БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

253. сједница Владе ФБиХ (ХИТНА)

  • 15.04.2022.
  • 253. сједница Владе ФБиХ (ХИТНА)

    Влада ФБиХ усвојила Програм потицаја пољопривреди у износу од 106 милиона КМ

    Влада Федерације БиХ је, на приједлог Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства, на данашњој хитној, телефонски одржаној сједница, усвојила Програм утрошка средстава с критеријима расподјеле "Субвенције приватним предузећима и предузетницима - Потицај за пољопривреду", утврђених Буџетом Федерације БиХ за 2022. годину, у износу од 106.000.000 КМ. 

    У буџету ФБиХ за 2022. годину одобрена средства за потицај пољопривреди већа су за 19 милиона КМ у односу на прошлогодишњи буџет.

    Програмом новчаних подршки у пољопривреди и руралном развоју за 2022. годину планирана средстава за потицаје биљној и анималној производњи су већа од прошлогодишњих.

    За новчану подршку биљне производње осигурано је 16.165.000 КМ, те су у Програм новчаних подршки уведене и нове културе које до сада, прије свега због недостатка средстава, нису биле укључене. Тако је у оквиру мјере која се односи на крмно биље уведена подршка за травно-дјетелинске смјесе и дјетелине, као замјену за скупе увозне концетрате. Код поврћа је први пут уведена подршка за производњу купуса, кеља, лубенице и граха, затим код воћа је уведена подршка за узгој ораха, бадема, боровница, брусница и ароније.

    За анималну производњу је предвиђен износ од 71.025.000 КМ, а уведена је новчана подршка и за перадарску производњу, те су планирана средства за узгој бројлера, односно тов пилића.

    Преостала средства су усмјерена у структурне мјере у оквиру модела руралног развоја и модела осталих врста подршки. Расположиви износ од 14.170.000 КМ намијењен је за структурне мјере, односно мјере руралног развоја.

    Новчане подршке за рурални развој усмјерене су и у мјере за повећање конкурентности и заштиту руралног околиша. У оквиру мјера за повећање конкурентности које су кључне за опстанак и развој пољопривредних газдинстава и прехрамбене индустрије, предвиђено је 12.100.000 КМ. Ријеч је о средствима намијењеним за подршку инвестицијама у пољопривредне машине и прикључне уређаје, опрему за биљну и сточарску производњу, те набавку расплодне стоке, као и изградњу, проширење и опремање објеката у функцији пољопривредне производње и прераде. Потом за легализацију грађевинских објеката и испуњавање околишних стандарда, те подизању вишегодишњих засада, од чега ће бити финансирано до 30 посто вриједности прихватљивих трошкова инвестиције. Ови пројекти финансирају се и путем кредитне линије Развојне банке Федерације БиХ у чему Федерално министарство пољопривреде учествује грантом од 2.000.000 КМ, из којег ће се финансирати до 25 посто вриједности прихватљивих трошкова инвестиције.

    За мјере заштите руралног околиша издвојено је 70.000 КМ које су планиране за подршку цертификацији органске производње, која осигурава примјена производних технологија са смањеном употребом пестицида и гнојива, а чиме се штити околиш, те осигуравају здрави и природни прехрамбени производи.

    У оквиру модела осталих врста подршки, издвојен је износ од 4.140.000 КМ, који је планиран за подршку суфинансирању осигурања од штета у пољопривреди, те организовања стручних скупова и сајмова, те излагања на сајмовима. Поред тога, подршке су намијењене за суфинансирање организовање пољопривредника, трошкове стандардизације производа, те подршку различитим програмима покретања производње и потицање јесенске сјетве.

    Корисници Програма новчаних подршки су клијенти уписани у Регистар пољопривредних газдинстава/Регистар клијената.

    Сврха овог програма је да се задрже приоритетне мјере новчаних подршки из Закона о новчаним подршкама у оквирима расположивог буџета, како би осигурали њихову континуирану исплату у току 2022. године.

    Предвиђене мјере у Програму новчаних подршки у пољопривреди и руралном развоју за 2022. годину требају допринијети унапређењу пољопривредне производње и повећању обима кориштења пољопривредног земљишта с циљем јачања конкурентности на домаћем и иностраном тржишту, те повећању понуде домаћим пољопривредним производима уз побољшање квалитете здравствене и хигијенске исправности производа у складу са захтјевима потрошача. Уз то, требају осигурати стабилан доходак у пољопривреди, као и животни стандард пољопривредних производача, те постепену хармонизацију и интеграцију сектора пољопривреде у свјетско и тржиште Европске уније.