. Горажде дала претходну сагласност за разрјешење Алема Омерхоџића дужноси члана Надзорног одбора овог привредног друштва уиме државног капитала, на лични захтјев, а због поднесене оставке. Такођер, претходну сагласност дала је и за именовање Хамида Бахте за вршиоца ове дужности до окончања конкурсне процедуре, а најдуже до три мјесеца.

    За учешће у раду и одлучивању на скупштинама привредних друштава данас су опуномоћени Горан Бухач (ЈП Цесте ФБиХ д.о.о. Сарајево) и Амадео Мандић (ЈП Међународни аеродром Сарајево д.о.о. Сарајево).