БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Федерација Босне и Херцеговине

Влада Федерације Босне и Херцеговине

15. УРЕДБА о вођењу регистра пословних субјеката у Федерацији Босне и Херцеговине

На основу члана 10. став (10) Закона о регистрацији пословних субјеката у Федерацији Босне и Херцеговине ("Службене новине Федерације БиХ", бр. 27/05, 68/05, 43/09, 63/14 и 85/21), Влада Федерације Босне и Херцеговине на 21. сједници одржаној 30.11.2023. године, доноси


УРЕДБУ


О ВОЂЕЊУ РЕГИСТРА ПОСЛОВНИХ СУБЈЕКАТА У ФЕДЕРАЦИЈИ БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ


I. УВОДНЕ ОДРЕДБЕ


Члан 1.
(Садржај Уредбе)

(1) Овом уредбом прописује се вођење регистра пословних субјеката (у даљем тексту: регистар), осигурање, употреба и чување садржаја регистарских података, вођење збирке исправа у електронском облику, претварање исправа похрањених у збирци исправа на папиру у електронски облик, те друга питања од значаја за вођење регистра.

(2) На унутрашње пословање надлежног регистарског суда значајно за вођење регистра на одговарајући начин примјењују се одредбе Правилника о унутрашњем судском пословању ("Службени гласник БиХ", бр. 66/12, 40/14, 54/17, 60/17, 30/18 и 83/22) и Правилника о систему за аутоматско управљање предметима у судовима ("Службени гласник БиХ", бр. 04/16, 37/16, 84/16, 40/17, 34/18, 34/19, 73/19, 61/20, 1/21 и 50/21).

II. РЕГИСТАР


Члан 2.
(Изглед регистра)

(1) Регистар је база података која садржи податке и исправе о субјектима уписа који су обавезни регистровати се у складу с одредбама Закона о регистрацији пословних субјеката у Федерацији Босне и Херцeговине ("Службене новине Федерације БиХ, бр. 27/05, 68/05, 43/09, 63/14 и 85/21), (у даљем тексту: Закон), а састоји се од главне књиге регистра и збирке исправа регистра.

(2) Главна књига регистра је јавни дио регистра који садржи податке о субјектима уписа прописане Законом.

(3) Збирка исправа регистра је дио регистра који садржи исправе на основу којих је извршен упис података о субјектима уписа у главну књигу регистра, као и друге доказе достављене и састављене у поступку уписа у регистар, као и одлуке донесене у поступку уписа у регистар.

(4) Надлежни регистарски суд води главну књигу регистра и збирку исправа за сваког појединачног субјекта уписа

Члан 3.
(Систем регистра)

Систем регистра је информацијски систем који служи за регистрацију пословних субјеката, електронску комуникацију и размјену регистрацијских података између: учесника у поступку регистрације свих регистарских судова, регистром годишњих финансијских извјештаја Финансијско-информатичке агенције, Порезном управом Федерације Босне и Херцеговине, Управом за индиректно опорезивање Босне и Херцеговине, Федералним заводом за статистику и надлежним општинским службама за управу.

Члан 4.
(Јединствена база регистра)

Јединствена база регистра је дио система регистра који служи као централно мјесто за похрањивање регистарских, евиденцијских и статистичких података регистарских судова, као и исправа и других доказа похрањених у електронском облику у збирку исправа.

Члан 5.
(Доступност података)

(1) Приступ подацима у електронском облику омогућен је путем интернетске странице регистра, односно интернетског сервиса, у складу с корисничким овлашћењима.

(2) Доступност јединственој бази регистра мора се омогућити без прекида, изузев у дане одржавања система.

(3) Главна књига регистра у електронском облику доступна је свим регистарским судовима у Босни и Херцеговини.

(4) Надлежни регистарски суд дужан је обезбиједити да је коначан упис у главну књигу регистра тренутно доступан свим регистарским судовима на територији Босне и Херцеговине.

(5) У моменту предаје пријаве за регистрацију, подаци који су доступни ограничени су на момент предаје пријаве и фирму пријављену за регистрацију. Након окончаног поступка регистрације, односно након доношења рјешења о регистрацији, сви подаци садржани у главној књизи регистра доступни су у складу с одредбама ст. (2) и (3) овог члана.

Члан 6.
(Интернет страница регистра)

(1) Интернетска страница регистра је саставни дио система регистра путем које је омогућено претраживање и увид у јавне податке из главне књиге, као и јавно објављивање података о садржају проведених уписа у регистар, односно јавно објављивање одлука за које је Законом или одлукама регистарског суда одређено да ће се објавити на начин на који се објављују уписи у регистар.

(2) Интернетској страници регистра приступа се путем интернетског прегледника на службеној интернетској страници система регистра, а претраживање података проводи се путем изборника интернетске странице регистра.

(3) Подаци из јавних објава објављени на интернетској страници регистра чувају се трајно, а морају најмање годину дана остати доступни за претраживање.

(4) Свако може, без доказивања правног интереса, извршити увид у податке уписане у главној књизи регистра и јавне податке из збирке исправа регистра, осим исправа за које је Законом искључена примјена принципа јавности регистра, те захтијевати да му се изда извод односно препис јавних података из главне књиге регистра, а једино се Законом прописује када је за увид или за прибављање извода из збирке исправа регистра нужно доказивање правног интереса.

(5) Увид у јавне податке главне књиге, као и јавно објављене податке путем интернетске странице регистра је бесплатан.

Члан 7.
(Уписник)

(1) Пријаве за упис, поднесци и исправе које се односе на регистар уписују се у јединствени "Рег" уписник, који се води у складу с одредбама правилника којим се регулише унутрашње судско пословање.

(2) У регистру се у електронском и штампаном облику води "Рег" уписник.

(3) У "Рег" уписник уписују се пријава за упис и промјене уписаних података, саопштења и други поднесци предлагача или других учесника у поступку који се односе на упис података у регистар, одлуке судова и других органа, те одлуке регистарског суда.

III. ВОЂЕЊЕ ГЛАВНЕ КЊИГЕ РЕГИСТРА


Члан 8.
(Начин вођења главне књиге регистра)

(1) Главна књига регистра је књига података која се истовремено води у штампаном и електронском облику.

(2) Само надлежни регистарски суд има активни приступ главној књизи регистра и може уносити и мијењати податке главне књиге за субјекте уписа које уписује у регистар.

(3) Надлежни регистарски суд је одговаран за вјеродостојност извршеног уписа.

Члан 9.
(Начин уписа)

(1) У главну књигу регистра уписују се подаци прописани Законом и промјене тих података на основу рјешења о упису у регистар.

(2) Садржај рјешења о упису у регистар прописан је Законом.

(3) Подаци постају јавни регистарски подаци проведбом рјешења о упису у главну књигу регистра.

(4) Сваком упису у главну књигу додјељује се матични број субјекта уписа (у даљем тексту: МБС), јединствени идентификациони број (у даљем тексту: ЈИБ), редни број уписа, датум и вријеме уписа, ознака рјешења на којем се упис заснива, те ознака и број регистарског суда који је провео упис.

(5) Након јавне објаве уписаних података у главну књигу уписује се датум објаве уписа на интернетској страници регистра.

Члан 10.
(Подаци који се уписују у главну књигу регистра)

Општи и посебни подаци који се обавезно уписују у регистар и које је надлежни регистарски суд овлашћен и дужан тражити прописани су Законом и Оквирним законом о регистрацији пословних субјеката у Босни и Херцеговини ("Службени гласник БиХ", број 42/04 ), (у даљем тексту: Оквирни закон).

Члан 11.
(Општи подаци)

Општи подаци о пословним субјектима које надлежни регистарски суд уноси у главну књигу регистра су:

а) фирма и сједиште, односно име, презиме и пребивалиште свих оснивача/власника субјекта уписа,

б) предмет уписа,

ц) датум, дан и сат запримања пријаве за упис,

д) фирма и сједиште субјекта уписа,

е) скраћена ознака фирме субјекта уписа,

ф) матични број субјекта уписа и порески идентификациони број,

г) облик субјекта уписа,

х) назив, број и датум акта о оснивању субјекта уписа,

и) име, презиме и положај овлашћеног представника/заступника субјекта уписа,

ј) обим овлашћења овлашћеног представника/заступника субјекта уписа,

к) висина уговореног (уписаног) основног капитала,

л) висина уплаћеног капитала у новцу,

м) вриједност капитала у стварима и правима,

н) процентуално учешће појединачног оснивача у капиталу субјекта уписа (у новцу, правима и стварима),

о) дјелатност субјекта уписа са шифрама дјелатности предвиђеном важећом Класификацијом дјелатности.

(2) Поред наведених општих података, у главну књигу регистра уписује се у посебну рубрику претежна дјелатност са шифром дјелатности предвиђеном важећом Класификацијом дјелатности, те подаци о извршеном упису у регистар царинских обавезника и регистар обавезника индиректних пореза код надлежне Управе за индиректно опорезивање ако је проведен.

Члан 12.
(Посебни подаци)

Посебни подаци, односно подаци који се обавезно уносе у регистар у случају уписа дијелова субјекта уписа, уписа међусобно повезаних субјеката уписа и уписа статусних промјена, односно промјена општих и посебних података од значаја за правни промет, односе се на упис:

а) подружнице или пословне јединице субјекта уписа,

б) везе супсидијарног друштва,

ц) спајања двају или више субјеката уписа,

д) припајања једног или више субјеката уписа другом субјекту уписа,

е) подјеле субјекта уписа на два или више субјеката уписа,

ф) промјене облика субјекта уписа,

г) престанка субјекта уписа.

Члан 13.
(Регистрација подружнице или пословне јединице субјекта уписа)

(1) Подаци који се обавезно уносе у регистар у случају регистрације подружнице или пословне јединице субјекта уписа су:

а) фирма и сједиште подружнице или пословне јединице субјекта уписа,

б) дјелатност подружнице или пословне јединице субјекта уписа,

ц) назив, број и датум акта о оснивању подружнице или пословне јединице субјекта уписа,

д) име и презиме лица овлашћеног за заступање подружнице или пословне јединице субјекта уписа.

(2) Подружница или пословна јединица субјекта уписа уписује се у главну књигу регистра оснивача дијела или пословне јединице субјекта уписа.

Члан 14.
(Регистрација подружнице страног друштва)

(1) Подаци који се уписују у регистар у случају регистрације подружнице страног друштва су:

а) фирма, сједиште и облик оснивача, те фирма и сједиште подружнице страног друштва,

б) МБС и порески идентификациони број,

ц) назив регистра у којем је уписан оснивач, уз податак у којој се држави води, датум уписа и број под којим се води, а ако је основан у земљи у којој се не уписује у такав регистар, назив јавно овјерене исправе о оснивању према прописима земље у којој оснивач има сједиште,

д) дјелатност оснивача и дјелатност подружнице субјекта уписа,

е) назив, број и датум акта о оснивању подружнице оснивача,

ф) име и презиме лица овлаштеног за заступање подружнице и обим овласти,

г) висина основног капитала и износ уплаћених улога, име и презиме лица која лично одговарају за обавезе друштва и њихово пребивалиште.

(2) Подружница страног друштва уписује се у регистар суда на чијем подручју је сједиште подружнице.

(3) Рјешење о регистрацији подружнице страног друштва регистарски суд доставља Порезној управи Федерације Босне и Херцеговине, Министарству спољне трговине и економских односа Босне и Херцеговине и Министарству безбједности Босне и Херцеговине - Одсјек за странце, ако је заступник страни држављанин.

Члан 15.
(Супсидијарна друштва)

Приликом регистрације супсидијарног друштва, у регистру, односно главној књизи регистра, изводима и рјешењу о регистрацији већинског друштва, надлежни регистарски суд ће уписати везу уписом матичног броја субјекта уписа супсидијарног друштва уз податке већинског друштва, као и уписом матичног броја субјекта уписа већинског друштва уз податке супсидијарног друштва.

Члан 16.
(Регистрација спајања два или више субјеката уписа)

(1) Подаци који се обавезно уносе у главну књигу регистра у случају спајања двају или више субјеката уписа су:

а) фирма и сједиште субјеката уписа који се спајају,

б) број и датум рјешења о регистрацији којим су регистровани субјекти уписа који се спајају,

ц) назив, број и датум акта о спајању субјеката уписа,

д) фирма и сједиште новог субјекта уписа насталог спајањем с новим општим подацима.

(2) У рјешењу о регистрацији субјекта уписа који престаје постојати спајањем у нови субјект уписа, поред чињенице престанка постојања – брисања, уписује се и чињеница спајања, односно МБС новог субјекта.

Члан 17.
(Регистрација припајања једног или више субјеката уписа другом субјекту уписа)

(1) Подаци који се обавезно уносе у главну књигу регистра у случају регистрације припајања једног или више пословних субјеката другом пословном субјекту су:

а) фирма и сједиште субјекта уписа који се припаја другом субјекту уписа,

б) број и датум рјешења о регистрацији којим је регистрован субјект уписа који се припаја,

ц) назив, број и датум акта о припајању субјекта уписа,

д) фирма и сједиште субјекта уписа којем се припаја субјект уписа с новим општим подацима.

(2) У рјешењу о регистрацији субјекта уписа који престаје постојати припајањем другом субјекту уписа, уписује се поред чињенице престанка постојања – брисања, и чињеница припајања, односно број рјешења о регистрацији субјекта уписа којем је припојен.

(3) У рјешењу о регистрацији постојећег субјекта уписа уписује се чињеница припајања, као и нови општи подаци.

Члан 18.
(Регистрација подјеле субјекта уписа на два или више субјеката уписа)

(1) Подаци који се обавезно уносе у главну књигу регистра у случају регистрације подјеле субјекта уписа на два или више субјеката уписа су:

а) фирма и сједиште субјекта који се дијели на два или више нових субјеката уписа,

б) број и датум рјешења о регистрацији којим је регистрован субјект уписа који се дијели,

ц) назив, број и датум акта о подјели субјекта уписа,

д) фирма и сједиште новог/их субјекта/ата уписа насталих дијељењем субјекта уписа с новим општим подацима.

(2) У рјешењу о регистрацији субјекта уписа који се дијели, поред чињенице дијељења односно престанка постојања – брисања, уписује се број и датум рјешења о регистрацији нових субјеката уписа насталих дијељењем.

Члан 19.
(Регистрација промјене облика субјекта уписа)

Подаци који се обавезно уносе у главну књигу регистра у случају регистрације промјене облика субјекта уписа су:

а) назив, број и датум акта о промјени облика субјекта уписа,

б) нови општи подаци ако је дошло до њихове измјене.

Члан 20.
(Регистрација престанка - брисања субјекта уписа)

(1) Подаци који се обавезно уносе у главну књигу регистра у случају регистрације престанка субјекта уписа су:

а) датум престанка субјекта уписа,

б) разлог престанка субјекта уписа.

(2) Покретање поступка стечаја односно ликвидације уноси се на основу одлуке надлежног суда.

(3) Након закључења поступка ликвидације односно стечаја правоснажно рјешење суда о закључењу овог поступка доставља се надлежном регистарском суду.

(4) На основу правоснажног рјешења из става (3) овог члана надлежни регистарски суд ће по службеној дужности брисати субјект уписа из судског регистра.

Члан 21.
(Вођење главне књиге регистра у електронском облику)

(1) Главна књига регистра у електронском облику води се путем система регистра.

(2) Главна књига регистра у електронском облику води се тако да се подаци уписани у регистарском суду обрађују и похрањују у јединствену базу регистра.

(3) У јединствену базу регистра мора бити похрањен сваки уписани податак истовремено с уписом у главну књигу регистра у штампаном облику.

(4) Уписи којима сви или одређени подаци о субјекту престају важити морају остати доступни за претраживање путем МБС и фирме тог субјекта.

Члан 22.
(Техничка употреба)

(1) Техничке упуте за кориштење главне књиге регистра у електронском облику, шифарници, основни принципи рада на апликацији и друга питања од значаја за техничку употребу главне књиге регистра у електронском облику чине саставни дио система регистра.

(2) Упуте из става (1) овог члана доступне су учесницима у поступку регистрације у складу с њиховим овлашћењима.

IV. ВОЂЕЊЕ ЗБИРКЕ ИСПРАВА


Члан 23.
(Начин вођења збирке исправа)

(1) Збирка исправа регистра води се у штампаном, а може и у електронском облику.

(2) Збирка исправа у штампаном облику води се у надлежном регистарском суду.

(3) Збирка исправа у електронском облику повезује се у јединствену базу података.

Члан 24.
(Збирка исправа у штампаном облику)

(1) Када се збирка исправа води у штампаном облику, за сваки субјект уписа формира се омот списа.

(2) На омоту збирке исправа пописују се хронолошким редом уложене исправе и докази с ознаком пословног броја из "Рег" уписника.

(3) Рјешења и прилози уз рјешења те друге исправе и докази полажу се у омот збирке исправа по редослиједу уписа, односно редослиједу наведеном у пријави и по временском слиједу пријема у суд.

(4) У омот збирке исправа субјекта уписа улажу се пријава за упис субјекта уписа у судски регистар и све исправе и докази поднесени уз пријаву на основу којих је извршен упис података о субјекту уписа у регистар субјекта уписа.

(5) У омот се улажу и све накнадно поднесене пријаве за упис промјене података код субјекта уписа и исправе и докази који су приложени уз ту пријаву за упис, а односе се на извршене промјене података код субјекта уписа.

(6) Сваки субјект уписа има један омот збирке исправа субјекта уписа.

Члан 25.
(Изглед збирке исправа у штампаном облику)

(1) Збирка исправа субјекта уписа у штампаном облику представља омот од чврстог картона формата 210 x 300 мм с уграђеним одговарајућим механизмом за учвршћивање исправа и других аката који се чувају у омоту.

(2) На насловној страници омота збирке исправа субјекта уписа уписан је наслов "Збирка исправа субјекта уписа", а испод наслова уписује се фирма и сједиште субјекта уписа, док се у горњем десном углу уписује матични регистарски број и број класификацијске ознаке субјекта уписа.

Члан 26.
(Увид у исправе у штампаном облику)

(1) У дијелове збирке исправа која се води у штампаном облику увид се одобрава у судској писарници.

(2) На захтјев се могу достављати копије писмена садржаних у збирци исправа у штампаном облику.

Члан 27.
(Регистарске исправе)

(1) За потребе утврђивања и провјере општих и посебних података који се приликом оснивања пословног субјекта или измјена података од значаја за правни промет обавезно уносе у регистар, у зависности од предмета уписа, регистарски суд захтјеват ће подношење сљедећих исправа:

а) овјерен потпис лица овлаштеног за заступање на обрасцу пријаве за регистрацију предвиђеном за суд у штампаном облику,

б) акт о оснивању или акт о измјенама општих података од значаја за правни промет већ основаног, односно регистрираног субјекта уписа којим се утврђује оснивање, односно измјена битних података,

ц) статут пословног субјекта,

д) одлуку о именовању лица овлаштеног за заступање у унутрашњем и спољнотрговинском промету, ако није именован актом о оснивању,

е) потврду банке о извршеној уплати на привремени рачун депонованих новчаних улога којом се утврђује висина уплаћеног капитала у новцу,

ф) доказ о средствима осигурања за неуплаћени износ новчаног дијела оснивачког улога код једночланог друштва капитала,

г) извод из одговарајућег јавног регистра којим се доказује власништво лица које уноси улог у стварима и правима, и налаз овлаштенога судског вјештака којим се утврђује вриједност улога у стварима и правима,

х) одговарајуће одобрење Комисије за вриједносне папире Федерације Босне и Херцеговине и Регистра вриједносних папира Федерације Босне и Херцеговине, ако је то прописано посебним законом,

и) доказ о средствима осигурања за неунесени дио неновчанога улога код једночланог друштва капитала,

ј) одобрење надлежног органа у складу са чланом 46. Закона,

к) овјерену изјаву из члана 6. став (2) Закона о привредним друштвима ("Службене новине Федерације БиХ", бр. 81/15 и 75/21) којом се гарантује испуњеност услова за обављање дјелатности.

(2) Одредбе става (1) тачке а) овог члана примјењују се код уписа оснивања свих облика привредних друштава, као и код уписа промјене података који се тим исправама доказују, осим ако је њихова примјена изричито искључена Законом.

Члан 28.
(Исправе потребне за упис оснивања дионичког друштва)

(1) Уз пријаву за упис оснивања дионичког друштва, поред осталих исправа, подноси се и сљедеће:

а) исправе утврђене чланом 22. став (1) тачка 1) Закона,

б) акт о оснивању,

ц) статут,

д) одобрење надлежних органа из члана 22. став (1) тачка 8) Закона, ако је посебним прописом предвиђено,

е) исправе утврђене чланом 22. став (1) тачка 9) Закона,

ф) потврда банке о уплати оснивачког капитала у новцу, односно доказ о новчаној вриједности ствари и права унесених у друштво,

г) одлука о именовању лица овлаштеног за заступање, ако није именован актом о оснивању,

х) овјерен потпис лица овлаштеног за заступање.

(2) У случају сукцесивног оснивања дионичког друштва, субјект уписа ће поднијети и доказ о објављивању јавног позива за упис и уплату дионица, односно проспект с одобрењем проспекта од надлежног органа.

(3) Уз пријаву за упис у регистар једночланог дионичког друштва прилаже се, поред исправа из става (1) овог члана, доказ о средствима осигурања за неуплаћени износ новчаног дијела оснивачког улога, односно за вриједност неунесеног неновчаног улога.

(4) У регистар се уписују оснивачи дионичког друштва.

Члан 29.
(Исправе потребне за упис оснивања банке или друге финансијске организације)

(1) Уз пријаву за упис у регистар оснивања банке или друге финансијске организације, поред осталих, подносе се и сљедеће исправе:

а) исправе прописане чланом 22. став (1) тачка 1) Закона;

б) акт о оснивању банке,

ц) статут банке,

д) рјешење Агенције за банкарство Федерације Босне и Херцеговине о издавању дозволе за рад, као и сагласност на акт о оснивању и статут, односно исправе предвиђене другим законима Федерације Босне и Херцеговине (у даљем тексту: Федерације),

е) доказ да су уплаћена новчана средства на привремени рачун код банке,

ф) акт о именовању директора или вршиоца дужности директора,

г) овјерен потпис лица овлаштеног за заступање,

х) доказ да су оснивачи банке средства у неновчаном облику ставили на располагање банци.

(2) На упис у регистар подружнице или пословне јединице банке сходно се примјењују одредбе члана 15. Закона.

(3) На упис у регистар штедионица, штедно - кредитних организација и штедно - кредитних задруга сходно се примјењују одредбе става (1) овог члана.

Члан 30.
(Исправе потребне за упис оснивања дионичког друштва за осигурање)

(1) Уз пријаву за упис у регистар оснивања дионичког друштва за осигурање прилажу се:

а) исправе прописане чланом 22. став (1) тачка 1) Закона,

б) акт о оснивању,

ц) статут друштва,

д) дозвола надлежног органа за рад друштва, односно друге исправе прописане другим законом Федерације,

е) акт о именовању директора или вршиоца дужности директора,

ф) овјерени потпис лица овлаштеног за заступање,

г) доказ о депонованим новчаним средствима на привремени рачун,

х) доказ о улозима у стварима и правима.

(2) На упис у регистар подружнице или пословне јединице дионичког друштва за осигурање сходно се примјењују одредбе члана 15. Закона.

(3) Уз пријаву за упис у регистар оснивања друштва за узајамно осигурање сходно се примјењују одредбе става (1) овог члана.

(4) Уз пријаву за упис у регистар оснивања агенције за послове пружања других услуга у осигурању прилажу се исправе које се односе на упис дионичког, односно друштва с ограниченом одговорношћу, као и дозвола надлежног органа за рад те агенције.

Члан 31.
(Исправе потребне за упис оснивања друштва с ограниченом одговорношћу)

(1) Уз пријаву за упис у регистар оснивања друштва с ограниченом одговорношћу прилажу се сљедеће исправе:

а) исправе прописане чланом 22. став (1) тачка 1) Закона,

б) акт о оснивању,

ц) потврда банке о извршеној уплати капитала у новцу, односно доказ о новчаној вриједности ствари и права унесених у друштво,

д) одлука о именовању лица овлаштеног за заступање, ако није именован актом о оснивању,

е) овјерен потпис лица овлаштеног за заступање.

(2) Уз пријаву за упис у регистар оснивања једночланог друштва с ограниченом одговорношћу прилаже се, уз исправе из става (1) овог члана, и доказ о средствима осигурања за неуплаћени износ новчаног дијела оснивачког улога, односно за вриједност неунесеног неновчаног удјела.

Члан 32.
(Исправе потребне за упис оснивања друштва с неограниченом солидарном одговорношћу и командитног друштва)

Уз пријаву за упис у регистар оснивања друштва с неограниченом солидарном одговорношћу и командитног друштва прилажу се сљедеће исправе:

а) акт о оснивању,

б) потврда банке о уплати новчаног улога на привремени рачун, односно доказ о томе да су ствари и права стављени на располагање друштву ако је предвиђена уплата новца, односно уношење ствари и права у друштво актом о оснивању,

ц) овјерен потпис лица овлаштеног за заступање.

Члан 33.
(Исправе потребне за упис у судски регистар оснивања јавног предузећа и приватизације

предузећа)

(1) На упис у регистар оснивања јавног предузећа сходно се примјењују одредбе закона којим се уређује упис дионичког друштва и друштва с ограниченом одговорношћу, у зависности од облика организирања јавног предузећа.

(2) Код пријаве уписа у регистар извршене приватизације, субјект уписа је у законом утврђеном року дужан пријавити за упис у регистар промјену својине уз коју зависно од облика организирања прилаже: писано обавјештење о извршеној приватизацији државног капитала у предузећу од надлежне агенције за приватизацију, одлуку о промјени облика предузећа као саставног дијела програма приватизације, уговор о прибављању додатног капитала (докапитализацији) и друге исправе којима се доказују остали општи подаци.

Члан 34.
(Исправе потребне за упис у регистар оснивања предузећа које има јавна овлашћења)

Уз пријаву за упис у судски регистар оснивања предузећа које има јавна овлашћења прилажу се:

а) исправе утврђене чланом 22. став (1) тачка 1) Закона,

б) акт о оснивању,

ц) статут,

д) доказ о износу средстава за оснивање и почетак рада предузећа, односно доказ да су ствари и права која се уносе у предузеће предати на располагање предузећу,

е) одлука о именовању директора или вршиоца дужности директора ако није именован актом о оснивању и овјерени потпис,

ф) акт надлежног органа о давању јавне овласти предузећу,

г) акт надлежног органа да предузеће које има јавне овласти испуњава прописане услове за обављање послова ако је то предвиђено посебним законом.

Члан 35.
(Исправе потребне за упис у регистар оснивања пословног удружења)

Уз пријаву за упис у регистар оснивања пословног удружења прилажу се: уговор о оснивању, доказ о уплати основног капитала у новцу, као и доказ о стављању ствари и права на располагање пословном удружењу у складу с уговором, одлука о именовању заступника пословног удружења и овјерен потпис заступника пословног удружења.

Члан 36.
(Исправе потребне за упис у регистар оснивања задруге и задружног савеза)

(1) Уз пријаву за упис у регистар оснивања задруге прилажу се:

а) акт о оснивању,

б) задружна правила,

ц) доказ о извршеној уплати или уношењу удјела, односно средстава оснивача у складу с оснивачким актом,

д) одлука о именовању директора,

е) овјерен потпис лица овлаштеног за заступање.

(2) На упис у судски регистар задружног савеза сходно се примјењује одредба става (1) овог члана.

Члан 37.
(Исправе потребне за упис у регистар прокуре)

(1) Уз пријаву за упис прокуре у регистар прилажу се исправе:

а) одлука о давању прокуре,

б) овјерен потпис прокуристе.

(2) На пријаву за упис прокуре и обима овлашћења различитог од предвиђеног законом сходно се примјењују одредбе које се односе на лица овлаштена за заступање пословног субјекта.

Члан 38.
(Исправе потребне за упис у судски регистар оснивања подружнице страног друштва)

Уз пријаву за упис у регистар оснивања подружнице страног правног лица подносе се у оригиналу и овјереном преводу на један од службених језика у Босни и Херцеговини сљедеће исправе:

а) извод из регистра у којем је уписан оснивач на основу којег се може утврдити његов правни облик и вријеме када је уписан у тај регистар или, ако је основан у земљи гдје се не уписује у такав регистар, ваљане исправе о оснивању јавно овјерене по прописима земље у којој оснивач има регистровано сједиште на основу којих се може утврдити његов правни облик и вријеме оснивања,

б) одлука оснивача о оснивању подружнице,

ц) препис изјаве о оснивању и друштвеног уговора или статута оснивача овјерени према прописима земље у којој оснивач има регистровано сједиште,

д) одлука о именовању лица овлаштеног за заступање ако то лице није именован актом о оснивању,

е) овјерен потпис лица овлаштеног за заступање,

ф) овјерен скраћени посљедњи годишњи финансијски извјештај оснивача.

Члан 39.
(Исправе потребне за упис у регистар промјена података од значаја за правни промет)

Код уписа промјена података од значаја за правни промет, као што су промјена фирме, сједишта субјекта уписа, дјелатности субјекта уписа, лица овлаштеног за заступање, промјене оснивача и других промјена, у регистар се доставља акт о измјенама и/или допунама тих података.

Члан 40.
(Пријава за упис у регистар повећања основног капитала дионичког друштва)

(1) Уз пријаву за упис у регистар повећања основног капитала дионичког друштва на основу нових улога прилаже се: одлука скупштине дионичара о повећању основног капитала, доказ о објављивању и садржај јавног позива за упис и уплату дионица (проспект) с одобрењем проспекта од надлежног органа, потврда банке о уписаним и уплаћеним дионицама или други доказ о повећању капитала, односно извјештај овлашћеног процјењивача о вриједности улога у стварима и правима.

(2) Уз пријаву условног повећања капитала дионичког друштва прилаже се: одлука скупштине друштва о условном повећању капитала. Уз пријаву за упис укупног износа за који су издате дионице у претходној пословној години, на основу одлуке о условном повећању капитала, прилаже се извјештај банке о уписаним и уплаћеним дионицама или други доказ о повећању капитала и изјава директора да су дионице издате за намјене одређене у тој одлуци.

(3) Уз пријаву за упис у регистар повећања основног капитала на основу овлашћеног капитала прилаже се одлука управе друштва о повећању капитала, извод из статута, односно одлука скупштине којом је управа овлашћена за доношење такве одлуке и потврда банке о уписаним и уплаћеним дионицама или други доказ о повећању капитала.

(4) Уз пријаву за упис у регистар повећања основног капитала дионичког друштва претварањем резерви и нераспоређене добити у основни капитал прилаже се одлука скупштине дионичара о повећању основног капитала и биланс стања на основу којег је донесена одлука о повећању капитала.

(5) Уз пријаву за упис у регистар одлуке о издавању замјењивих и партиципативних обвезница прилаже се одлука скупштине или одлука управе друштва о издавању тих обвезница с овлашћењем скупштине за доношење такве одлуке.

(6) На упис повећања основног капитала једночланог дионичког друштва сходно се примјењују одредбе ст. (1) до (4) овог члана.

Члан 41.
(Исправе потребне за упис смањења основног капитала дионичког друштва)

(1) Уз пријаву за упис у регистар смањења основног капитала дионичког друштва прилаже се: одлука скупштине дионичара о смањењу основног капитала уз доказ о објављивању одлуке о смањењу основног капитала с позивом повјериоцима да пријаве своја потраживања у складу са законом, доказ о позивању дионичара за подношење дионица ради спајања или промјене номиналне вриједности у складу са законом, односно доказ о поништавању дионица или проглашавању дионица неважећим.

(2) Уз пријаву за упис поједностављеног смањења основног капитала насталог провођењем одлуке сходно се примјењује одредба става (1) овог члана.

Члан 42.
(Исправе потребне за упис у регистар повећања односно смањења основног капитала друштва с ограниченом одговорношћу)

(1) Уз пријаву за упис у регистар повећања основног капитала друштва с ограниченом одговорношћу прилаже се одлука о повећању основног капитала и измјене оснивачког акта односно статута друштва донесене у складу са статутом друштва, потврда банке о уплати улога, односно доказ о уношењу нових улога у складу с том одлуком, односно према потреби, и сагласност надлежног органа за стицање значајног или већинског учешћа капитала.

(2) Уз пријаву за упис смањења основног капитала друштва с ограниченом одговорношћу прилаже се одлука о смањењу капитала друштва, као и доказ да су повјериоци субјекта уписа обавијештени о намјераваном смањењу капитала.

Члан 43.
(Исправе потребне за упис у регистар преосталог уписаног новчаног дијела основног капитала)

Уз пријаву за упис у регистар уплате преосталог уписаног новчаног дијела основног капитала дионичког друштва и друштва с ограниченом одговорношћу подноси се потврда банке о извршеној уплати.

Члан 44.
(Исправе потребне за упис приступања новог члана односно престанка чланства)

(1) Уз пријаву за упис у регистар приступања новог члана друштву с неограниченом солидарном одговорношћу прилажу се измјене акта о оснивању.

(2) Уз пријаву за упис престанка чланског односа у друштву с неограниченом солидарном одговорношћу прилаже се исправа којом се доказује основ престанка чланског односа и измјене акта о оснивању.

(3) Уз пријаву за упис у регистар приступања новог члана командитног друштва и друштва с ограниченом одговорношћу прилаже се одлука органа управљања субјекта уписа, односно уговор о преносу удјела, као и измјене и допуне оснивачког акта, односно статута.

(4) Уз пријаву за упис престанка чланског односа у командитном друштву и друштву с ограниченом одговорношћу прилаже се исправа којом се доказује основ престанка чланског односа и измјене и допуне оснивачког акта односно статута.

Члан 45.
(Исправе потребне за упис промјена података од значаја за правни промет)

(1) Уз пријаву за упис у регистар промјене фирме прилаже се одлука о промјени фирме.

(2) Уз пријаву за упис у регистар промјене сједишта субјекта уписа прилаже се одлука о промјени сједишта субјекта уписа.

(3) Уз пријаву за упис промјене дјелатности субјекта уписа прилаже се одлука о промјени дјелатности и одобрење надлежног органа, ако је прописано посебним законом.

(4) Уз пријаву за упис у регистар промјене одговорности субјекта уписа за обавезе других субјеката уписа у правном промету прилаже се уговор, односно његове измјене.

(5) Уз пријаву за упис промјене лица овлаштеног за заступање субјекта уписа прилаже се одлука надлежног органа субјекта уписа којом је једно лице разријешено, односно којом том лицу престаје право заступања, а друго лице је именовано односно овлаштено за заступање, као и обим овлашћења тог лица и овјерен потпис тог лица.

(6) Уз пријаву за упис у регистар промјене оснивача или повећања односно смањења броја оснивача или промјене оснивачког удјела прилаже се уговор о промјени оснивача односно удјела.

(7) Ако се промјене из овог члана врше измјенама оснивачког акта, уз пријаву за упис промјена у регистар прилаже се измјена и/или допуна оснивачког акта.

Члан 46.
(Исправе потребне за упис у регистар припајања пословних субјеката)

(1) Уз пријаву за упис у регистар припајања пословног субјекта прилаже се уговор о припајању, налаз овлашћеног судског вјештака о вриједности имовине која учествује у припајању с образложењем, сагласност скупштина друштава на уговор о припајању и доказ о објављивању обавјештења о покретању поступка.

(2) У случају да у припајању учествује јавно предузеће, осим исправа наведених у ставу (1) овог члана прилаже се и сагласност надлежног органа на уговор о припајању.

(3) Ако се припајањем повећава основни капитал пословног субјекта којем се други пословни субјект припаја, подноси се и доказ о висини укупног основног капитала.

(4) Ако се 90% основног капитала супсидијарног друштва налази у власништву већинског друштва коме се супсидијарно друштво припаја, није потребно подносити сагласност скупштине супсидијарног друштва на уговор о припајању, осим ако дионичари или чланови друштва који представљању најмање 1/10 основног капитала друштва не захтијевају сазивање скупштине ради доношења одлуке.

Члан 47.
(Исправе потребне за упис у регистар спајања пословних субјеката)

(1) Уз пријаву за упис спајања пословних субјеката прилажу се уговор о спајању, сагласност скупштина пословних субјеката на уговор о спајању и доказ о објављивању обавјештења о покретању поступка спајања.

(2) Ако у спајању учествује и јавно предузеће, уз пријаву се, поред исправа из става (1) овог члана, прилаже и сагласност надлежног органа на уговор о спајању.

Члан 48.
(Исправе потребне за упис у регистар подјеле пословних субјеката)

Уз пријаву за упис нових пословних субјеката насталих подјелом прилаже се одлука скупштине о подјели пословног субјекта и диобни биланс одобрен од скупштине, те оснивачки акти друштава насталих подјелом.

Члан 49.
(Исправе потребне за упис у регистар промјене облика пословних субјеката)

Уз пријаву за упис промјене облика пословног субјекта прилаже се одлука скупштине, односно другог органа пословног субјекта о промјени облика.

Члан 50.
(Промјена обавезних података и статусне промјене)

На пријаве односно садржај исправа, уз пријаву за упис статусних промјена и обавезних података о субјектима уписа, сходно се примјењују одредбе Закона које уређују упис у регистар оснивања одговарајућег облика пословног субјекта.

Члан 51.
(Исправе потребне за упис у регистар података о поступку ликвидације, стечаја, забране обављања дјелатности, односно послова и других чињеница које су одређене законом)

(1) Ако надлежни суд донесе одлуку о провођењу поступка ликвидације, односно отварања стечајног поступка, суд надлежан у том поступку дужан је доставити рјешење регистарском суду. Регистарски суд ће по пријему тог рјешења по службеној дужности извршити упис рјешења. О упису података из рјешења у главној књизи регистра сачињава се забиљежба која садржи назив суда који је донио рјешење, број и датум рјешења и врсту поступка.

(2) Ако надлежни орган донесе одлуку о забрани обављања одређене дјелатности, односно послова субјекта уписа, тај орган дужан је послије правоснажности те одлуке поднијети захтјев за упис у регистар забране обављања те дјелатности с овјереним преписом те одлуке. Суд ће по службеној дужности извршити упис забране обављања дјелатности. О упису података из одлуке у главној књизи регистра сачињава се забиљежба која садржи назив органа, број и датум одлуке и чињеницу забране конкретне дјелатности.

(3) Забиљежбе се уписују у главну књигу регистра у рубрици предвиђеној за напомене.

Члан 52.
(Посебна одобрења као услов уписа у судски регистар)

Ако је другим законима утврђено давање сагласности, одобрења, увјерења, овлашћења, потврде или других одговарајућих аката као услов за упис код регистарског суда, уз пријаву за упис у регистар морају се приложити и ти акти.

Члан 53.
(Збирка исправа у електронском облику)

(1) Збирка исправа у електронском облику повезује се у јединствену базу података у оквиру система регистра.

(2) У електронску збирку исправа похрањују се све одлуке регистарског суда као електронске исправе потписане напредним, односно квалификованим електронским потписом, електронске обавијести и доставнице, исправе достављене регистарском суду електронским путем, потврде о додијељеном ЈИБ субјекту уписа и други документи.

(3) У електронску збирку исправа похрањују се и исправе у штампаном облику претворене у електронски облик, односно исправе које су биле похрањене у збирци исправа у штампаном облику, те су претворене у електронски облик.

(4) Регистарске исправе запримљене у штампаном облику, укључујући и пријаве, доставнице, повратнице и друге пропратне акте, надлежни регистарски суд, у складу с одредбама ове уредбе, након дигитализације похрањује у збирку исправа у електронском облику.

(5) Докази и исправе у електронском облику похрањују се у збирку исправа по истом редослиједу који је прописан за полагање исправа у збирку исправа у штампаном облику.

Члан 54.
(Увид у исправе у електронском облику)

(1) Регистарски суд одобрава увид у збирку исправа у електронском облику путем одговарајуће информатичко - комуникацијске опреме или путем исписа података из збирке исправа.

(2) На захтјев се могу издавати изводи, преписи и исписи података похрањених у збирци исправа у електронском облику у складу с прописима који регулишу електронски потпис и електронски документ.

Члан 55.
(Техничка употреба)

(1) Техничке упуте за кориштење збирке исправа у електронском облику, шифрарници, основни принципи рада на апликацији и друга питања од значаја за техничку употребу главне књиге регистра у електронском облику чине саставни дио система регистра.

(2) Упуте из става (1) овог члана доступне су учесницима у поступку регистрације у складу с њиховим овлашћењима.

V. ПРЕТВАРАЊЕ ИСПРАВА ПОХРАЊЕНИХ У ЗБИРЦИ ИСПРАВА У ШТАМПАНОМ ОБЛИКУ У ЕЛЕКТРОНСКИ ОБЛИК


Члан 56.
(Дигитализација)

(1) Дигитализација у смислу ове уредбе представља стварање потпуних и претраживих збирки исправа у електронском облику претварањем свих докумената о пословним субјектима који се уписују у регистар, а који постоје у штампаном облику.

(2) Дигитализација свих раније формираних збирки исправа регистра у штампаном облику врши се према одредбама ове уредбе у складу с техничким и организацијским условима.

Члан 57.
(Поступак дигитализације)

(1) Поступак дигитализације збирки исправа регистра обухваћа скенирање односно похрану свих докумената, укључујући и доставнице и повратнице, те повезивање тих докумената с релевантним документима у електронском облику из постојећег регистра пословних субјеката у електронском облику, као и унос, односно похрану потребних припадајућих података.

(2) Збирка исправа сваког пословног субјекта у електронском облику има један или више регистарских списа.

(3) Регистарски спис садржи све исправе и доказе, као и све акте донесене у поступку регистрације једног предмета уписа, као што су:

а) оснивање, повезивање и брисање субјекта уписа,

б) оснивање односно брисање дијела субјекта уписа,

ц) све статусне промјене пословног субјекта.

(4) Дигитализовани документи се организују у фолдере (мапе) и фајлове (датотеке).

(5) Један фолдер додјељује се једном пословном субјекту, а у фајлове се похрањују све исправе у електронском облику које се односе на један регистарски спис.

(6) Редослијед дигитализованих докумената у фајловима треба да одговара редослиједу из оригиналног документа из судског регистарског списа.

Члан 58.
(Изглед дигитализованог примјерка)

(1) Све странице ПДФ фајлова које су резултат дигитализације читљиве су на екрану и у хард-копији насталој од дигитализованог примјерка.

(2) Оптимална резолуција је минимално 150 ДПИ-ја за црно-бијело скенирање и 300 ДПИ-ја за скенирање у боји, уз осигуравање и других параметара поступка дигитализације и ПДФ конверзије, уз стварање ПДФ фајлова што мање величине, у просјеку до 20 КБ по страници формата А4, у складу с одређеним минималним квалитетом дигитализованог документа.

(3) Сваки документ у папирном облику се дигитализује у једном ПДФ/А-2 фајлу, са истим бројем страница као и оригинални документ, без празних страница.

(4) Садржај документа обрађује се помоћу оптичког препознавања знакова (ОЦР) и индексира да би се омогућила одговарајућа претрага кроз цијели садржај.

(5) Контрола броја дигитализованих материјала омогућава се таблицом са сљедећим информацијама:

а) број пословног субјекта регистрације,

б) број дигитализованих докумената,

ц) број страница по документу,

д) назив датотеке и других атрибута.

(6) Извођач радова обезбјеђује алат за верификацију ПДФ-А2 усклађености и броја дигитализованих докумената и страница.

Члан 59.
(Изглед дигитализоване збирке исправа)

У поступку дигитализације обезбјеђују се:

а) потпуне, прегледне и претраживе збирке исправа регистра у електронском облику,

б) збирка исправа регистра у електронском облику за сваког субјекта уписа, која је смјештена у једном фолдеру, на начин да један фолдер буде додијељен једном субјекту уписа, а који садржи више фајлова, гдје сваки фајл садржи цјелокупне исправе једног регистарског списа у електронском облику, у вези с поступцима оснивања или промјеном или престанком или другим статусним промјенама субјекта уписа или друго,

ц) сви фајлови и документи организовани су по хронолошком реду настанка предмета, односно улагања у спис предмета,

д) индексирање и информатичко увезивање с релевантним постојећим документима у електронском облику, из постојеће главне књиге регистра у електронском облику, те унос, односно похрана нових података.

Члан 60.
(Повезивање података)

У поступку дигитализације обезбјеђује се повезивање података у постојећој главној књизи регистра у електронском облику са збирком исправа регистра у електронском облику на начин да чине функционалну цјелину и да буду погодни за претраживања.

VI. СИГУРНОСТ И ЧУВАЊЕ ПОДАТАКА


Члан 61.
(Безбједност и чување података и исправа у штампаном облику)

(1) Надлежни регистарски суд дужан је уредно и ажурно чувати и водити главну књигу регистра и збирку исправа у штампаном облику, као и обезбиједити одговарајуће услове за чување тих књига.

(2) Главна књига регистра у штампаној форми, као и рјешења, регистарске исправе и други акти из збирке исправа субјекта уписа чувају се трајно.

(3) Надлежни регистарски суд дужан је чувати главну књигу регистра и исправе из става (2) овог члана на начин да се заштите од злоупотребе, уништења и оштећења.

Члан 62.
(Безбједност и чување података у оквиру система регистра)

(1) Влада Федерације дужна је обезбиједити техничку исправност, одржавање и тренутну испоруку електронских података главне књиге регистра као и функционисање система регистрације.

(2) Осигурање неопходних кадровских, техничких и организацијских услова функционисања система регистра, као и тачног и ажурног похрањивања података у јединствену базу, те уредно провођење мјера безбједности, у надлежности је предсједника суда.

(3) Програм, методе и организацију оспособљавања судија и овлашћених службеника за коришћење система регистра одређује Федерално министарство правде. Проведбу оспособљавања за коришћење система регистра на надлежном регистарском суду одређује предсједник суда наредбама и упутама у оквиру својих овласти.

(4) Свака достава података електронским путем изван заштићене мреже суда која за посљедицу има упис података у јединствену базу судског регистра мора бити криптирана и заштићена од неовлашћених измјена од стране трећих лица.

(5) Сваки пренос података електронским путем изван заштићене мреже суда из јединствене базе судског регистра у друге системе мора бити криптиран и заштићен од неовлашћених измјена од стране трећих лица.

Члан 63.
(Безбједност јединствене базе регистра)

(1) У просторији у којој је јединствена база регистра морају се проводити одговарајуће мјере информацијске безбједности, а посебно мјере заштите од неовлашћеног приступа, пожара, поплаве, јонизирајућег зрачења, влаге, хладноће и топлине.

(2) Надзор над испуњењем техничких, организацијских и других услова за коришћење система регистра и заштиту података у регистарском суду проводи предсједник регистарског суда.

(3) У случају непосредне опасности надлежна служба Владе Федерације одредит ће премјештање јединствене базе регистра на друго одговарајуће мјесто.

Члан 64.
(Спречавање злоупотреба)

Предсједник суда, судије, стручни сарадници, оператери уписничари, овлашћени регистарски референти и други судски службеници који у складу са својим овластима раде у оквиру система регистра дужни су проводити мјере безбједности ради спречавања неовлашћеног приступа или злоупотребе система регистра.

Члан 65.
(Ступање на снагу)

Уредба ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у "Службеним новинама Федерације БиХ", а почеће се примјењивати након шест мјесеци од дана ступања ове уредбе на снагу.

V. број 1708/2023
30. новембра 2023. godine
Сарајево


Премијер
Нермин Никшић, с. р.